Żarłoczne motyle – zwalczanie larw bielinka kapustnika

Żarłoczne motyle – zwalczanie larw bielinka kapustnika

Choć motyle kojarzą nam się z pięknym latem, wiosną, słońcem i łąką, są tak naprawdę dosyć niebezpieczne, szczególnie dla naszych upraw. Co to oznacza? Larwy motyli bielinka kapustnika, aby przekształcić się w piękny okaz, muszą żywić się czymś. Najprostszą i najbardziej popularną formą ich pokarmu są oczywiście dobra ogrodników: kapusta, kalafior, brokuł. Co zatem należy zrobić, by je zwalczać?

Bielinek – co o nim wiemy?

Bielinek kapustnik to popularny w Polsce motyl, którego skrzydła są koloru mleczno-białego. Rozpiętość skrzydeł to około 6 cm, więc stosunkowo sporo. Sam w sobie motyl jest ładny, często spotkać można go na okolicznych łąkach. Niestety, jego larwy są naprawdę żarłoczne i żywią się naszymi uprawami. Głównie żerują na kapuście, kalafiorze i brokule, stąd też nazwa tego owada – kapustnik. Jeśli dysponujemy własnymi uprawami, z pewnością kojarzymy ogromne dziury na kapuście, można tego jednak skutecznie uniknąć, a jak?

motyl
Choć motyle są naprawdę pięknymi owadami, ich larwy często wyrządzają wiele szkód w uprawach.

Zwalczanie chwastów w ogrodzie

To, co musimy przede wszystkim wiedzieć, to fakt, że bielinek przekształca się dwa razy w roku w motyle. Pierwsze jaja larw składane są na wiosnę, drugie około sierpnia, września. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że pierwsze larwy wykluwają się tylko na chwastach, a drugie (te z sierpnia, września) dopiero na uprawach, dlatego tak istotne jest, by zwalczać chwasty u siebie w ogrodzie, To jest pierwszy, istotny czynnik, który pozwala pozbyć się larw, jednak bardzo wielu ludzi o nim zapomina.

Zapachowe rośliny

Kolejnym, istotnym krokiem jest posadzenie newralgicznych roślin, które uwielbia kapustnik, pomiędzy warzywa, których nie toleruje, wręcz go odstraszają. Do tych warzyw i roślin należą: seler, pomidor, tymianek, szałwia lekarska. Co istotne, każda z wymienionych upraw ma specyficzny zapach. Łodygi pomidora bardzo charakterystycznie pachną, choć dla wielu ludzi jest to zapach, który bez trudu można wytrzymać, jednak dla larw jest on zbyt intensywny. Jeśli będziemy regularnie odchwaszczać uprawy oraz postawimy na kilka charakterystycznych roślin, możemy być pewni, że straty będą o wiele mniejsze.

Środki chemiczne

Innym sposobem jest postawienie na środki chemiczne. Choć preparaty te są naprawdę skuteczne, temu nie można zaprzeczyć, to jednak nie wszyscy chcą je stosować. Warto wiedzieć, że opryski sprawiają także, że na warzywach pozostaje chemia. Teoretycznie nie jest ona szkodliwa, jednak w nadmiarze z pewnością może być. Wielu ludzi także, którzy stawiają na własne uprawy, raczej woli unikać oprysków, gdyż takie warzywa można kupić choćby w markecie. Niewielka ilość specyfików na pewno nie zaszkodzi, jednak warto stosować z umiarem.

kapusta
Larwy motyli uszkadzają powierzchnię warzyw, czyniąc je niejadalnymi.

Własna szklarnia

Nie da się ukryć, że skutecznym sposobem na obecność larw bielinka, jest postawienie na uprawy w szklarni, choć oczywiście larwy mogą przedostać się przez folię, dobrze zabezpieczone wejście, np. dodatkową siatką, zniweluje ich ilość. Jest to również jeden ze skuteczniejszych sposobów.

Chcąc zatem cieszyć się ze „zdrowych”, własnych upraw, warto postawić po pierwsze na regularne plewienie, po drugie na posadzenie pomiędzy kapustę, kalafior i brokuł kilku „newralgicznych” roślin oraz na uprawę warzyw w tzw. foliakach, czy szklarniach. Dzięki temu z pewnością zniwelujemy znacznie ilość szkód!

4 Comments
Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *