Rośliny potrzebują odpowiedniej pielęgnacji nie tylko podczas sezonu, czyli na wiosnę i w lecie, ale także zimą. Mimo że przechodzą one w stan hibernacji, z którego mało kto zdaje sobie sprawę, nie należy zapominać o ich regularnym podlewaniu, a także o codziennej lub cyklicznej pielęgnacji. W jaki sposób pielęgnujemy rośliny doniczkowe zimową porą? O czym warto pamiętać? Zapraszamy do wpisu.
Podstawowa pielęgnacja roślin doniczkowych
Co jest ciekawe, to fakt, że podczas trwania zimy bardzo wiele roślin zwyczajnie wegetuje. Nie wymagają one specjalnego nawożenia ich preparatami powodującymi wzrost, czy prawidłowe dojrzewanie. Zazwyczaj po prostu „śpią”. Nie należy jednak zapominać o codziennej pielęgnacji dostosowanej oczywiście do rodzaju kwiatu. Większość roślin doniczkowych wymaga podlewania, czynność tę należy wykonywać cyklicznie, nie zapominając również o tym, że nie można rośliny przelewać.
Trudne warunki dla roślin doniczkowych
Bardzo ważną informacją jest to, że rośliny doniczkowe są narażone w zimie na dosyć trudne warunki domowe. Dzieje się tak głównie ze względu na fakt, że grzejące kaloryfery powodują suchość powietrza, przez co bardzo wiele roślin zwyczajnie wysusza się. Jeśli tylko możecie, unikajcie pozostawiania roślin doniczkowych na parapetach. Warto zapewnić im inne miejsce w domu, jednak nadal z dostępem do światła.
Jeżeli niestety nie macie możliwości postawić rośliny nigdzie indziej, a jedynie w okolicach grzejnika, warto zdecydować się na postawienie naczynia z wodą, które będzie parować i nawilżać nieco roślinę. Jeśli natomiast mieszkacie w bloku o niewielkiej powierzchni, warto zastanowić się nad wyniesieniem rośliny do piwnicy lub postawienia jej w tej części mieszkania, w której jest nieco chłodniej. Nie da się ukryć, że rośliny doniczkowe preferują jednak temperaturę do 15 stopni Celsjusza.
Szkodniki
Choć rośliny podczas trwania zimy wegetują, nie oznacza to, że nie są narażone na działanie szkodników. Regularnie sprawdzajmy, czy w doniczce lub też na łodygach, czy liściach, nie powstają różne, kolorowe plamy. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj, czyli w artykule, którym wyjaśniliśmy, jak pozbyć się pleśni w doniczce.
Niestety, w przypadku pielęgnacja roślin doniczkowych należy zachować umiar. Jeśli podlejemy kwiaty zbyt obficie, może dojść do gnicia korzeni i w ten sposób roślina zeschnie. Zbyt niska częstotliwość podlewania może natomiast doprowadzić do ataków przędziorków lub czerwców, czyli szkodników powodujących usychanie roślin. Niestety, zaatakowane przez szkodniki rośliny doniczkowe zazwyczaj musimy wyrzucić. Warto zatem przeciwdziałać.
Pamiętajcie, że mniej więcej od marca należy rozpocząć sezon nawożenie roślin doniczkowych. Jakich preparatów do tego użyć? Warto odwiedzić swój sklep ogrodniczy i zaopatrzyć się w preparaty dedykowane roślinom sadzonym właśnie do doniczek. Z pewnością znajdziecie bardzo wiele specyfików, które mogą Wam pomóc. Tymczasem zima trwa, dlatego sprawdźcie koniecznie, jak mają się Wasze roślinki!
Jak dobrze, że trafiłam na ten wpis. Moje rośliny zawsze najgorzej wyglądają podczas zimy. Teraz już wiem co robiłam źle! Dziękuję 🙂
Proszę 😀 trzymam kciuki żeby rośliny się trzymały!
Zupełnie nie mam ręki do kwiatów, nawet kaktusy się mnie nie trzymają.
Też tak często jest 😀 😀
Przyznam, że sylwestry kwitną mi jak szalone, i to nawet przez cały rok, z krótkim przerwami, trochę obawiam się, że za bardzo się eksploatują.
Jak dla mnie wpis bardzo przydatny. Zawsze mam problemy z takimi prostymi rzeczami.
Cieszę się:)