Zefiranty - kwiaty późnego lata

Zefiranty - kwiaty późnego lata

Kwitną na przełomie sierpnia, września. Mienią się wieloma kolorami barw, zachwycają swoim wyglądem nie tylko miłośników ogrodnictwa, ale również przechodniów. Mowa oczywiście o mało popularnych zefirantach, które jednak coraz chętniej są hodowane przez wiele osób, zajmujących się zarówno hobbystycznie ogrodnictwem, jak i zawodowo. W jaki sposób uprawiać zefiranty? Co można jeszcze powiedzieć o tych kwiatach? Zapraszamy serdecznie do przeczytania naszego krótkiego artykułu. 

Zefiranty – na balkon, do rabat 

Zefiranty to mało znane kwiaty, które zyskują coraz większą rzeszę fanów. Świetnie sprawdzają się zarówno do doniczek, na balkon i taras, jak i do rabat oraz skalniaków. Warto wiedzieć, że wyrastają na wysokość około 20-30 cm, bardzo często są mylone z krokusami lub zimowitami. Kwitną jednak pod koniec lata, najczęściej można je spotkać w sierpniu lub też we wrześniu. Mimo wszystko ich wzrost zależy od sprzyjającej im pogody.

Zefiranty uwielbiają wypuszczać pąki tuż po okresie suszy, gdy pojawiają się deszcze. Nieco deszczowy wrzesień bardzo często jest sprzyjającą pogodą do tego, aby zefiranty mogły zacząć kwitnąć. 

Jak wyglądają zefiranty? 

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak wyglądają zefiranty? Mają różnokolorowe kwiaty, najczęściej można spotkać odmiany białe, żółte, pomarańczowe, lub też różowe. Warto podkreślić, że zwykle mają inaczej ubarwioną tak zwaną gardziel. Kwiaty tworzą charakterystyczne kielichy lub też lejki, mają również sześć płatków o różnej długości. Zefiranty mają dosyć wąskie liście, które są nieco dłuższe od kwiatów. 

Uprawa zefirantów

Z racji tego, że zefiranty są kwiatami cebulowymi, sadzi się je zazwyczaj w drugiej połowie kwietnia lub też w maju. Można je włożyć do doniczek lub też bezpośrednio do ziemi. Należy pamiętać, że zefiranty dobrze jest ulokować w miejscu, w którym jest dostęp do słońca. Ponadto, kwiaty te uwielbiają żyzną, przepuszczalną ziemię. Warto ją wymieszać wcześniej z kompostem lub też nawieźć specjalnym nawozem, który bogaty będzie w potas. Nawóz powinien być przeznaczony dla roślin kwitnących lub też cebulowych.

zefirant różowo-żołty

Co istotne, zefiranty warto sadzić w skupiskach. Dzięki temu będą prezentować się naprawdę efektownie, poza tym uwielbiają rosnąć w większym zagęszczeniu.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że zefiranty nie wymagają aż tak intensywnego podlewania. Podlewać te kwiaty należy dopiero, gdy wierzchnia warstwa ziemi stanie się sucha. 

Czy zefiranty są mrozoodporne? 

Niestety, zefiranty nie są w pełni odporne na mróz. Przede wszystkim dlatego, że w naturze rosną zazwyczaj w strefie klimatu ciepłego. Osoby, które decydują się na ich uprawę w Polsce, muszą wykopywać na zimę cebulę i przechowywać ją w chłodnym, suchym miejscu aż do wiosny. Zefiranty można natomiast pozostawić w ziemi, jedynie w nieco cieplejszych rejonach lub też, gdy uprawa odbywa się pod osłonami.

okazałe zefiranty

Zefiranty to przepiękne, okazałe kwiaty, które kwitną zazwyczaj na przełomie sierpnia oraz września. Są to kwiaty typowego, późnego lata, doceniane zarówno przez ogrodników zawodowych, jak i amatorów. Chcąc uprawiać zefiranty, warto zapoznać się z ich wymaganiami. Cebule należy sadzić w miejscach, gdzie gleba jest żyzna, w innym wypadku warto nawieźć ją nieco azotem. Zefiranty nie wymagają cyklicznego podlewania, nie należy zatem przesadzać z ilością wody. Gdy wierzchnia warstwa ziemi przeschnie, wtedy warto dopiero podlać zefirany. 

4 Comments
  1. Bardzo ładnie wyglądają te rośliny, pokażę mamie może będzie chciała zasadzić te kwiatki

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *