Zawilgocenie przestrzeni w garażu jest coraz częściej spotykanym problemem. Dzieje się tak głównie dlatego, że jest to konstrukcja narażona na działania niekorzystnych warunków pogodowych, dużo bardziej agresywnie, niż budynek mieszkalny. Nierzadko nie przykładamy większej wagi do tego problemu, do momentu aż sami go nie doświadczymy. Grzyby i pleśnie są nie tylko niebezpieczne dla konstrukcji, ale i naszego zdrowia! Jak sobie z nimi radzić?
Pleśń i wilgoć w garażu
Zawilgocenie, zielone naloty, czy wykwity. Jeżeli w naszym garażu na ścianach pojawił się niecodzienny nalot, bardzo prawdopodobne, że mamy do czynienia z początkiem grzyba lub pleśni. Pamiętajmy, że jeśli nie usuniemy naleciałości, będzie się ona pogłębiać. Niekiedy wystarczy porządne wysuszenie garażu, gdy na ścianie pojawił się zaciek. W innym wypadku musimy usunąć zainfekowaną część ściany.
Grzyb i pleśń – dlaczego powstają?
Główną przyczyną powstawania pleśni, grzyba lub zawilgocenia, jest nieszczelność garażu lub budynku gospodarczego oraz duża wilgotność powietrza wewnątrz. W pomieszczeniu nie musi być zimno, rozwojowi grzybów sprzyjają np. wysokie temperatury, jednak należy wystrzegać się zawilgocenia wnętrza. Wilgoć może powstać w wyniku nieszczelności konstrukcji lub zalania którejś ze ścian. Jeśli zauważymy zaciek na ścianie, sprawdźmy od razu przyczynę. Być może mamy nieszczelny dach lub system rynnowy. Zalany garaż musimy niezwłocznie osuszyć, dzięki temu zminimalizujemy ryzyko wystąpienia pleśni lub grzyba.
Zawilgocenia mogą powstawać w garażu, w którym nie ma cyrkulacji powietrza
Skuwanie ścian
Nadmiernej wilgoci, czy rozwojowi pleśni lub grzybów wewnątrz budynku, towarzyszy stęchły i nieprzyjemny zapach. Jeżeli na naszych ścianach wystąpił „niezdrowy” nalot, musimy jak najszybciej go usunąć. Warto jednak najpierw wykonać test i sprawdzić , czy ściana jest zainfekowana głębiej. Wystarczy młotkiem postukać w ścianę, jeżeli usłyszymy „głuchy” dźwięk, oznacza to, że niestety będziemy musieli kuć kilka warstw ściany. Jeśli tynk jest twardy, musimy jedynie usunąć zagrzybienie lub pleśń. W przypadku, gdy konieczne jest skuwanie, pamiętajmy, by skuć około 1 m powierzchni więcej, wtedy będziemy mieć pewność, że zainfekowany obszar będzie całkowicie usunięty. Następnie, warto pokryć ścianę specjalnym preparatem, zapobiegającym powstawaniu kolejnych „wykwitów”. Nie zapominajmy, by stosować się do zaleceń producenta, gdyż środek ten jest także szkodliwy dla naszego zdrowia. Następnie możemy „zrekonstruować” ścianę.
Po pozbyciu się zawilgoceń lub pleśni, musimy odmalować ściany garażu!
Zdzieranie i mycie ścian
Gdy zainfekowany obszar obejmuje tylko wierzchnią część ściany, wystarczy, że porządnie zedrzemy i umyjemy pleśń lub grzyba. Pamiętajmy, by dokładnie osuszyć wnętrza. Ważne jest, aby wewnątrz nie było tylko ciepło, niezwykle istotna jest także cyrkulacja, która osuszy powietrze. Tak umyte i osuszone ściany, mogą zostać pokryte preparatem na grzyby i pleśń.
Garaże tynkowane z prefabrykowanych elementów stalowych
Jeżeli jesteśmy na etapie planowania budowy garażu, zdecydujmy się na solidną konstrukcję taką, która wolna będzie od wszelkich wad. Z pewnością jednym z lepszych wyborów, będzie postawienie na garaże z prefabrykowanych elementów stalowych. Tego typu konstrukcje bardzo szybko się stawia, dzięki czemu są dużo bardziej opłacalne, niż garaże murowane. Dodatkowo, są budowane z niezwykłą dokładnością i precyzją, przez co są wolne od wad oraz różnorodnych nieszczelności. Wybierając garaże tynkowane z prefabrykowanych elementów stalowych, decydujemy się na konstrukcję na długie lata!
Pamiętajmy, że wilgoć w garażu lub budynku gospodarczym może stać się początkiem rozwoju pleśni i grzybów, pamiętajmy zatem o dokładnym wietrzeniu pomieszczenia! Gdy na ścianie pojawi się już pleśń lub grzyb, usuńmy je i przemalujmy ściany preparatem, zapobiegającym dalszemu rozwojowi.
Bardzo ciekawy i pomocny wpis! 🙂 U nas niestety jest trochę pleśni, ale w domu :/
Post bardzo fajny na pewno przyda się nie jednej osobie walczącej z wilgocią i pleśnią. Pozdrawiam ☺️
Bardzo pomocny i przydatny wpis⚡
Bardzo pomocny wpis! Sama mam problem z wilgocią w garażu, z którą uporać się nie mogę.
Dziękuję 🙂 trzymam zatem kciuki, aby wilgoć szybko zniknęła 🙂