Wybierz odpowiedni basen ogrodowy dla siebie!

Wybierz odpowiedni basen ogrodowy dla siebie!

Kąpiele pod chmurką są jedną z częstszych, rodzinnych form spędzania letnich, weekendowych popołudni. Niestety miejskie pływalnie w czasie wakacji są niezwykle oblegane, dlatego coraz więcej ludzi decyduje się na kupno lub budowę własnego basenu.  Stacjonarny, stelażowy, rozporowy, dmuchany – do wyboru mamy kilka różnych basenów, chcecie dowiedzieć się, jaki sprawdzi się najlepiej u Was? Przeczytajcie nasz artykuł!

Basen stacjonarny

Decydując się na przydomowy basen, musimy wziąć pod uwagę wielkość naszego ogrodu i możliwości logistyczne. Jeżeli chcemy zostać posiadaczami basenu stacjonarnego, warto o nim pomyśleć już podczas budowy domu. Kąpieliska te są zwykle murowane, stalowe lub wykonane z materiałów o dużej wytrzymałości, np. poliester. Chcąc cieszyć się możliwościami basenu na stałe wkomponowanego w nasz ogród, musimy zwykle zdać się na profesjonalną firmę, która pomoże nam wykopać odpowiedni dół, zamontować nieckę i dobrze zabezpieczyć resztę basenu. Baseny stacjonarne, choć kosztowne, są dosyć trwałe. Decydując się na takie rozwiązanie będziemy musieli zaopatrzyć się także w elementy dodatkowe typu drabinka, pompy filtrujące wodę czy chemię dezynfekującą i czyszczącą. Basen ten to realizacja na lata, zapewnia swobodę korzystania nawet kilkunastu osobom! Można w nim pływać, nurkować, a nawet  grać w piłkę wodną. Jeżeli mamy możliwości zarówno finansowe, jak i logistyczne, warto zdecydować się na jego posiadanie. Koszt budowy waha się w przedziale od 25 tyś. do 45 tyś. Dodatkowo, należy wspomnieć, że od 1 stycznia 2017 roku nie potrzeba zgłaszać ani otrzymywać pozwolenia na budowę basenu do 50 m2, co stanowi niezwykłe ułatwienie i oszczędza sporo czasu.

Basen stelażowy

Jeżeli nie chcemy kopać dziur w naszym ogrodzie lub zwyczajnie nie możemy pozwolić sobie na jego przebudowę, możemy zdecydować się na basen stelażowy. Ta trwała i stabilna konstrukcja jest świetnym rozwiązaniem i zamiennikiem basenu stacjonarnego. Baseny te zbudowane są ze specjalnych ścianek usztywnianych rurkami aluminiowymi, zwykle mają kształt okrągły bądź kwadratowy. Kupując basen stelażowy, mamy do wyboru różne wielkości – dostępne są modele małe, świetnie sprawdzające się w przypadku mniejszych ogrodów, jak i naprawdę spore konstrukcje, do których swobodnie może wejść nawet w kilkanaście osób. Wszystkie baseny stelażowe są stosunkowo głębokie, dlatego można w nich wypoczywać na materacach wodnych, a nawet nurkować. Ze względu na fakt, że konstrukcje te są dosyć wysokie, przyda się drabinka, dzięki której swobodnie będziemy mogli wejść do basenu. Pamiętajmy, że co jakiś czas musimy oczyścić wodę w basenie, najlepiej zrobić to pompą filtrującą i środkami chemicznymi, przeznaczonymi do dezynfekcji wody basenowej. Dobrym rozwiązaniem, chroniącym nasze mini kąpielisko przed zanieczyszczeniami, jest pokrycie go plandeką, kiedy z niego nie korzystamy, dzięki temu woda będzie o wiele bardziej czysta.  W zależności od rozmiaru, koszt basenu stelażowego waha się w przedziale od 1 tyś do 5, 6 tyś. Co do trwałości, to z pewnością będziemy cieszyć się z takiego basenu przez kilka dobrych lat.

 

Basen stelażowy to świetne rozwiązanie dla tych, co nie chcą przekopywać całego ogrodu, aby móc cieszyć się kąpieliskiem w swoim ogrodzie

 

Basen rozporowy

Ma owalny kształt, gdyż konstrukcja utrzymuje się dzięki wodzie wypełniającej ścianki basenu. Jego wysokość uzależniona jest od ilości wlanej wody, jeśli wlejemy mniej, owalny brzeg basenu dostosuje się i ułoży niżej. Jest alternatywą dla basenu stelażowego, świetnie sprawdzi się jako kąpielisko dla dzieci, można także wypoczywać na nim na materacu dmuchanym, ponieważ jest wystarczająco głęboki. Niestety, nie zapewnia swobody pływania, z powodu swoich niedużych rozmiarów, za to jest niezwykle poręczny, można go szybko rozłożyć  i złożyć. Polecamy dokupienie plandeki na górę basenu, która ochroni wodę przed zanieczyszczeniami.  Możemy także z powodzeniem filtrować wodę pompą filtrującą. Basen rozporowy wykonany jest z solidnych i trwałych materiałów, np. poliestru i jest stosunkowo tani. Jego cena waha się w przedziale od 100 do 300 złotych, w zależności od wielkości.

Basen dmuchany

Zwykle przeznaczony jest dla dzieci, ze względu na swój niewielki rozmiar. Nie można w nim pływać, nurkować czy odpoczywać na materacu. Basenik dmuchany stanowi świetną rozrywkę dla najmłodszych, dzięki niemu dzieci mogą zaznajomić się z wodą i ochłodzić nieco w upalne dni. Niestety, baseny te zwykle wytrzymują jeden sezon, gdyż wykonane są z materiałów, które mogą blaknąć i niszczyć się pod wpływem promieni słonecznych. Jednak ich cena jest niezwykle atrakcyjna, baseny dmuchane można zakupić już od około 30 złotych. Dostępne są w różnorodnych kształtach, np. postaci z bajek. Aby nie wymieniać codziennie wody, można zaopatrzyć się dodatkowo w plandekę chroniącą przed zanieczyszczeniami.

 

Ochłoda dla najmłodszych – dmuchane baseniki, sprawdzą się idealnie!

 

Domowe kąpieliska to coraz częstszy widok na wielu ogrodach. Wybierając odpowiedni dla siebie basen, z pewnością miło i przyjemnie spędzimy czas w ciepłe, letnie popołudnia lub weekendy, bez konieczności wyprawy na pływalnie miejskie. Szeroka oferta i przystępne ceny, sprawiają, że produkty niegdyś zarezerwowane dla najbogatszych, stały się dostępne dla wszystkich, a co za tym idzie ich popularność wzrosła. Jeżeli chcemy mieć basen koło swojego domu, pamiętajmy o tym, aby odpowiednio przygotować także podłoże: pod basen dmuchany, rozporowy lub stelażowy musimy oczyścić i wykosić teren, zaaranżować miejsce i wykopać dół lub rozłożyć matę. Domowy basen to niesamowita rozrywka, z pewnością urozmaici niejednemu letnie wakacje.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *