Zwalczanie mszyc na roślinach małych

Zwalczanie mszyc na roślinach małych

Częstymi szkodnikami, pojawiającymi się na naszych roślinach, są mszyce. Wielu ogrodników ma z nimi problem już na początku sezonu, gdy wiele roślin nie zdążyło się jeszcze ukorzenić i wzrosnąć. W jaki sposób radzić sobie z tym nieprzyjemnym owadem? Czy istnieją sposoby na zwalczanie mszyc, nie będące inwazyjne dla naszych roślin? Zobaczcie!

Mszyce na roślinach małych

Mszyce są niewielkimi owadami o miękkim odwłoku, potrafią tworzyć kolonie, liczące kilka tysięcy okazów. Zazwyczaj nietrudno pomylić mszycę, znajdującą się na roślinie, ponieważ  kwiat pokrywa się specyficzną mazią oraz licznymi, niezwykle małymi owadami. To właśnie mszyce. Występują one zwykle w kolorach: żółtym, zielonym lub czarnym. Rośliny, które zostają zaatakowane mszycami nie dojrzewają, a po czasie obumierają. Charakterystycznym objawem są poskręcane liście roślin. Mszyce w szczególności upodobały sobie rośliny małe, dlatego bardzo często można szkodniki te spotkać na kwiatach, czy innych uprawach balkonowych.

Skąd się biorą mszyce

Zaatakowane rośliny tracą swój blask, szybciej więdną, a ich liście charakterystycznie się zwijają. Cała roślina jest także oblepiona charakterystyczną mazią. Co ciekawe, niektóre mszyce żyją w symbiozie z mrówkami, a to za sprawą sporej ilości cukru, który wytwarzają. Mrówki żywią się cukrami i innymi aminokwasami, wydzielanymi przez te owady. Interesujący jest również fakt, że charakterystyczna spadź, wydzielana przez mszyce, jest zbierana przez pszczoły, które później przekształcają ją w miód spadziowy, niezwykle popularny i chętnie kupowany. Mszyce są dość powszechnymi w Polsce szkodnikami upraw, a to za sprawą tego, że uwielbiają przebywać w klimacie umiarkowanym.

Mszyce mogą być różnokolorowe. Najczęściej spotyka się zielone i czarne.

Ocet na mszyce

Co ciekawe, istnieje kilka domowych sposobów na zwalczanie mszyc na roślinach małych i balkonowych. Możemy przyrządzić mieszankę wody z octem i rozpylać na rośliny. Podobnie zadziała mieszanka wody z czosnkiem lub cebulą. Wtedy jednak warto przemywać przygotowanym, rozrobionym produktem liście i łodygi roślin bezpośrednio. Możemy bez problemu połączyć tych kilka sposobów. Domowe sposoby na mszyce zapewniają ten komfort, iż roślinom i pozostałym uprawom nic się nie dzieje, jednak jeśli szkodniki objęły całą roślinę, najprawdopodobniej nie obejdzie się bez zastosowania środków chemicznych lub niestety wyrzucenia rośliny. Pamiętajmy, by dokładnie oglądać kwiaty, gdy zauważymy początki mszyc, bez problemu ściągniemy je wacikiem.

Ocet to skuteczny preparat na mszyce! Wystarczy rozrobić niewielką ilość z wodą i spryskać zainfekowane rośliny.

Preparaty chemiczne na mszyce

Gdy szkodniki te rozprzestrzenią się po całych uprawach, najprawdopodobniej będziemy musieli użyć środków chemicznych, by pozbyć się tych owadów. Pamiętajmy jednak, by zawsze zakładać ochronne rękawiczki, gdyż to pozwoli nam ustrzec się przed trującym preparatem. Nie rozpylajmy także środka w pobliżu dzieci oraz blisko twarzy. Zabieg oprysku najlepiej przeprowadzać wieczorem, nie zapominajmy także o tym,  że gdy opryskujemy rośliny małe na balkonie, preparat może ściekać w dół. Zabezpieczmy ten teren, aby nasze zwierzęta: pies i kot, nie zlizywały preparatu, gdyż może skończyć się to śmiercią lub ciężkim schorzeniem żołądka. Odpowiednie preparaty zakupimy w sklepie ogrodniczym.

Mszyce bardzo często żyją w symbiozie z mrówkami.

Walka z mszycami nie jest trudna, jeśli zauważy się w porę to zagrożenie. Możemy zastosować kilka domowych sposobów na to, by poradzić sobie z tymi szkodnikami. Gdy one zawiodą, bez problemu zaradzimy preparatami, zakupionymi w sklepie ogrodniczym.

4 Comments
  1. Super wyszedł ci ten wpis! Bardzo potrzebny 🙂 Pozdrawiamy serdecznie

  2. Woda z mydłem powinna pomóc, u mnie zadziałała, ale też problem nie był wielki. Teraz już moje ogrodowe serduszka sadzonki pójdą w ruch. Planuje troszke kolorów wnieść do ogrodu.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *