Wiosenna konserwacja narzędzi do ogrodu

Wiosenna konserwacja narzędzi do ogrodu

Przygotowanie narzędzi ogrodowych do nowego sezonu jest niezwykle ważne, ponieważ dzięki temu ma się pewność, że będą one najwyższej jakości. Pozwala to również sprawdzić ich stan techniczny oraz przeanalizować fakt, czy nadają się one do dalszego użytku. O czym trzeba pamiętać? W jaki sposób zatem konserwować narzędzia?

Konserwacja narzędzi ogrodniczych

Tuż przed sezonem letnim warto sprawdzić stan techniczny narzędzi ogrodowych. Tego typu przegląd jest świetnym pomysłem po to, by przedłużyć nieco żywotność urządzeń, a także zwiększyć bezpieczeństwo ich użytkowania. Nie można lekceważyć tego tematu, gdyż niesprawne sekatory, kosiarki, piły spalinowe itp., mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.

Konserwacja narzędzi – co robić?

W tym wypadku najlepiej przejrzeć jest wszystkie urządzenia tnące, dzięki temu będziecie mieli pewność, że są sprawne. W jaki sposób to zrobić?

  • obejrzeć dokładnie każde urządzenie tnące,
  • naostrzyć te elementy tnące, które tego wymagają,
  • sprawdzić, czy wszystkie narzędzia tnące są kompletne, a ostrza sprawne,
  • sprawdzić filtry,
  • wypolerować, zabezpieczyć noży. Koniecznie uważajcie podczas tej czynności.

Konserwacja kosiarki

Bardzo ważnym krokiem jest również przyjrzenie się kosiarce. Jeśli nie wykonywaliście tej czynności przed zimą, musicie koniecznie sprawdzić, czy kosz z trawą jest opróżniony oraz, czy w obudowie nie utknęły resztki trawy lub gałęzie. Pozwoli to Wam zapewnić sobie bezpieczeństwo przed rozpoczęciem koszenia. W sprzęcie tym bardzo ważna jest konserwacja podwozia. Zaschnięte błoto może utrudniać poruszanie urządzeniem.

Segregacja małych narzędzi ogrodniczych

Przed rozpoczęciem wiosny warto odnaleźć wszystkie swoje małe narzędzia ogrodnicze, czyli motykę, kopaczkę, grabki ręczne itp., które idealnie sprawdzą się do przygotowania gleby do sadzenia. Konserwacja narzędzi ogrodniczych tego typu powinna zatem polegać na oczyszczeniu poszczególnych przedmiotów oraz schowaniu ich w szafkach piwnicznych lub garażowych. Warto pamiętać o tym, że dość łatwo można zgubić małe narzędzia ogrodnicze, dlatego dobrze jest przygotować sobie osobną skrzynkę na nie.

grabie motyka
Narzędzia łatwo mogą okrywać się korozją. Zobaczcie! Tego rodzaju rdzy nie da się tak łatwo pozbyć. Lepiej jest impregnować.

Jesień jest porą w roku, gdy chowamy nasze narzędzia, natomiast na wiosnę musimy przygotować się i je wyciągnąć. Warto zatem pokryć powierzchnię ostrzy lub noży tnących odpowiednim środkiem impregnującym, który ją zabezpieczy. Koniecznie jest także odczekanie kilku dni po to, aby środek ten wchłonął w sprzęt. Dlatego tak ważne jest zabranie się za sprawy związane z konserwacją nieco szybciej niż przed planowanymi pracami w ogrodzie.

Konserwacja narzędzi i sprzętów ogrodniczych jest niezwykle ważna. Konieczne jest, aby przeprowadzać ją w zasadzie dwa razy do roku: wiosną i jesienią. Nie da się ukryć, że wiosenne prace polegają głównie na przejrzeniu narzędzi i zadecydowaniu, które należy już wyrzucić. Trzeba również pamiętać o ich dokładniej impregnacji, aby nie zniszczyły się w czasie trwania sezonu.

8 Comments
  1. Zgadzam się:) to bardzo ważna sprawa by nasze narzędzia dłużej z nami były i dobrze działały. Mi pomaga zawsze w tym tata:)

  2. Dobre przygotowanie to podstawa,a konserwacja sprzetu zapewnia jego dłuższe uzytkowanie 🙂

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *