Zbiory owoców z ogrodu - kiedy jest dogodny termin?

Zbiory owoców z ogrodu - kiedy jest dogodny termin?

Mimo że wielu uważa lato za najlepszą porę roku, piękna „złota” jesień jest równie zachwycająca. Najbardziej, gdy temperatury są dodatnie, a my możemy spędzić nieco czasu w ogrodzie. A jak wiadomo, jest co robić! Gdy lato dobiega końca i rozpoczyna się jesień, zabieramy się bardzo często za zbiory owoców. W jaki sposób się za to zabrać, kiedy zrywać owoce i o czym pamiętać?

Kiedy zbierać owoce?

Większość owoców zrywamy z krzaka, gdy dojrzeją, to najprostszy sposób zbiorów. Musimy jednak pamiętać, że nie zawsze działa. Gdy zbieramy jeszcze owoce, które na nadają się do przechowywania, np. maliny, musimy oczyścić dokładnie krzak przed nadejściem jesieni. Owoce te zwykle i tak same dojrzewają nieco wcześniej. Warto wiedzieć, że maliny możemy zamrozić, to jest jedyna forma przechowywania tych owoców. Kiedy natomiast hodujemy w ogrodzie jabłka lub gruszki, możemy je zebrać, gdy dopiero zaczynają dojrzewać i przechowywać w suchym i chłodnym miejscu pod przykryciem. Nie zapominajmy także o tym, że gdy zauważymy, że owoce zaczynają opadać, należy je od razy pozbierać!

Jabłka to jeden z najpopularniejszych owoców jesieni.

Zbieramy jabłka i gruszki

Jabłka możemy podzielić na te wczesne oraz późne. Jeśli mamy jabłka wczesne, zaplanujmy zbiory jeszcze zanim dojrzeją, gdyż miąższ ich staje się mączysty, a jabłka niesmaczne. Z późnymi odmianami możemy poczekać nieco dłużej. Podobnie jest z gruszkami, z tym, że traktujemy je jak wczesne odmiany jabłek.  Gruszki mogą bez trudu dojrzeć w piwnicy, pod przykryciem.

Owoce jesienne taczki
Dobrze jest ułatwić sobie pracę i owoce zbierać do skrzyń lub taczek

Termin zbioru śliwek

Ze śliwkami jest problem taki, że bardzo szybko zaczynają opadać. Warto je zatem zebrać nieco szybciej, nie czekać do całkowitego dojrzenia. Musimy wtedy pilnować drzewo i nie zwlekać. Śliwki bez trudu potrafią dojrzeć już w misce. Pamiętajmy, że jeśli chcemy wykorzystać je na przetwory, koniecznie muszą być całkowicie dojrzałe.

Zbiory owoców – jak się przygotować?

Pierwszą, ważną rzeczą jest to, że najlepiej zbierać owoce, gdy nie pada. Mokre owoce trudniej schną i najprawdopodobniej, jak zaczniemy je przechowywać to zwyczajnie zgniją! Kolejnym, istotnym krokiem jest oczywiście przygotowanie sobie skrzynek. Możemy użyć w tym celu skrzynek plastikowych, najlepiej 10 kg lub drewnianych. Jeśli decydujemy się na drewniane, wyłóżmy dno gazetami, aby żadna drzazga nie dostała się do owocu. Bardzo ważną kwestią jest także sposób zbierania. Nie urywajmy naszym owocom szypułek, gdyż przez to zaczną się psuć o wiele szybciej. Nie zbierajmy na czas, poświęćmy na to swój popołudniowy czas. Zbieramy owoce, rozpoczynając od najniższych gałęzi, stopniowo idąc ku górze.

gruszki na drzewie na jesień
Gruszki są jednymi z pyszniejszych owoców jesiennych.

Zbieranie owoców jesienią jest czasochłonne i jeśli mamy spory ogród, musimy temu zajęciu poświęcić nieco czasu. Zbierać należy dokładnie i ostrożnie, bez urywania szypułek, czy skóry. Jeśli natrafimy na takie owoce w naszych zbiorach, musimy je przechowywać w osobnej skrzynce i od razu przeznaczyć na zbiory!

O sposobie przechowywania jabłek na zimę pisaliśmy TU

A Wy? Zbieracie u siebie owoce w ogrodzie?

 

6 Comments
  1. ja nie mam ogrodu, ale regularnie dostajemy niezłe dostawy owoców z działki rodziców i ze wsi od dziadków

  2. Nie zbieramy, bo nie mamy. I coraz częściej widzimy, że wiele osób posiadających ogrody rezygnuje z posiadania drzewek owocowych. Szkoda, bo ja bardzo chciałabym takie mieć!

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *