Zastosowanie sody oczyszczonej

Zastosowanie sody oczyszczonej

Soda oczyszczona jest bezpiecznym, a także skutecznym preparatem naturalnym, który bardzo często używany jest nie tylko w kuchni, ale również w ogrodach. Jednym z głównych powodów tego faktu jest to, że nie szkodzi ludziom roślinom i jest pożyteczny dla owadów, np. pszczół. Jakie zastosowanie ma soda oczyszczona? Zachęcamy do zapoznania się z kilkoma sprawdzonymi przykładami.

Zwalcza szkodniki

Co ciekawe, soda oczyszczona zwalcza szkodniki, świetnie sprawdza się też do utylizacji mszyc, roztoczy i mączników. Mszyce są owadami żerującymi na roślinach uprawnych i ozdobnych, można je spotkać zarówno w ogrodzie, jak i w domu. Bardzo łatwo można je rozpoznać, ponieważ występują w koloniach. Zastosowanie sody pozwala bardzo szybko pozbyć się tych owadów, jednak bez zagrożenia dla rośliny.

Aby przyrządzić odpowiedni roztwór, zwalczający szkodniki, należy 1/ 4 łyżki sody dodać do jednego litra ciepłej wody. Można dodać do tego oleju jadalnego lub też kilka kropli płynu do mycia naczyń. Sprawdza się też szare mydło. Następne należy wstrząsnąć roztwór i w ten sposób opryskiwać liście.

Zwalcza choroby roślin

Roztwory z sody pozwalają też zwalczyć choroby grzybowe roślin. Radzą sobie świetnie z mączniakiem prawdziwym, mączniakiem rzekomym i plamistością liści. W tym wypadku należy przygotować 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej i 5 ml szarego mydła, rozpuścić to w jednym litrze ciepłej wody. W ten sposób przygotowany preparat należy rozpylać na liściach.

Zwalcza chwasty

Nie da się ukryć, że chwasty są zmorą wielu roślin. Bardzo trudno je wyplenić bez uszkadzania cebulek czy też sadzonek. Warto zatem zdecydować się na użycie sody oczyszczonej, która nie ma negatywnego wpływu na rozwój roślin. Po dokładnym usunięciu wszystkich kwasów należy rozsypać sodą oczyszczoną, co ograniczy w dość dużym stopniu ich dalszy rozwój.  Wysypywanie sody może być powtarzane kilkakrotnie. Takie preparaty jak soda oczyszczona nie działają tak, jak mocne środki chemiczne, nie są inwazyjne. Można je śmiało wysypywać.

soda oczyszczona

Przedłuża świeżość kwiatów ciętych

Sodę oczyszczoną można również wykorzystywać do przedłużenia świeżości kwiatów ciętych. Około pół łyżeczki należy wsypać do wazonu i wymieszać. Preparat ogranicza więdnięcie kwiatów w znacznym stopniu.

Zwalcza mrówki

Tuż obok mszyc czy innych szkodliwych owadów, na przykład mączlików, dosyć popularny problem stanowią również mrówki. Zwalczanie tych owadów może wydawać się kontrowersyjne, ponieważ są one pożyteczne w ekosystemie, np. spulchniają glebę czy oczyszczając ziemię z odpadów organicznych,  mimo wszystko, jeżeli występują w nadmiarze, utrudniają ukorzenienie się roślin uprawnych, dlatego warto zdecydować się na zwalczanie, zwłaszcza że po pewnym czasie mogą wejść nawet do domu. Jedną z naturalnych metod, która pozwoli pozbyć się intruzów jest wykorzystanie sody oczyszczonej. Preparat należy wysypać wokół określonej rośliny, mrówki nie będą tam przychodzić.

 

 

Soda oczyszczona ma bardzo wiele zalet. Nie tylko wykorzystywana jest powszechnie w kuchni, używa się ją w ogrodnictwie do tego, aby w naturalny sposób pozbyć się szkodników, a także różnorodnych mszyc czy mrówek. Co więcej, wykorzystuje się ją również do tego, aby usunąć szkodniki oraz, by zapobiec rozwojowi różnorodnych chorób. Z sody oczyszczonej najczęściej przygotowuje się roztwory lub też wysypuje się ją wokół rośliny.

3 Comments
  1. Dużo ciekawych rzeczy się dowiaduję z Twoich postów. Będę tutaj chyba częściej zaglądać.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *