Wszystko, co musisz wiedzieć o skrzydłokwiecie

Wszystko, co musisz wiedzieć o skrzydłokwiecie

Kwiaty doniczkowe mają to do siebie, że wyglądają naprawdę pięknie! Ozdabiają zazwyczaj domowe parapety, komody, szafki, a także biurka. Jeśli chcielibyście zainwestować w piękny, rozłożysty kwiatek doniczkowy, warto zastanowić się nad kupnem skrzydłokwiatu.

 

Jak wygląda skrzydłokwiat?

Co ciekawe, roślina ta ma ozdobne, białe kwiaty oraz rozłożyste liście. Potrafią one wyrosnąć nawet do 30 cm, mają nieco ciemnozieloną barwę, co wyróżnia ich na tle innych kwiatów. Warto także dodać, że liście rosną bardzo gęsto, a w świetle połyskują.

Sam kwiat skrzydłokwiatu jest umieszczony na długiej łodydze i przypomina nieco pędzel. Składa się z kremowej białej lub czasami zielono-żółtej kolby oraz kwiatostanu mającej kształt pochewki. Kwiaty tej rośliny przypominają rozpostarty żagiel lub też skrzydło, dlatego został on nazywany skrzydłokwiatem.

Warunki kwitnięcia

To, co wyróżnia te kwiaty to fakt, że kwitną zazwyczaj wiosną oraz latem na przełomie marca oraz września. Bardzo często zakwitają jednak także zimą, muszą mieć jedynie wtedy zapewnione bardzo dobre warunki wzrostowe i być stale podlewane. Warto pamiętać, że skrzydłokwiatów nie należy zbytnio przelewać, natomiast ziemia powinna być lekko wilgotna.

W środowisku naturalnym skrzydłokwiaty rosną zazwyczaj w partiach lasów równikowych, gdzie dociera niewiele światła. Muszą jednak mieć nieco jasne przestrzenie. Jeśli sadzicie je w ogrodach, nie dawajcie koło nich innych kwiatów, które mogłyby je zakryć, natomiast nie przesadzajcie ich nigdy na stronę południową ogrodu lub nie dawajcie ich na parapet od południowej strony domu, mogą wtedy poparzyć swoje liście.

Pielęgnacja

Warto pamiętać o tym, aby oprócz podlewania stale zraszać te kwiaty. W lecie podlewajcie je mniej więcej trzy, cztery razy w tygodniu, natomiast w zimie jedynie jeden dwa, razy w tygodniu. Sprawdzajcie jednak zawsze glebę, jeśli wydaje Wam się ona sucha, koniecznie podlejcie kwiat, ponieważ bardzo szybko może on zwiędnąć. Co więcej, bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, jeśli chodzi o skrzydłokwiat, jest przesadzenie go do większej doniczki. Roślina ta bardzo szybko się rozrasta, więc jeśli zauważycie, że mnogość liści jest nieproporcjonalna do wielkości doniczki, koniecznie włóżcie ten kwiat do innego naczynia.

Kwiaty te warto przesadzać na wiosnę, dlatego właśnie teraz jest odpowiedni czas na to, aby przyjrzeć się swoim roślinom w domu. Podczas przesadzania warto zasilić kwiaty te płynnym nawozem doniczkowym. Pamiętajcie, że kwiatów tych nie przycinamy, usuwamy jedynie zaschnięte kwiatostany oraz liście. To, co jest istotne, to regularne wycieranie liści z kurzu, jeśli nie chcecie robić tego niewielką ściereczką, ponieważ jak wiadomo, skrzydłokwiat ma bardzo wiele liści, możecie po prostu postawić je pod prysznicem i zrosić.

Pamiętaj o odmładzaniu skrzydłokwiatu

Co to znaczy? Tak naprawdę odmładzanie robi się co 3,4 lata. Należy skrzydłokwiat rozdzielić i przesadzić do innej doniczki. Roślina ta bardzo szybko się rozrasta i warto ją nieco odmłodzić. Pamiętajcie, że w każdej doniczce powinny być przynajmniej trzy, cztery liście, aby roślina mogła dobrze zakwitnąć.

skrzydłokwiat

 

Zalety trzymania w domu skrzydłokwiatu

Podstawową zaletą jest oczywiście fakt, że roślina ta oczyszcza powietrze. Dużo lepiej oddycha się w pomieszczeniach, w których znajduje się chociaż jeden skrzydłokwiat. Z pewnością jest to świetny pomysł dla alergików, którzy cierpią na chroniczny katar lub też ból gardła spowodowany posiadającym kurzem.

Jednym z głównych zastosowań tego kwiatu jest oczywiście funkcja ozdobna. Świetnie komponują się w mieszkaniach, oranżeriach, ogrodach zimowych, a nawet w ogrodach tradycyjnych.

Jeśli jeszcze zastanawiacie się na tym, jaką roślinę doniczkową warto wybrać, koniecznie spróbujcie kupić skrzydłokwiat. Pielęgnacja tej rośliny jest niezwykle łatwa, a sam kwiat niezwykle cieszy oko.

 

16 Comments
    1. Oj to prawda, jeśli jest kot, kwiat trzeba raczej umieścić nieco wyżej 🙂 by nie miał dostępu, no chyba że lubi się wspinać.

  1. Mam ten kwiat właśnie u siebie w pokoju, jest ze mną już ok. 3 lat 🙂 i ma się dobrze.

      1. Mój lubi stać tylko w jednym miejscu, jak przeniosłam go raz do innego pokoju, tak zaczynały mu liście usychać 🙁

        1. To prawda, czasem tak się dzieje. Warto obserwować kwiaty, jeśli widzisz, że coś się dzieje od razu trzeba go przenieść znów na miejsce:)

  2. Wygląda pięknie ale nie wiem czy dałabym radę go utrzymać u siebie

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *