Wybieramy hortensję do ogrodu!

Wybieramy hortensję do ogrodu!

Hortensja to jeden z piękniejszych krzewów, hodowanych w polskich ogrodach. Przywieziona z Japonii, zadomowiła się u nas „na dobre”. Jej różnobarwne, okazałe kwiaty stanowią świetne dopełnienie każdego wystroju, zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Istnieje kilka odmian tego kwiatu, jaki zatem wybrać do ogrodu? Sprawdźcie koniecznie!

Różnokolorowe krzewy

Niewiele mamy w Polsce kwiatów, które cieszą się aż tak dużą różnobarwnością! Co ciekawe, jest pewien rodzaj hortensji, który potrafi w następnym roku zakwitnąć na inny kolor! Jaki? O tym nieco później. Warto jednak zacząć od tego, że hortensje to rośliny wielosezonowe, które dosyć dobrze radzą sobie z umiarkowanymi mrozami. Należy jednak pamiętać o tym, by zabezpieczyć je odpowiednio na zimę ściółką lub korą. Niestety, z pewnością ich uprawa nie sprawdzi się w ogrodach, położonych wysoko w górach, jednak zawsze można rozwiązać ten problem, sadząc rośliny w doniczce i zimując je w piwnicy lub garażu. Hortensje mogą mieć ciekawe kolory od pięknych czerwonych, przez niebieskie, po białe. Możemy także spotkać okazy różowe, żółte, pomarańczowe. Hortensja jest sporych rozmiarów krzewem, osiągającym ponad 1 m. Dzięki swojej okazałości jest często sadzona w typowych ogrodach japońskich.

Hortensja bukietowa

Hortensja bukietowa jest jedną z okazalszych w swoim gatunku. Roślina ta tworzy przepiękne, spore bukiety. W zależności od tego, jaki kolor sadzonki wybierzemy, takim będziemy cieszyć się w ogrodzie. Bardzo popularnym zabiegiem jest wybranie kilku kolorów hortensji. Rośliny te mogą być uprawiane w rzędach i tworzyć okazały żywopłot. Jedyną wadą tej odmiany jest fakt, że może ona nie przetrwać zimy, dlatego zalecana się sadzić ją w większych donicach i przy mrozach poniżej -5 wynosić do pomieszczenia gospodarczego. Hortensja ta ma dość spore kwiaty, które często przybierają kremową, białą lub różową formę. Zakwita na przełomie sierpnia i września. To właśnie hortensja bukietowa może osiągać nawet 2 m wzrostu, wystarczy jedynie odpowiednio ją pielęgnować.

 

Hortensja pnąca

Jeżeli jesteśmy fanami pnączy lub chcemy udekorować altankę, bardzo dobrym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na hortensję pnącą. Kwiat ten nie jest aż tak popularny w Polsce, jak choćby hortensja bukietowa, jednak przez wielu chętnie hodowany. Pnącze to potrafi urosnąć nawet do 25 m! Co ciekawe, ta odmiana hortensji posiada drobne kwiaty, które tworzą skupiska rozłożystych ozdób na pnączu. Zazwyczaj spotykanym kolorem tej odmiany jest biały. Roślina ta kwitnie nieco wcześniej, gdyż na przełomie czerwca i lipca, można ją także posadzić w zacienionym miejscu i o wiele lepiej znosi ujemne temperatury.


Hortensja ogrodowa

Jest to jedna z najpopularniejszych odmian hortensji. Roślina ta, podobnie jak jej „kuzynki”, również jest sporych rozmiarów krzewem. Warto jednak wiedzieć, że hortensja ta zakwita dopiero na pędach ubiegłorocznych, dlatego musimy najpierw wyhodować odpowiedni krzew. Dobrze, gdy krzew ten będzie przebywać w miejscu wolnym od mrozów, np. w piwnicy, dzięki temu będziemy mieć pewność, że nie zmarznie. Kwiaty hortensji ogrodowej są nieco podobne do odmiany bukietowej. To, co je wyróżnia, to rozłożyste baldachy, które tworzą oraz większa dowolność kolorystyczna. To właśnie hortensja ogrodowa potrafi w kolejnym roku zakwitnąć na inny kolor lub mieć kwiaty dwukolorowe. Wiele zależy także od odczynu gleby. Na podłożu kwaśnym, roślina kwitnie na niebiesko, natomiast w ziemi o odczynie obojętnym, obradza na różowo. Możemy dzięki temu sprawdzić także, jaki odczyn gleby danego roku, jest akurat w naszym ogrodzie. Warto także wiedzieć, że hortensje białe, nie zmieniają koloru. Odmianę tę należy co roku przycinać i chronić przed ujemnymi temperaturami, np. okrywając ją  na zimę. Niestety, nie jest aż tak odporna na ujemne temperatury, jak dwie poprzednie rośliny.

Hortensja to przepiękny i okazały krzew. Z pewnością chcąc posiadać barwny i zachwycający ogród lub biorąc udział w konkursie na najładniejszy ogród, warto zdecydować się na ten rodzaj kwiatów.  Pamiętajmy, że hortensje są roślinami kilkuletnimi, nie zapominajmy odpowiednio o nie dbać!

 

8 Comments
  1. Szczerze mówiąc nie znam się na kwiatach ale biała podobałaby mi się najbardziej

  2. Wiesz jak bardzo chciałabym z tych fachowych porad skorzystać…
    Mieć swój ogród i pielęgnować te cudowne krzewy..

  3. Dla mnie hortensje to bezproblemowe kwiaty. Mam ich w ogrodzie już kilkanaście i były wsadzane w różnych odstępach czasu. Zawsze się przyjmowały. Najbardziej okazała ma już ponad 1,6 wysokości i kilkadziesiąt kwiatów co roku. Co ciekawe nigdy nie okrywałam moich hortensji na zimę a mimo to nie doznały żadnego uszczerbku. Polecam je dla mało doświadczonych ogrodników:)

  4. Niedawno kupiłam hortensję na balkon. Krzaczek jest na razie bardzo mały, a doniczkę wzięłam największą jaka była (parę lat wcześniej w tej samej doniczce wyhodowałam ziemniaki) czy hortensja może u mnie spędzić wakacje, czy już teraz muszę oddać ją znajomym z ogrodem? Nie chcę jej zmarnować ale jednak miałam nadzieję na ładny balkon w tym roku.

    1. Jasne, że może 🙂 grunt, aby miała właśnie dużą doniczkę i abyś dobrze ją pielęgnowała. Pamiętaj, by nie wystawiać jej na palące, południowe słońce jedynie 🙂

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *