Wiata garażowa to świetny pomysł na „dobudówkę” do garażu. W praktyce, zamawiając garaż od firmy zewnętrznej, możemy zdecydować się także na wybudowanie dodatkowego zadaszenia, czyli wiaty. Czy przydaje się? W jaki sposób możemy skorzystać z wiaty, usytuowanej przy naszym garażu i dlaczego warto zdecydować się na jej zakup? Zobaczcie!
Użytkowa wiata do garażu
Decydując się na garaż, warto od razu zastanowić się nad dobudowaniem wiaty! Dlaczego? Odpowiedź jest prosta, wiata do garażu ma wiele zalet, dzięki którym użytkowanie nie tylko samego garaż, ale także korzystanie z ogrodu, staną się łatwiejsze. Co zatem stoi nam na przeszkodzie wybudowania wiaty? Bardzo często niewiedza, do czego może przydać się nam wiata, zatem zobaczcie koniecznie, jakie zalety ma ta „dobudówka”.

Zalety wiaty garażowej
- Zadaszenie – jak wiemy, jest to bardzo istotny element każdego ogrodu. Dzięki wybudowaniu odpowiedniego zadaszenia, możemy przeczekać przelotny deszcz lub mimo niekorzystniej pogody, spędzić czas na zewnątrz, nie martwiąc się o to, że zmokniemy. Dlaczego zatem nie postawić wiaty od razu z garażem? Nie zapłacimy dodatkowo, jak za osobny budynek, tylko łącznie z garażem. Jest to naprawdę korzystne rozwiązanie.
- Miejsce do robienia grilla – jeśli jest sezon, to zwykle i grill. Praktycznie każdy, kto ma do dyspozycji ogródek, grillu w nim. Jeżeli natomiast nie mamy zadaszenia, bardzo często musimy zdawać się jedynie na pogodę. Ale po co? Inwestując w wiatę garażową, możemy rozpalać grilla przy każdej pogodzie. Więcej na temat narzędzi do grillowania, poczytamy tutaj
- Pomocna przy korzystaniu z garażu – wiata garażowa przydaje się, gdy wyciągamy zakupy z samochodu, a na zewnątrz pada, pozwala także na bezpieczniejsze wyjeżdżanie z garażu, podczas opadów śniegu, jeśli wykonamy ją nad tuż bramą. Miejsce pod wiatą zawsze będzie suche!

Wiata do garażu ma także inne zalety, możemy pod nią schować, np. rośliny doniczkowe, aby nie ucierpiały podczas intensywnych opadów deszczu lub ustawić komplet wypoczynkowy do ogrodu, wiele zależy także od naszej inwencji twórczej i pomysłowości.
Wiata garażowa do 35m2
Czy wiata do garażu wymaga pozwolenia na budowę? To pytanie, które „pędza sen z powiek” wielu osobom. Jeśli stawiamy budynek do 35m2, a na każde nasze 500m2 działki, przypadają tylko dwie takie konstrukcje, nie musimy otrzymywać pisemnej zgody na budowę. Wystarczy, że fakt postawienia wiaty do garażu, zgłosimy w urzędzie. Jest to spore ułatwienie i udogodnienie. Dzięki temu dużo szybciej możemy być właścicielami funkcjonalnej wiaty garażowej.

Wiata garażowa z prefabrykatów
Jeśli już decydujemy się na wiatę, warto postawić na sprawdzony i solidny materiał. Choć wymurowanie jej wydaje się rozsądne lub też skorzystanie z blachy, czy drewna, nie jest to korzystne rozwiązanie. Wiaty garażowe z blachy są mniej wytrzymałe i nieodporne na korozję, drewno wymaga stałej i czasochłonnej impregnacji, natomiast murowanie elementów budynku to przede wszystkim sporo pracy oraz bałaganu na zewnątrz. Na co warto się w takim razie zdecydować? Z pewnością na wiatę garażową z elementów prefabrykowanych. Tego typu konstrukcję stawia się szybko i efektownie, ale przede wszystkim solidne! Gotowe materiały prefabrykowane to nic innego, jak wytrzymała stal i elementy wykończeniowe. Ponadto już w ciągu jednego dnia, będziemy mieć wiatę gotową! Jest to zatem spore ułatwienie.
Wiata do garażu to przydatny element konstrukcji. Warto zdecydować się na jej postawienie od razu, razem z garażem, dzięki temu zaoszczędzimy nieco pieniędzy. Wiata to ma szereg zalet, przede wszystkim pozwala na korzystanie z dobrodziejstw ogrodu nawet podczas deszczu lub niepogody. Już żaden grill nie zostanie przełożony!