Wiosna w ogrodzie

Wiosna w ogrodzie

Już niedługo będziemy mieć pierwszy dzień wiosny! Co to oznacza? W ogrodnictwie przede wszystkim czas rozkwitu, ale także wzmożonej pracy przy sadzonkach, nawożeniu ziemi, trawnika, pracach przygotowujących glebę do wzrostu. Jednym słowem, jest co robić! Warto zatem zakasać rękawy jak najwcześniej i zabrać się zwyczajnie za porządki. Co zatem możemy zrobić w ogrodzie wiosną? O czym nie możemy zapomnieć, by cieszyć się z pięknych rabat na wiosnę i kolorowego ogrodu latem? Zobaczcie koniecznie!

Oczyszczanie ogródka i trawnika

To, co jest w tym czasie najbardziej istotne to usuwanie różnego rodzaju gałęzi, starych bylin i innych pozostałości po zimie. Pamiętajmy, że tylko dzięki temu nasz ogródek może zakwitnąć na nowo! Obejrzyjmy drzewa, czy nie ma na nich pozostałości po tzw. zmumifikowanych owocach, czy innych kwiatach, usuńmy je koniecznie. Początek wiosny to także idealny czas do tego, by zajrzeć pod okrycia roślin, być może warto już je zdjąć. Nie zapominajmy jednak o tym, że w nocy  tej porze roku bywają jeszcze przymrozki. Koniecznie zatem warto mieć agrowłókninę w pogotowiu i w razie potrzeby okryć nieco krzewy. Możemy już także śmiało przygotowywać glebę do siania. Jeśli mamy glebogryzarkę, warto jej użyć, ponadto zastanówmy się nad użyciem składników mineralnych lub kompostownika.

Zadbajmy także o nasz trawnik! Więcej o trawniku pisaliśmy w tym poście: https://blisko-domu.pl/nawozenie-trawnika-na-wiosne/. Musimy jednak koniecznie zwrócić uwagę na to, by trawnik był czysty, a także wolny od schorzeń. Sprawdźmy zatem, jak się prezentuje.

oczyszczanie ogrodu

Przerzedzenie krzewów i drzew

Początek wiosny to również idealny czas do tego, by przyciąć nieco krzewy i drzewa. Takiego zabiegu wymaga na pewno jabłoń, śliwka, gruszka, jeżyna. Nie chodzi nam w tym wypadku o wycinanie całkowite lub przycinanie gałęzi, jednak o wycięcie niektórych pędów tak, by słoneczko mogło dochodzić do całego drzewa. Jest to zabieg tzw. przerzedzenia. Nie zapominajmy jednak o tym, że jeśli roślina już będzie miała pąki, nie możemy tego robić. Jest to zatem zabieg odpowiedni jeszcze przed kwitnięciem, czyli teraz.

sadzenie warzyw

Sadzenie roślin

Co istotne, początek wiosny to czas, gdy kwitną już narcyzy, hiacynty, krokusy. Jeśli mamy te kwiaty u siebie w ogrodzie zapewne możemy podziwiać ich wzrost. Jest to także idealny czas, by zasadzić sadzonki do doniczek lub wysiać nasiona. Pamiętajmy jednak, by użyć do tego dedykowanej ziemi oraz dobrze podlać rośliny! Doniczki powinny być przestronne, aby zapewnić wzrost roślinom. Monitorujmy jednak pogodę, gdy zauważymy, że się zmienia, warto przede wszystkim schować doniczki do przedsionka w domu. Unikajmy piwnic i innych wilgotnych miejsc, gdyż to nie zapewni odpowiedniego wzrostu.

podlewanie roślin

Wiosna to naprawdę jedna z piękniejszych pór roku, choć wielu za nią nie przepada. Co jest w stwierdzeniu, że wiosnę należy najpierw docenić. Musimy zobaczyć, ile nam daje! Dzięki niej latem mamy kolorowy ogród. Ważne, by znaleźć nieco czasu dla prac w ogrodzie, zwłaszcza teraz, kiedy musimy siedzieć w domach. Być może to odpowiedni moment. Czy namówiliśmy Was? 😀 Lubicie wiosnę?

18 Comments
  1. U nas póki co smutki ogrodowe, krokusy w tym roku nie wyszły z ziemi. Nie wiem, co się wydarzyło. Trzy lata temu wsadziłam i dotąd się pojawiały.

  2. Już nie mogę się doczekać typowego ciepełka! Do pracy w ogrodzie nie mam jakoś natchnienia

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *