Wybieramy drzewko świąteczne

Wybieramy drzewko świąteczne

Już niedługo święta! Lubicie stroić choinkę? Bardzo wiele osób decyduje się obecnie na sztuczną, nie ukrywamy, że my także, gdyż nie chcemy pozbawiać natury żywych drzewek, jednak wiemy, że żywe choinki cieszą się dużą popularnością. Przygotowaliśmy zatem krótki poradnik dotyczący tego, jakie drzewko iglaste sprawdzi się najlepiej, a także odpowiadamy na pytanie, co zrobić, aby choinka zbyt szybko nie zwiędła!

 

Kupujemy choinkę!

Warto zdawać  sobie sprawę z faktu, że drzewka, które będą zdobić później nasze domy podczas trwania Świąt, ścina się już mniej więcej miesiąc przed. Dlatego dobrze jest zwrócić uwagę na to, czy drzewko podczas zakupu jest w dobrej kondycji. Nie wybierajcie choinek przyschniętych, ponieważ może oznaczać to, że do Świąt nie dotrwają i opadną im igły. Na pewno zastanawiacie się także, gdzie kupić takowe drzewka. Tuż przed Bożym Narodzeniem wiele osób sprzedaje iglaki przed sklepami, często większymi marketami lub sklepami budowlanymi. Rozsądniej jest kupić w miarę świeżą choinkę w dzień wigilii.

Jaką choinkę wybrać?

Drzewka choinkowe dostępne są najczęściej w trzech wielkościach: do 1,5 m, 2,5 m oraz do 3m. Pamiętajcie, aby zmierzyć wysokość do sufitu, tylko wtedy będziecie wiedzieć, na jaką choinkę możecie postawić. To, co jest istotne także to fakt, że zbyt wysokie iglaki może nieco trudniej się stroić, jednak jeśli macie jakieś stabilne krzesło i przestrzeń, nic nie stoi na przeszkodzie, by kupić większą choinkę.

 

Przewożenie choinki do domu

Najlepiej byłoby, gdybyście zakupili drzewko niedaleko Waszego miejsca zamieszkania, wtedy odpadłoby przewożenie. Niestety, nie zawsze tak jest, niekiedy trzeba zapakować ją do auta. Warto wtedy się odpowiednio przygotować. Zapakujcie dół choinki w kilka siatek jednorazowych z nylonu. Gdy trasa do domu jest długa, warto zdecydować się na zwilżenie reklamówki od środka lub po prostu wlanie trochę wody, by iglak miał nawodnienie. Po przyjeździe, możecie od razu ją postawić do stojaka. To, o czym nie należy zapominać to fakt, że choinkę należy włożyć do specjalnej donicy z wodą. W innym  wypadku do dwóch dni będziecie zmuszeni wyrzucić drzewko.

jodła kaukaska choinka
Jodła kaukaska to jedno z popularniejszych drzewek świątecznych.

 

Co zrobić, aby choinka nie zwiędła?

Oczywiście oprócz podlewania i wymieniania wody ze stojaka lub donicy, warto pień iglaka nieco spiłować, dzięki temu drzewko „ożyje”. Musicie wiedzieć, że choinki, niezależnie od rodzaju zalewają swoje rany żywicą, w ten sposób chronią się przed utratą wody. Należy obciąć trochę pień i od razu wstawić do wody. Nie warto wykonywać tego cięcia zaraz po zakupie, gdy dopiero jedziemy do domu, gdyż choinka szybko pokryje się żywicą.

Jaką choinkę wybrać?

Poniżej przedstawiamy krótką rozpiskę iglaków, które warto ustroić na Święta Bożonarodzeniowe.

  • Świerk – jest to chyba najpopularniejsze drzewko, które ma błyszczące, zielone igły. Zaletą iglaka jest niewątpliwie to, że gałązki są dosyć mocne, dlatego bez trudu wytrzymają zawieszenie na nich okazałych bombek. Wadą dla niektórych może być to, że tuż po Świętach, trzeba go w zasadzie sprzątać, gdyż kolce opadają,
  • Sosna – choć nie jest aż tak popularna, jak świerk, to może być równie pięknym drzewkiem świątecznym. Ma nieco niesymetryczną i przysadzistą formę, jednak idealna jest dla tych, którzy stawiają na niewielką choinkę,
  • Jodła kaukaska – dość gęsta choinka, którą zdobią niekłujące igły. Bardzo popularne drzewko świąteczne. Jodła ta pochodzi z Kaukazu, jednak jest bardzo chętnie kupowana przez Polaków w okresie około świątecznym. To dość okazałe drzewko, które dodatkowo bardzo długo pozostaje świeże.
Świerk
Świerk jest polskim odpowiednikiem jodły kaukaskiej. Jeśli chcecie postawić na polski akcent, zdecydujcie się na to drzewko!

Nie da się ukryć, że zapach choinki jest czymś niepowtarzalnym. Wielu nie wyobraża sobie Świąt bez żywego drzewka! Jeśli w tym roku zakup jeszcze przed Wami, zapoznajcie się z naszym krótkim poradnikiem!

 

7 Comments
  1. u mnie wybieraniem choinki zajmuje się mąż i dzieciaki. To taka nasza świąteczna tradycja, którą bardzo lubię 🙂

  2. U mnie drzewko zawsze jest sztuczne. Właściwie, to od lat mam jedno i to samo drzewko, którego moja mama szczerze nienawidzi, bo jest pokryte brokatem. Z tego, co widzę, w tym roku będę musiała walczyć o jego rozłożenie 😀

  3. Póki co jedyne na co zwracam uwagę przy wyborze choinki, to czy na pewno ma korzenie. Po świętach wsadzam ją w ogródku 🙂 Pozdrawiam, Kasia

  4. Bardzo przydatne informacji dotyczące przedłużenia życia choinki. W sobotę wybieram się po zakup swojej i jak będzie padała, to zetnę trochę jej dół 🙂 Ciekawe jak mocno odżyje po takim zabiegu

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *