Wrzosy – kwiaty jesieni. Jakie odmiany możemy hodować w ogrodzie?

Wrzosy – kwiaty jesieni. Jakie odmiany możemy hodować w ogrodzie?

Jesień to specyficzna pora roku, bardzo ładnie prezentują się liście, gdyż mienią się w złocisto-czerwonych kolorach, jednak w ogrodach pustka. Nie da się ukryć, że większość kwiatów już przekwita, a my przygotowujemy ogród do zimy. Warto jednak postawić na jakiś rodzaj roślinności, aby ogród nie stał się „ponurym” miejscem, w którym nie chcemy przebywać. Coraz więcej osób decyduje się na zasadzenie wrzosów. Te różnobarwne, ciekawe rośliny kwitną nawet do początków listopada. Jakie wrzosy wybrać? W jaki sposób je pielęgnować?

Wrzosy do ogrodu

Najpopularniejszą odmianą wrzosów są wrzosy pospolite. Kwitną one w sierpniu, wrześniu, a nawet do przełomu października i listopada. To, co skłania większość osób do postawienia na ten rodzaj kwiatów to fakt, że wrzosy bardzo dobrze prezentują się nawet w zimie. Tworzą piękne kwiatostany zimnozielonych liści. Mienią się odcieniami koloru srebrnego i niebieskiego. Warto zatem postawić na wrzosy do ogrodu.

Gdzie rosną wrzosy?

Co ciekawe, wrzosy są w dużej mierze odporne na bardzo niskie temperatury i raczej przetrwają zimę. Możemy jednak zdecydować się na okrycie ich. Więcej o okrywaniu roślin na zimę pisaliśmy tutaj. Dobrym rozwiązaniem jest natomiast przykrycie wrzosów włókniną tzw. stroiszem. Wrzosy najlepiej „czują” się w miejscach nasłonecznionych. Najkorzystniej działa na nich słońce południowo-wschodnie Kub południowo-zachodnie. Rośliny te trzeba podlewać, gdyż mają dosyć płytko osadzone korzenie, nie zapomnijmy także o ich ściółkowaniu na zimę.

Wrzosy w ogrodzie

Wrzos a wrzosiec

Do popularnych odmian, hodowanych w ogrodach należą także wrzośce. Kwitną one jedynie na wiosnę i lubią przebywać w półcieniu. Często myli się je z wrzosami pospolitymi, jednak wyróżniają się dużo bujniejszymi i bardziej kolorowymi kwiatami. Roślina ta osiąga do aż 40 cm, przy czym wrzos pospolity jest dużo mniejszy. Zwykle ma od około 10 do 15 cm.

odmiany wrzosów
Wrzosy mogą przybierać różne kolory.

Jak dzielimy wrzosy?

Wrzos mają bardzo dużą rozpiętość wysokości. Mogą być niewielkimi krzewami do 10 cm lub osiągać wymiary nawet do 40 cm. Kolor liści wrzosów jest często charakterystyczny, zimnozielony. Ich struktura może przypominać mech lub być gładkie. Dzięki temu, że wiele z nich ma ciekawy kolor, np. srebrzystoszary, świetnie prezentują się w ogrodzie zimą. Wrzosy różnią się również budową kwiatów. Wyróżniamy odmiany pojedyncze i pełne, ich kolor jest naprawdę zróżnicowany. Obecnie możemy wyróżnić odmiany różowe, purpurowe, niebieskie, białe, fioletowe.

wrzosy do doniczki, wrzosy do domu
Wrzosy możemy sadzić nawet do doniczki.

Warto zdecydować się na wrzosy do ogrodu, gdyż będą one przepięknie prezentowały się jesienią, a także zimą. Na jesień kwitną w odcieniach najczęściej różowo-fioletowych, a zimą są srebrne i białe. Co istotne, wrzosy nie są mocno wymagającymi kwiatami, wystarczy je podlewać regularnie i ściółkować na zimę. Przy zachowaniu minimalnej pielęgnacji z pewnością pięknie nam wyrosną!

12 Comments
  1. Uwielbiam wrzosy, od nich zaczęła się moja miłość do wszystkiego co fioletowe w ogrodzie 🙂

  2. Wrzosy pięknie komponują się z moim trawnikiem, szkoda tylko, że nie znoszę ich zapachu :/

    1. Może ma na to wpływ kwasowość 😉 możesz sprawdzić odczyn ziemi kupując specjalny „termometr” w ogrodniczym lub markecie budowlano-ogrodniczym.

  3. Uwielbiam wrzosy! W tym roku -odpukać w niemalowane – roślina wyjątkowo długo się u mnie trzyma! Mam ją od września, i cały czas pozostaje świeża i nie zaschnięta! 😉

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *