Z czego wykonać taras?

Z czego wykonać taras?

Decydując się na budowę własnego domu, bardzo wiele osób stawia także na wykonanie sporego tarasu. Nic dziwnego, jeśli macie miejsce w ogrodzie, warto go dobrze zagospodarować. Nie tylko rabatami, czy ogrodem warzywnym. Przyda się także miejsce, w którym będzie mogli się zrelaksować, dlatego jeżeli zastanawiacie się nad tym, czy rzeczywiście postawić na wykonanie porządnego tarasu, przeczytajcie nasz wpis. Poniżej znajdziecie informacje, gdzie dokładnie usytuować taras, jeżeli oczywiście macie taką możliwość, a także, z czego go warto zbudować. Zatem koniecznie zajrzyjcie do wpisu!

 

Umiejscowienie tarasu

Najważniejszą rzeczą jest oczywiście umiejscowienie tarasu. Z pewnością mając już wykonany projekt domu, wiecie gdzie mniej więcej będzie stać Wasz taras, ponieważ wynika to zapewne z projektu budowlanego, mimo wszystko jeżeli jeszcze macie tę możliwość, aby dokonać wyboru, warto pomyśleć, jaką funkcję ma pełnić taras. Jeśli chcecie spędzać na nim letnie popołudnia, warto postawić go od strony południowo-zachodniej lub wschodnio-południowej. Jeśli niestety nie możecie usytuować go gdzieś pomiędzy wschodnią, a zachodnią stroną, a jedynie od strony południowej, pamiętajcie, że jest to miejsce, które naprawdę mocno się nagrzewa, warto zatem zamontować przeciwsłoneczną markizę, która będzie chronić rośliny, a także Was przed nadmiernymi promieniami słonecznymi.

Taras betonowy

Niewątpliwie, jedną z najbardziej trwałych budowli będzie oczywiście taras betonowy. W tym wypadku należy pamiętać o tym, aby wykonać odpowiednią wylewkę. Jeżeli już uda się Wam położyć fundament, możecie tego typu taras wyłożyć gresem, kamieniem lub innym rodzajem podłoża. Jak wiadomo, wylewka jest nieco czasochłonna dlatego, aby wykonać podłoże pod taras, warto skorzystać z usług sprawdzonej ekipy.

Tarasy betonowe bardzo często pokrywa się warstwą mrozoodporną, która chroni przed działaniem bardzo niskich temperatur w zimie. Warto pamiętać jednak, aby płyty nie były przeznaczone do wewnątrz! Muszą to być takie płytki, które będą chronić oraz zapewnić bezpieczeństwo w zimie, aby osoby poruszające się po tarasie nie odniosły obrażeń.

Niektórzy decydują się na taras z drewna, jest to ciekawe rozwiązanie, ale bardzo czasochłonne.

 

Taras utwardzony

Jeśli nie dysponujecie odpowiednimi funduszami, możecie pokusić się o wykonanie tarasu utwardzonego. Wykonuje się go bardzo łatwo, ponieważ trzeba jedynie wyłożyć zagęszczoną podbudowę, utwardzić ją i wykonać warstwę wierzchnią. W tym wypadku macie dowolność, ponieważ możecie skorzystać albo z płyt betonowych, kostki brukowej lub klinkieru. Bardzo wiele osób decyduje się na wyłożenie właśnie kostki brukowej, ponieważ bardzo łatwo i szybko się ją układa. Bogate  wzornictwo trafia w gusta niejednej osoby. Każdy, kto uwielbia dekoracje, powinien zdecydować się na ułożenie podłoża z kamienia naturalnego: granit, bazalt, bardzo dobrze będą się prezentować

meble ogrodowe
Bardzo wiele osób decyduje się na meble ogrodowe właśnie na taras.

Dekoracja i wykończenie tarasu

Musicie pamiętać o tym, że taras jest elementem przynależnym budynkowi. Nie może on znacznie różnić się od elewacji i rodzaju domu. Jeżeli otynkowany dom jest koloru jasnego, warto postawić na nieco ciemniejszy odcień tarasu. Pamiętajcie, aby poruszać się w kolorach stonowanych pasujących do siebie, co najwyżej w dwóch odcieniach. Bardzo dobrze wyglądają odcienie nieco kontrastujące ze sobą ciemniejsze i jaśniejsze desenie. W ten sposób z pewnością uda się wam stworzyć i zaprojektować bardzo dobrą konstrukcję.

Jak widać, budowa tarasu wcale nie jest taka trudna! Z pomocą właściwych fachowców z pewnością uda wam się stworzyć przepiękny i wygodny taras, w którym będziecie mogli spędzać letnie i jesienne popołudnia wraz z przyjaciółmi. Warto pamiętać o tym, aby wybrać odpowiednie materiały, a także zastanowić się nad tym, czy decydujecie się na taras utwardzony, czy też betonowy.

 

14 Comments
  1. Bardzo dobry artykuł, wiele wyjaśnia i ułatwia podjęcie decyzji o tym, jak zrobić taras 🙂

  2. Marzy mi się dom z tarasem! Z trójką dzieci nasze mieszkanko robi się coraz ciaśniejsze… To jednak temat na odległą przyszłość, bo i koszty wybudowania są niemałe… ale marzenia trzeba mieć!
    Bardzo rzeczowy wpis 🙂

  3. Dla takiego laika jak ja, post był pożyteczny. Ja widzę wszystko, ale w końcowym efekcie, nie mam zmysłu budowlanego. A tu dowiedziałam się wszystkiego, co powinno się widzieć na początek. Pozdrawiam serdecznie

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *