Wrzesień w ogrodzie

Wrzesień w ogrodzie

W kalendarzach już jesień, dlatego najwyższy czas dokończyć ostatnie prace letnie w naszych ogrodach. Z pewnością zostało kilka warzyw i owoców do zebrania, a także kilka rzeczy do uporządkowania. Jak wiadomo, od tego zależy, w jaki sposób nasz ogród będzie się prezentował podczas sezonu, w następnym roku. Nie zaniedbujmy zatem tych prac! Co warto jeszcze uprzątnąć we wrześniu?

Prace w rabatach i sadzenie cebulek

Jesień to czas systematycznego usuwania poszczególnych zeschniętych pędów kwiatów. A także czas oczyszczania roślin z uschniętych liści oraz naniesionych przez jesienny wiatr gałęzi. Możemy jednak podziwiać nadal ostatnie kwitnące o tej porze roku kwiaty. Taką rośliną jest z pewnością jeżówka purpurowa! Gdy natomiast mamy w ogrodzie rośliny wymagające podcięcia pędów, np. różę, warto zrobić to właśnie teraz. Obcinamy zatem pędy na wysokość około 5 cm powyżej ziemi. Następnie zabierzmy się za przekopania ogródka z rabatami tak, by ziemia spulchniła się i przygotowała na kolejny sezon.

liście wrzesień
Wrzesień potrafi być naprawdę pięknym miesiącem! Najładniej jest, gdy świeci słońce.

Warto wiedzieć, że we wrześniu i październiku w glebie pojawia się owad zwany turkuciem podjadkiem. Owad tworzy w ziemi korytarze i podjada korzenie roślin, niszcząc je. Warto usunąć tego szkodnika z ogródka, stosując preparaty ze sklepu ogrodniczego.

Co istotne, nadszedł także najwyższy czas sadzenia roślin cebulowych. Pamiętajmy, by wkładać cebulki w rozstawie mniej więcej 10 cm, dzięki temu będą miały miejsce na rozrost. Sadzimy m.in. tulipany, hiacynty, narcyzy, śnieżyczki.

turkuć podjadek niszczy rośliny gleba
Turkuć lubi drążyć korytarze i niszczyć korzenie roślin, warto go zwalczać!

Ostatnie zbiory warzyw

O zbiorach w ogrodzie owocowym pisaliśmy w poprzednim poście, zapraszamy zatem do lektury. Jeśli chodzi o warzywa, to z pewnością zbiory pomidorów i ogórków muszą już być za nami, ze względu na fakt, że rośliny te uwielbiają wysokie temperatury. Gdy słupek pokazuje około 10 stopni, jest to zdecydowanie zbyt niska wartość. Mimo to jesień to świetny czas na zbiory warzyw korzennych: wyciągamy marchew, pietruszkę, buraki, seler. Ponadto zbieramy także fasolę oraz bób, kapustę oraz rzodkiewkę! Jak wiadomo, jesień to świetny czas na to, by zrobić kiszonki. Warzywa jesienne nadadzą się do tego idealnie!

liście w workach jesień
Prace we wrześniu w ogrodzie powinny być wykonywane co roku, dzięki temu rośliny łatwiej dojrzeją na wiosnę.

Pamiętajmy także, by dokładnie zamiatać ogród i sprzątać opadające liście. We wrześniu pojawiają się już pierwsze intensywne wiatry i deszcze, opadnięte i przemoczone liście stanowią pułapkę. Jeśli poślizgniemy się na nich, możemy wyrządzić sobie sporą krzywdę, należy zatem uważać i dokładnie zamiatać i grabić liście.

Mimo wszystko jesień to bardzo piękny czas, zwłaszcza jeśli świeci słońce! Możemy poprawiać sobie oczywiście nastrój nosząc kolorowe ubrania.

10 Comments
  1. Właśnie zastanawiałyśmy się z mamą czy teraz sadzić cebulki tulipanów czy na wiosnę. A dzięki Twojemu wpisowi już wiem 🙂 Dziękuję 🙂

  2. Moja Babcia zawsze zajmowała się ogrodem, był jej oczkiem w głowie 🙂 Ja sama nie przepadam za ogródkami, ale o rośliny w domu bardzo dbam.

  3. Świetne rady dla ogrodników na jesień. Sama niestety nie posiadam ogrodu, ale podrzucę ten wpis mojej mamie, myślę, że znajdzie tu sporo wskazówek dla siebie 🙂

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *