Powszechnie nazywana jest rozpuszczalnikiem, jednak ma o wiele lepsze działanie! Benzyna ekstrakcyjna, bo to o tym produkcie mowa, otrzymywana jest wskutek produkcji benzyny paliwowej, ale nie jest stosowana w przemyśle petrochemicznym ze względu na niską temperaturę wrzenia oraz wartość oktanową. Z powodzeniem natomiast znajduje szerokie zastosowanie w domu, garażu i warsztacie. Jakie? Koniecznie sprawdźcie!
Benzyna lepsza niż rozpuszczalnik!
Tuż po odrzuceniu benzyny ekstrakcyjnej w procesie otrzymywania benzyny paliwowej, poddawana jest ona technologicznemu oczyszczaniu przy użyciu wody. Dzięki temu produkt ten nadaje się do użycia, może już nie w przemyśle petrochemicznym, jednak w gospodarstwie domowym. Benzyna ekstrakcyjna zostaje oczyszczona ze wszelkich, szkodliwych substancji, które mogłyby szkodzić powierzchniom, dzięki temu otrzymujemy produkt o wiele bardziej bezpieczny i skuteczniejszy niż inne rozpuszczalniki. Benzyna ekstrakcyjna ma szerokie zastosowanie w warsztacie, domu oraz garażu. Szczególnie pomocna jest przy remontach, gdzie o zabrudzenie nietrudno. Bardzo dobrze radzi sobie także z rozcieńczaniem i usuwaniem zabrudzeń, a dlaczego?
Remont mieszkania, odnowa powierzchni
Jak wiadomo, podczas remontów okazuje się, że wiele miejsc wymaga doczyszczenia. Odsuwając szafki, czy blaty, naszym oczom ukazują się trwałe zabrudzenia, których bardzo trudno się pozbyć, używając jedynie znanych nam środków czystości. Gdy zdecydujemy się na benzynę ekstrakcyjną, z łatwością pozbędziemy się tłustych i brzydkich plam z podłogi lub szafek, oczyścimy przedmioty ze starej farby, a także wypolerujemy „na błysk” szyby, metal, czy futryny. Benzyna jest bardzo dobrym produktem czyszczącym. Co więcej, nie emituje żadnych, szkodliwych dla zdrowia substancji, więc mamy pewność, że stosując ją, nie zachorujemy.

Rozpuszczalnik do farb
Na rynku dostępnych mamy wiele rozpuszczalników farb, dobrym posunięciem jest jednak zdecydowanie się na użycie benzyny ekstrakcyjnej. Dlaczego? Jest to produkt o lepszym działaniu, a do tego niezawierający szkodliwych substancji i zanieczyszczeń. Dzięki temu także, że benzyna ta została oczyszczona wodą, nie niszczy także gumy, dlatego można swobodnie wycierać nią wszelkie gumowe powierzchnie.

Benzyna ekstrakcyjna w każdym garażu
Najczęstsze zastosowanie benzyny ekstrakcyjnej to oczywiście warsztat majsterkowicza. Aranżując pomieszczenie w garażu lub w budynku gospodarczym, kupujemy benzynę ekstrakcyjną jako produkt „pierwszej potrzeby”. Benzyna bardzo dobrze oczyszcza powierzchnie, na które za chwilę będziemy kładli farbę lub będziemy coś kleić. Nawet zastosowanie zwykłego spirytusu nie daje aż tak oszałamiających efektów. Podobnie, gdy chcemy usunąć naklejki z ostatnio zakupionych przedmiotów, potrzyjmy je szmatką z benzyną ekstrakcyjną, a o wiele szybciej zejdą. Warto wspomnieć, że produkt ten bardzo dobrze sprawdzi się również do konserwacji, np. łańcuchów w rowerze, czy w przypadku innych sprzętów tego typu.

Środki ostrożności
Pamiętajmy, by zachować sporo ostrożności w kontaktach z benzyną ekstrakcyjną, dlatego nie zapominajmy:
- Aby zakładać ochronne rękawiczki –Czyszcząc powierzchnię, rozpuszczając benzynę w farbie lub konserwując coś, załóżmy rękawice robocze, dzięki temu unikniemy zabrudzeń, alergii i dostosujemy się do zasad higieny pracy.
- Że jest to produkt łatwopalny! – mimo że benzyna ekstrakcyjna została oczyszczona ze szkodliwych substancji chemicznych, nadal jest produktem naprawdę bardzo łatwo zapalającym się. Nie stosujmy jej w niedalekiej odległości od źródła ognia.
- O wentylacji pomieszczenia – Gdy czyścimy jakieś powierzchnie, wykonujmy to na zewnątrz, a jeśli nie możemy, otwórzmy okno. Jeżeli natomiast czyszczony przedmiot nie może zostać wyniesiony, a my nie mamy możliwości zastosowania dobrej cyrkulacji powietrza, zakupmy maskę ochronną na twarz. Dzięki temu nie będziemy wdychać zapachu benzyny, który jest specyficzny i może powodować, np. ból głowy i zmęczenie.
Cena benzyny ekstrakcyjnej
Trudno mówić o jednoznacznej i konkretnej cenie za benzynę ekstrakcyjną, gdyż produkt ten możemy zakupić w różnych pojemnościach. Nie jest to jednak kosztowna inwestycja, za opakowanie półlitrowe opakowanie zapłacimy około 10 zł, natomiast, jeżeli wolimy zakupić od razu na zapas, np. 5 litrów, zapłacimy około 50 zł. Wiele zależy także od producenta oraz sklepu i marży.
Benzyna ekstrakcyjna znajduje swoje zastosowanie w garażach, warsztatach domowych oraz domach. Z jej pomocą można czyścić, konserwować, polerować oraz rozpuszczać. Jest to nieoceniony i naprawdę przydatny produkt, zwłaszcza gdy wykonujemy wokół domu drobne prace naprawcze, remontowe, czy majsterkowe.
Beznzyna ekstrakcyjna to moje wybawienie! Lubię wszelkie eksperymenty DIY i często zdarza mi się coś ubrudzić albo zakleić – a wtedy ona jest niezawodna 🙂
Tak dokładnie 🙂
Nie używam takich rzeczy, ale znając życie mój mąż to posiada gdzieś w piwnicy;)
🙂 🙂 pewno tak 🙂
Mój mąż zużywa w stolarni jakieś hurtowe ilości benzyny, ona świetnie sprawdza się do odtłuszczania mebli które chcemy przemalowac
Tak, to prawda, też do tego używam benzyny
Nie używam, ale o tych zastosowaniach zdarzyło mi się słyszeć.
🙂 super
Przed nami remont i może się ona okazać nam potrzebna
O, podczas remontu przyda się jak znalazł 😀
Jeszcze nigdy nie stosowałam benzyny w swoim gospodarstwie. Ale wszystko przede mną 🙂
🙂 dokładnie, zachęcam, świetnie działa!