Chcąc nieco zaoszczędzić i być bardziej ekologicznym, warto zdecydować się na wykorzystanie tego co daje natura. Jeśli prowadzisz swój własny ogródek i chcesz go odpowiednio nawadniać, zdecyduj się na montaż zbiorników na deszczówkę. Tego typu woda jest idealna do nawadniania ogrodu. W jaki sposób ją gromadzić i jak łatwo zainstalować zbiornik na wodę deszczową? Zapraszamy do przeczytania artykułu.
Pojemnik na deszczówkę
Jednym z najlepszych pojemników na deszczówkę jest tak zwany zbiornik naziemny. Montaż tego sprzętu nie wymaga właściwie żadnych prac, wystarczy jedynie wybrać odpowiedni model. Najlepiej jest wykorzystać zbiorniki z tworzywa sztucznego lub drewna, nie poleca się natomiast instalacji zbiorników metalowych, ponieważ niekorzystne związki metalów przenikają bardzo często do wody, a jak wiadomo, służy ona podlewaniu warzyw i owoców, które następnie są spożywane. Jeśli chodzi o beczki na deszczówkę, warto również unikać tych wykonanych z betonu, ponieważ wapń przenika do wody, co również nie jest korzystne dla człowieka. Co można zatem powiedzieć o zbiornikach wykonanych z tworzywa sztucznego oraz z drewna?
Zbiorniki na wodę z tworzywa sztucznego
Nie da się ukryć, że zbiorniki wykonane z tworzywa sztucznego należą do najbardziej popularnych. Są one odporne na różnorodne, zmienne warunki atmosferyczne, wytrzymują zarówno palące słońce jak i mróz. Ponadto są estetyczne, trwałe i bardzo łatwe w montażu. Co istotne, tworzywo sztuczne sprawia, że nie są również ciężkie, można wybrać różnorodne zbiorniki z tworzywa sztucznego, obecnie na rynku jest dostępnych wiele ciekawych i designerskich beczek.

Zbiornik na deszczówkę z drewna
Są to tak zwane tradycyjne beczki. Do niedawna były jednym z popularniejszych rozwiązań, teraz natomiast zostają wypierane nieco przez beczki wykonane z tworzywa sztucznego. Zbiorniki na deszczówkę drewniane wykonane są z impregnowanych, małych drewnianych listewek, które spięte są obręczami. Można je z zewnątrz pomalować na dowolny kolor. Taki zbiornik powinien być wyposażony w pokrywę, która zapobiegnie rozwojowi glonów.

Jak podłączyć beczkę w deszczówkę?
Nie jest to trudna praca, polega przede wszystkim na wywierceniu otworu, w którym zostanie umieszczona rura spustowa. Co ciekawe, kupując beczkę z tworzywa sztucznego, a nawet z drewna, można spotkać się już z gotowym spustem. W rurze tej umieszcza się łapacz deszczówki, który łączy się elastyczną rurką z otworem w beczce. Konstrukcja łapacza przekierowuje do beczki jedynie część wody, dlatego nie musisz obawiać się, że zbiornik przebierze. Warto również do beczki wkręcić kranik, większość dostępnych produktów ze sklepów ogrodniczych ma już taki wbudowany. Poniżej kranika jest niewielki otwór zaślepiony zaślepką. Warto pamiętać, że przed mrozami należy go otworzyć i opróżnić beczkę do zera, aby woda w niej nie zamarzła, ponieważ mogłoby to doprowadzić do pęknięcia zbiornika.
Zbiorniki na deszczówkę są świetnym rozwiązaniem, dzięki któremu możesz podlewać warzywa, rośliny, czy owoce znajdujące się w Twoim ogrodzie wodą złapaną podczas deszczu. Nie da się ukryć, że jest to świetne rozwiązanie ekologiczne, które wspiera środowisko. Koniecznie zaworem zdecyduj się na ten krok.