Niekorzystne, jesienno-zimowe warunki pogodowe dość często negatywnie wpływają na stan infrastruktury wokół budynków. Po stopnieniu ostatniego śniegu najczęściej można zauważyć zniszczenia, które wyrządził mróz, a także przede wszystkim śnieg. Stąd także, jeśli macie wokół swojego domu kostkę brukową, warto właśnie w tym momencie wykonać jej gruntowne czyszczenie po zimie. A zatem, jak czyścić kostkę brukową wiosną? W jaki sposób zadbać o jej wygląd?
Kostka brukowa – co można o niej powiedzieć?
Nie da się ukryć, że kładzenie kostki brukowej przed domem lub też budynkiem firmowym jest dosyć popularne. Najczęściej przedsiębiorcy oraz właściciele prywatni decydują się wybrukować teren prowadzący do ich obiektu. Kostka brukowa jest wytrzymałym materiałem, który raz, a porządnie ułożony, z pewnością wytrzyma przez wiele lat, a nawet dekad. Jedynym minusem tego rodzaju materiału jest to, że po pewnym czasie zaczyna się niszczyć, blaknąć i stawać się trwale zanieczyszczonym. Warto pamiętać zatem o tym, aby regularnie myć kostkę brukową i czyścić ją, ponieważ dzięki temu zapobiegniecie szybszemu blaknięciu oraz starzeniu się kostki, a także zabezpieczycie ją, by mogła wytrzymać przez kilkanaście lat dłużej.
Najczęściej tracą swój pierwotny odcień kostki o kolorze ceglastym. Nie da się także ukryć, że są to raczej najpopularniejsze kostki, dostępne na rynku, chociaż zanieczyszczenia bardzo szybko można zobaczyć także na kostkach w kolorze jasnym. Osiadający kurz, a także towarzystwo ruchliwej ulicy obok z pewnością będzie pogarszało tylko sytuację, dlatego tak ważne są wiosenne porządki i czyszczenie kostki brukowej.
Detergenty do czyszczenia kostki brukowej
Nie da się ukryć, że to właśnie na wiosnę widać wszystkie szkody, jakie wyrządziła zima. Nie tylko trawnik wymaga intensywnej pielęgnacji, ale kostka brukowa także. Bardzo dobrym sposobem na szybsze jej oczyszczenie jest użycie myjki ciśnieniowej i zmieszanie wody z detergentem. Z pewnością zastanawiacie się, jakie detergenty warto użyć, oczywiście mamy na to odpowiedź! Odwiedzając najbliższy sklep budowlany, warto sprawdzić polecane przez innych środki do czyszczenia kostki brukowej. Są to detergenty, które nie narażają chropowatej struktury materiału, a bardzo często także nie niszczą naturalnej powłoki, jaką pokryta jest kostka. Oczywiście, jeśli minęło kilkanaście lat od użytkowania kostki, z pewnością warstwy ochronnej na niej nie będzie, mimo to rozsądniej jest nie wypłukiwać struktury kostki i użyć przeznaczonych do tego detergentów.
Jeśli nie dysponujecie natomiast myjką ciśnieniową, bez problemu możecie użyć zwykłego węża ogrodowego, a także szczotki do mycia podłogi.
Czyszczenie kostki brukowej – usuwanie chwastów
Zalegające chwasty pomiędzy kostką brukową warto zwyczajnie wyrwać. Można do tego użyć narzędzi do wyrywania, które bez problemu zakupicie w sklepie budowlanym. Świetnie sprawdza się także opalarka do chwastów. W tym momencie wystarczy, że ustawicie moc urządzenia na dosyć niską temperaturę i opalicie wszystkie chwasty. Z pewnością jest to dosyć szybka metoda.
Jak usunąć tłuste plamy z kostki brukowej?
Co ciekawe, kostka brukowa narażona jest także na zalanie tłustymi plamami. Parkując samochód przy garażu lub też prowadząc warsztat majsterkowy, często może dojść do wycieku paliwa, wycieku oleju lub bezpośrednio wylania się danej substancji przez nieuwagę. Konieczne jest wtedy jak najszybsze wyczyszczenie kostki brukowej, dzięki temu plama zostanie trwałe usunięta. Do tej czynności wystarczy użyć ciepłej wody, jednak nie wrzącej, a także płynu do mycia naczyń. Tak przygotowany roztwór wlewacie do myjki ciśnieniowej i usuwacie brud z kostki brukowej.

Pamiętajcie, że dobrze wyczyszczoną i osuszoną kostkę brukową należy odpowiednio zaimpregnować. Wtedy będzie mieć pewność, że jest ona zabezpieczona. Nieco więcej na temat impregnacji kostki brukowej pisaliśmy tutaj.
Wiosenne porządki są ważne nie tylko przeprowadzane w ogrodzie, ale także przed domem. Warto zadbać o czyszczenie kostki brukowej, dzięki temu będzie ona służyć Wam przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat, bez konieczności poprawiania lub układania jej na nowo. Odpowiednie czyszczenie, a także impregnacja zapobiega nie tylko z trwałym zabrudzeniem, ale także blaknięciu się powierzchni kostki.