Współrzędna uprawa warzyw, czyli jakie warzywa sadzić obok siebie?

Współrzędna uprawa warzyw, czyli jakie warzywa sadzić obok siebie?

Aby móc wyciągnąć jak najwięcej korzyści z uprawy warzyw, a także, by cieszyć się obfitymi plonami, warto dokładnie przemyśleć, co zasadzić obok siebie. Jak wiadomo, nie wszystkie warzywa lubią swoje towarzystwo, przez co bardzo często nie wyrastają w ogóle lub nie są tak okazałe, jak mogłyby być. Zwalamy zwykle winę na pogodę lub glebę, nie zdając sobie sprawy z faktu, że być może źle posadziliśmy warzywa. Na czym polega współrzędna uprawa warzyw i jakie zasadzić koło siebie? Sprawdźcie!

Czym jest współrzędna uprawa warzyw?

Choć termin brzmi obco i być może nie do końca zrozumiale, nie jest niczym skomplikowanym. Współrzędna uprawa warzyw polega na sadzeniu obok siebie tych gatunków warzyw, które tolerują się i wzajemnie się wspierają. Dzięki temu możemy liczyć na naprawdę obfity plon. Ten rodzaj upraw wymaga jednak nieco nakładu pracy i edukacji. Stosowany jest głównie przez profesjonalnych ogrodników, lecz coraz częściej spotykamy się z nim już także w  przydomowych ogródkach.

 

Co daje współrzędne sadzenie warzyw?

Warto wspomnieć, że dzięki występowaniu współrzędności w naszych ogrodach, będziemy mogli uniknąć w znacznym stopniu szkodników, a warzywa o wiele lepiej będą wzrastać. Gdy jedne warzywa będziemy mogli zebrać, inne jeszcze nie zdążą się rozrosnąć, przez co nie zabiorą sobie przestrzeni. Należy zatem odpowiednio przemyśleć sobie, co chcemy zasadzić, a następnie przejrzeć informacje o tym, w jakim miejscu możemy ulokować daną sadzonkę lub nasiona. Dzięki zastosowaniu współrzędności nie będziemy musieli obawiać się także nadmiernego rozrostu chwastów czy namnażaniu chorób. Warto także wspomnieć, że tak różnorodne grządki o wiele lepiej się prezentują i z pewnością dają bardziej obfity plon.

Smaczna sałata? Dlaczego nie, koło jakiego warzywa ją zatem zasadzić? Sprawdźcie!

Zasady naprzemiennej uprawy

Decydując się na ten typ uprawy, warto pamiętać, aby nie sadzić koło siebie warzyw, które pochodzą z tej samej rodziny, np. z rodziny psiankowatych, czyli pomidora i ziemniaka. Dobrze jest sadzić takie nasiona wokół siebie, które w czasie wzrostu, pobierają składniki z różnych warstw gleby, przez co nie zabierają sobie wzajemnie minerałów. Warto postawić na rośliny motylkowate, np. groszek, dzięki temu gleba w ogrodzie zwiększy poziom azotu, a warzywa szybciej urosną. Pamiętajcie, aby nie sadzić koło siebie warzyw i roślin, które wymagają ciągłego nawadniania oraz mają duże wymagania pokarmowe. Niestety, z pewnością będą między sobą konkurować, przez co któraś z roślin rozrośnie się do sporych rozmiarów, natomiast druga będzie mniej okazała albo w zupełności zniknie. Nie obejdzie się także bez roślin, które odstraszają insekty i szkodniki. Zdecydujcie się na zasadzenie, np. aksamitki lub czosnku. Jeśli chcecie poznać więcej roślin, odstraszających insekty, zajrzyjcie tutaj.

Sadzenie warzyw w określonym porządku ma spore znaczenie, jeśli chodzi o ich wzrost

 

Jakie warzywa sadzimy koło siebie?

Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych i najpopularniejszych warzyw, które najlepiej „czują się” w swoim towarzystwie i dzięki temu świetnie dojrzewają.

  • MARCHEW – możemy ją wysiewać w glebie, w której wcześniej mieliśmy pomidory lub ogórki. Obok niej możemy zasadzić szczypiorek i cebulę, jednak definitywnie nie koper!
  • SAŁATA – warzywo to uwielbia sąsiedztwo ogórków, porów oraz cebuli, bez problemu będzie dojrzewać także przy rzodkiewce.
  • PIETRUSZKA – gdy chcemy zasadzić pomidory, możemy tuż obok wysiać także pietruszkę. Warzywo to świetnie będzie dojrzewać w glebie po kapuście i fasoli.
  • KAPUSTA, KALAFIOR, KALAREPA – sadzimy je obok buraków, cebuli, ogórków lub selera.
  • RZODKIEWKA – wysiejmy ją w towarzystwie ogórków, cebuli i buraków.
  • SELER – dobrze jest go zasadzić obok kalafiorów i pomidorów.
  • POMIDOR – jak napisane jest wyżej, dobrze czuje się w towarzystwie selera, pietruszki, marchwi. Należy unikać sąsiedztwa papryki i ziemniaków.
  • OGÓREK – uwielbia towarzystwo sałaty, kopru, kukurydzy i selera. Można go sadzić także przy słoneczniku lub cebuli.

 

Jeżeli zależy nam na tym, by nasz ogród obfitował w plony, warto co nie co  na ten temat poczytać. Współrzędna uprawa warzyw jest dosyć prosta

Jak widać, można stworzyć naprawdę niewielki ogródek, w którym znajdziemy wszystkie popularne warzywa! Bez problemu każdemu z nich dobierzemy właściwe towarzystwo. Warto dodać, że pielęgnacja ogrodu i sadzenie warzyw potrzebują też czasu i wprawnej ręki. Zapewne coś może nam się nie udać i zwyczajnie nie wzrosnąć bądź zwiędnąć. Nie należy jednak się zrażać, a co roku podejmować kolejną próbę aż wyhodujemy pokaźne warzywa.

Jeśli interesuje Was uprawa ogórków i pomidorów, więcej przeczytacie tutaj.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *