Zastosowanie cynamonu w ogrodnictwie

Zastosowanie cynamonu w ogrodnictwie

Choć powszechnie używamy go w kuchni, ma on wiele innych zastosowań! Mowa oczywiście o cynamonie. Niewiele ludzi zdaje sobie sprawę, że cynamon świetnie sprawdza się także w ogrodnictwie. Niweluje choroby wielu roślin i działa m.in. przeciwgrzybiczo. Jakie zabiegi z cynamonu, możemy zastosować na naszych roślinach? Na co dobrze jest zastosować właśnie tę przyprawę?

 

Działanie przeciwgrzybicze

Wielu działkowców oraz zapalonych ogrodników wie, że rośliny bardzo często stają się „ofiarą” działań grzybów. Zastosowanie cynamonu chroni rośliny przed gniciem i pleśnią. Możemy przygotować miksturę z cynamonu, która sprawdzi się idealnie jako naturalny środek przeciwgrzybiczny. Kilka łyżek cynamony rozcieńczamy w ciepłej, lecz niewrzącej wodzie, następnie odstawiamy na noc i odcedzamy roztwór przez watę. Tak przygotowany roztwór możemy użyć do podlewania naszej rośliny lub do oprysków liści. Z powodzeniem możemy także wsypać cynamon do doniczki z ziemią, będzie zapobiegać rozpowszechnianiu się grzyba w ziemi, a także dobrze ukorzeni roślinę.

cynamon

Działanie przeciwpleśniowe

Niebezpieczna dla roślin bywa także szara pleśń. Powstaje ona przez brak dostępu do powietrza lub przez nadmierne podlewanie rośliny. Bardzo łatwym sposobem na pozbycie się szarej pleśni jest zastosowanie cynamonu. Możemy posypywać przyprawą ziemię, dzięki temu zniwelujemy powstawanie pleśni, ale także zahamujemy rozwój tej, która już się pojawiła. Jeśli trzymamy rośliny w ogrodzie lub na parapecie, np. w piwnicy lub garażu, od razu po zasadzeniu możemy posypać je cynamonem. Gdy rośliny przebywają w wilgotnych warunkach, dużo łatwiej o rozwój szarej pleśni oraz innych, niekorzystnych dla niej drobnoustrojów.

Na zranienia roślin

Co ciekawe, cynamon bardzo dobrze radzi sobie także w momencie zranień roślin. Jeśli przez przypadek uszkodzimy liść rośliny, możemy posypać to miejsce cynamonem lub nałożyć „papkę” z cynamonu i wody. O wiele łatwiej będą się goiły wszelkie zranienia. Pamiętajmy jednak, by powtarzać proces ten co jakiś czas, gdyż cynamon łatwo się osypuje.

cynamon do ogrody\u
Cynamon świetnie radzi sobie z grzybami i pleśnią w ogrodzie.

Odstraszacz insektów

Cynamon to także świetny sposób na odstraszanie niektórych insektów i owadów. Przyprawa ma dosyć charakterystyczny zapach, który nie przypada do gustu wielu zwierzętom i owadom. Możemy śmiało wysypywać cynamon na grządkach, pamiętajmy jednak, by co kilka dni czynność powtórzyć, gdyż cynamon często szybko znika.

Jak widać, cynamon to nie tylko świetny dodatek do jabłek, idealnie sprawdzi się także w ogrodnictwie. Możemy dzięki niemu pozbyć się grzyba i pleśni z roślin, a także zniwelować uszkodzenia struktury roślin. Warto wysypywać również cynamon na grządkach, gdyż w ten sposób pozbędziemy się insektów.

12 Comments
 1. Znam działanie cynamonu jako lek, a teraz jeszcze jego zastosowani w ogrodzie, super 🙂

 2. Ha, człowiek się uczy całe życie.
  Nie miałam pojęcia o zastosowaniu cynamonu w ogrodnictwie.
  Zawsze używałam go w kuchni, do kawy,do rosołku, do ciast, do jabłek.
  Miałam problemy z pleśnią i moje kwiaty padły. Teraz zakupię i będę mieszać z ziemią.
  Ciekawe, czy jak się nim posypię, to odstraszy to komary?
  Pozdrawiam!

 3. Dzień dobry! I widzisz Kochana, będę leczyc mojego jednego aloeska, któremu przytrafiła się pleśń w doniczce.. 😉 dziękuję!

 4. Cynamon lubię tylko w szarlotce, w innych kompozycjach smakowych bardzo mi przeszkadza. A tu okazuje się, że można go nie tylko jeść, ale wykorzystywać na inne sposoby. Muszę je koniecznie zapamiętać.

 5. O kurde nie miałam pojęcia, ale chętnie wypróbuję. Nie wiesz czy nada się do winorośli?

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *