Zimowy ogródek na parapecie garażu – jakie rośliny hodować?

Zimowy ogródek na parapecie garażu – jakie rośliny hodować?

Mimo iż za oknem zimno i do wiosny pozostało jeszcze nieco czasu, już teraz możemy zająć się uprawą ziół, warzyw i kwiatów na naszym garażowym lub piwnicznym parapecie. Dzięki temu urozmaicimy nasze potrawy, okraszając je domowymi przyprawami czy warzywami, a także będziemy mogli przygotować sadzonki, które wsadzimy do ziemi po ustąpieniu ostatnich przymrozków. W ten sposób zapewne rośliny szybciej urosną i dojrzeją, a my będziemy mogli cieszyć się z udanych plonów.

 

Znajdź odpowiednie miejsce

Najpierw musimy znaleźć odpowiednie miejsce dla naszych doniczkowych sadzonek. Najlepiej sprawdzi się parapet w garażu lub w budynku gospodarczym, ulokowany po południowej stronie. Dzięki temu o tej porze roku będziemy w stanie zapewnić roku roślinom nieco promieni słonecznych. Dobrze, gdy posiadane przez nas pomieszczenie, które poświęcimy na uprawę roślin, będzie ogrzewane lub przynajmniej będą tam panowały dodatnie temperatury. Do sadzenia roślin i warzyw, przygotujmy doniczki o większych rozmiarach, możemy też użyć podłużnych i rozsadzić poszczególne zioła, sadzonki lub nasiona pomidorów w 5-7 cm rozstawach.

Hodować rośliny i warzywa możemy w warunkach „domowych”, gdy za oknem zima, a następnie przesadzić je wiosną do ziemi w ogródku.

 

Kupno i pielęgnacja roślin

Skąd wziąć warzywa, zioła czy kwiaty? Najlepiej zakupić gotowe rozsady w sklepie ogrodniczym lub hurtowni albo wysiać nasionka. Unikajmy kupowania gotowych ziół doniczkowych w marketach, gdyż nie są to rośliny, którym zapewniono dobre warunki. Bardzo prawdopodobne, że szybko uschną, mimo iż będziemy o nie sumiennie dbać. Lepiej zainwestować w sprawdzone i zadbane rozsady. Do sadzenia, warto użyć ziemi lekkiej i żyznej, którą bez problemu kupimy w sklepie ogrodniczym. Po posadzeniu nasion lub rozsadów, musimy systematycznie podlewać sadzonki. Pamiętajmy, że ziemia powinna być delikatnie wilgotna, nigdy przemoczona, a w doniczce nie powinna znajdować się woda.

Postawmy na parapet piękne doniczki z roślinami, dzięki temu ubogacimy nasze wnętrza!

 

Parapet pełen warzyw!

Bez obaw możemy postawić na warzywa! Jeżeli w garażu lub pomieszczeniu gospodarczym mamy w miarę ciepło – wystarczy około 17 stopni i dostęp do światła oraz słońca, możemy zdecydować się na posadzenie rozsadów ogórków i pomidorków, np. koktajlowych. Jeżeli wysiejemy nasiona, na zbiory będziemy musieli nieco poczekać, szybciej wydadzą plony gotowe rozsady. Pomidorki koktajlowe możemy bez przeszkód hodować tylko w doniczkach i zrywać je do kanapek czy sałatek. Jeżeli chcemy jednak zająć się uprawą dużych pomidorów, np. malinowych czy ogórków, lepiej przesadzić sadzonki po ostatnich mrozach do ogródka. Więcej o sadzeniu ogórków i pomidorów poczytacie tutaj.

Domowe zioła

Na parapecie w garażu idealnie będą prezentowały się także zioła! Bazylia, pietruszka, oregano, kolendra i wiele innych najlepiej smakuje z własnych upraw. Chcąc kupić zioła pod domowy rozsad, najlepiej zdecydujmy się na nasiona bądź sadzonki ogrodnicze. Dzięki temu będziemy mieli pewność, jakie jest ich pochodzenie. Świetnie sprawdzą się także zioła, takie jak melisa, mięta czy rumianek, z których będziemy mogli parzyć naturalne, domowe napary. Warto wspomnieć, że najszybciej urosną nam: bazylia, pietruszka oraz szczypiorek. Nieco dłużej będziemy musieli czekać na plony szałwii czy oregano.

Pietruszka hodowana w domu to źródło wielu cennych witamin! Szczególnie potrzebnych zimową porą.

 

A może kwiaty?

Jak wiadomo, parapet pięknie będzie prezentować się także, gdy postawimy na nim donice z kwiatami. W tym przypadku mamy większą dowolność, bowiem kwiaty zwykle są nieco mniej wymagające niż warzywa czy zioła. Imponująco na wewnętrznych parapetach prezentują się begonie, które dostaniemy w wielu odcieniach i kolorach. Innym, bardzo dobrym sposobem na urozmaicenie przestrzeni ”parapetowej” jest zdecydowanie się także na akcent roślinny, np. dracenę. Roślina ta nie potrzebuje zbyt wiele uwagi jest odporna na cięższe warunki. Należy jedynie obficie ją podlewać. Świetnie będą wyglądać także storczyki lub gardenie. Wszystko zależy od naszych upodobań.

 

Warto rozplanować przestrzeń na parapetach w naszych garażach lub pomieszczeniach gospodarczych. Dzięki temu będziemy mogli, nie tylko zasmakować w naturalnych warzywach czy ziołach, ale także wprowadzimy akcent kolorystyczny do naszych pomieszczeń, decydując się na przepiękne kwiaty!

 

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *