Zraszacze ogrodowe – jaki wybrać, aby podlewanie było skuteczne?

Zraszacze ogrodowe – jaki wybrać, aby podlewanie było skuteczne?

Piękna, zielona trawa to wizytówka każdego ogrodu przy domu. Zwykle dbamy o nią, kosząc ją kilka razy w miesiącu, jednak, gdy przychodzi susza, trawa gwałtownie żółknie. Jest to spowodowane brakiem nawadniania. Choć koszenie może być uciążliwe i wolimy, gdy nie pada zbyt często, deszcz jest zbawienny dla trawy. Warto od czasu do czasu nawodnić ją oraz rośliny w ogrodzie, jaki rodzaj zraszacza wybrać?

Nawadnianie trawy

Do odpowiedniego wzrostu, trawa potrzebuje około 5 litrów wody na m2, jeśli chodzi o grunt przepuszczalny i do 3 litrów na m2, na nieprzepuszczalnym terenie. Pamiętajmy, że trawę najlepiej nawadniać w godzinach porannych lub wieczornych, gdy słońce nie jest w zenicie, ponieważ wtedy mogłoby dojść do poparzenia jej źdźbeł. Trawę podlewamy najczęściej, gdy panuje długotrwała susza, np. tydzień lub dwa bez deszczu. Nadmierne zraszanie zieleni, może niestety doprowadzić do rozwoju grzybów i bakterii, dlatego nie należy przesadzać z nawadnianiem. Jeśli deszcze występują regularnie, nie musimy zwykle dodatkowo stymulować wzrostu trawy. Warto jednak sprawdzić wilgotność gruntu. Możemy tego dokonać poprzez wbicie metalowego pręta na głębokość około 15, 20 cm, jeśli da się go włożyć w ziemię bez problemu, oznacza to, że grunt jest odpowiednio nawodniony.

Nawadnianie ogrodu jest niezwykle istotną kwestią, ponieważ odżywia glebę i trawę

Zastosowanie zraszaczy ręcznych

Jeśli posiadamy spory ogródek, musimy pamiętać o jego nawadnianiu. Jak wiadomo nie zawsze pada deszcz, dlatego odpowiednie akcesoria, okażą się niezwykle przydatne. Warto posiadać podstawowy wąż ogrodowy, który zalicza się do zraszaczy ręcznych. Możemy bez problemu podłączyć go do kranu w domu lub garażu i nawodnić rabaty, warzywa, owoce lub rośliny. Nieco gorzej sprawdza on się w przypadku nawadniania trawy, gdyż posiada tylko jeden strumień wody. W tym wypadku o wiele lepiej sprawdzą się zraszacze pistoletowe, z końcówką, powodującą nawadnianie rozłożyste. Można także zakupić przejściówki do węży ogrodowych, które pozwalają na zraszanie kilkoma pistoletami na raz. Gdy doskwiera susza, pamiętajmy, aby zraszać kilka minut jedno miejsce. Zraszacze stacjonarne świetnie sprawdzą się w przypadku podlewania niewielkich powierzchni lub gdy chcemy nawodnić jedno konkretne miejsce.

Wąż ogrodowy to jeden z podstawowych „zraszaczy”, który chyba każdy, mający dom z ogrodem posiada!

Zraszacze stacjonarne

Jest to świetny sposób nawadniania, ponieważ nie trzeba ciągle trzymać go w dłoni. Wystarczy położyć zraszacz tak, w  miejsce centralne lub między grządkami lub rabatami i odkręcić wodę. Do zraszaczy stacjonarnych możemy zaliczyć zraszacze oscylacyjne oraz wahadłowe. Pozwalają one na nawadnianie gruntu pod różnym kątem, ze względu na zmianę kierunku zraszania. Można je zakupić w wersji plastikowej lub metalowej. Zraszacze stacjonarne sprawdzą się z pewnością tym, którzy nie chcą tracić czasu na ręczne nawadniania ogrodu oraz chcą dobrze „napoić” grunt. W ofercie są także zraszacze typu szalona stokrotka, którą możemy umieścić w grządkach lub na trawniku.

Zraszacz wahadłowy sprawdzi się do sporych przestrzeni w ogrodzie

Do kwiatów i rabat

Do roślinności, warzyw lub owoców bardzo dobrze sprawdzają się mikrozraszacze. Urządzenia te składają się ze szpilki wbijanej w ziemię i głowicy, która minimalnym, ale mocnym strumieniem nawadnia rośliny. Dzięki temu nie niszczą się kwiaty ani liście. Mikrozraszacze przyłączone są do wody cienkimi rurkami, które umieszcza się przy ziemi lub przykrywa jej warstwą. Bardzo łatwo się je montuje i mają zasięg nawet do 4 metrów! Niestety, trzeba zachować szczególną ostrożność w trakcie koszenia, gdyż można je przez przypadek zniszczyć.

2 Comments
  1. Mam bardzo dużo grządek i podlewanie ich codziennie w taki upał było okropne. Zaoszczędziłam trochę pieniędzy i kupiłam zraszacze od cellfastu. Teraz nie straszne są mi upały. 😀

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *