Warzywa łatwe w uprawie

Warzywa łatwe w uprawie

Nic nie smakuje lepiej, niż warzywa z własnego ogródka. Nawet, jeśli nie macie swojej zieleni wokół domu, możecie bez problemu posadzić niektóre warzywa do dużych donic i wystawić na balkon. Mimo wszystko wiele osób nie chce zdecydować się na sadzenie warzyw ze względu na fakt, że uważa, iż jest to dosyć trudne. Jest jednak bardzo duża grupa warzyw, która jest stosunkowo łatwa w uprawie, dlatego warto zdecydować się na początek wysiać tych kilka nasionek.

Co można uprawiać w ogrodzie?

doniczki
Śmiało możecie sadzić również warzywa do doniczek, jeśli nie macie ogródka.

Bardzo łatwymi warzywami do uprawy są oczywiście, m.in. rzodkiewki, sałaty i koperek. Dlaczego? Przede wszystkim są to warzywa, które można zasadzić w zasadzie o każdej porze roku oprócz zimy, ponieważ mają bardzo krótki okres wegetacji, dlatego wystarczy jedynie niewielka ilość słońca, a także kilka dni, by mogły one wzejść. Można je zatem uprawiać jako przedplon i poplon, nie trzeba dokładnie trzymać się dat w kalendarzu, sprawdzać, kiedy warto je siać, a także kiedy zbierać. Jest to zatem świetne rozwiązanie dla osób, które dopiero rozpoczynają uprawę warzyw, a chciałyby móc już korzystać z własnych upraw. Jest to także świetna „wprawka” przed wysiewem i rozsadem właściwym.

Podstawowe informacje o uprawie warzyw

sałata
Sałata jest dość łatwym warzywem w uprawie

Przede wszystkim trzeba zakupić ziemię żyzną, w której będą mogły rozwijać się rośliny. Musi być to ziemia próchnicza, przepuszczalna i lekko wilgotna. Najlepiej, jeżeli udacie się do sklepu ogrodniczego i tam zapytacie o poradę. Warto także znaleźć stanowisko nasłonecznione, jeśli decydujecie się na posadzenie rozsadów w ogrodzie, urządźcie grządki od południowo-wschodniej lub zachodniej strony. Pamiętajcie, aby nie była to jedynie część południowa, gdyż młode pędy mogą zostać spalone. Natomiast, jeżeli macie balkon, postawcie donice z warzywami na słońcu i przesuwajcie  je nieco w ciągu dnia. Nie należy zapominać również o podstawowych sposobach na walkę ze szkodnikami. Pamiętajcie, aby warzywa stale nawozić tak, aby mogły one swobodnie wzrastać oraz, by było wolne od szkodników.

Pamiętajcie, aby sadzić w odstępach, dzięki temu każde warzywo będzie mieć przestrzeń.

 

Sadzenie warzyw w ogródku

Co ciekawe, rzodkiewkę można sadzić zarówno wczesną wiosną, w środku lata, jak i jesienią. Bardzo podobna w uprawie jest również sałata, a także koper. Jeżeli uwielbiacie te warzywa, zdecydujcie się właśnie na to, aby je zasadzić w tym czasie.

Do łatwych warzyw w uprawie należy także fasolka szparagowa i cukinia. Są to warzywa o nieco dłuższym okresie wegetacji, niż poprzednie, natomiast co kilka tygodni można zbierać plony. W tym wypadku jednak należy pamiętać, aby wysiewać ją dopiero po 15 maja, a najlepiej około czerwca, gdyż pogoda w Polsce jest dosyć zmienna. Ciekawe jest to, że cukinię można uprawiać z rozsady, zapytajcie swoich znajomych, być może mają jakąś cukinię, którą moglibyście wykorzystać do zasadzenia u siebie.

Istotnym faktem jest na pewno to, że warto wysiewać czy rozsadzać rośliny w odstępach, aby mogły one wzrosnąć. W przypadku koperku dobrze jest zachować jedno centymetrowe odstępy pomiędzy ziarnami, natomiast w przypadku rzodkiewki około pięć, dziesięć centymetrów.

Jeżeli zatem nigdy nie uprawialiście warzyw, a chcielibyście korzystać z własnych plonów, warto zdecydować się na tych kilka prostych w uprawie, przepysznych warzyw, które możecie dodać do sałatek, zup czy obiadów. Można je rozsadzać zarówno na grządkach, jak i na balkonie, w zależności od potrzeb. To jak, spróbujecie?

10 Comments
  1. Niedawno kupiłam sobie mały balkonowy ogródek…tylko czekam aż mróz zniknie….i będę sadzić:)

  2. Jeszcze nie miałam okazji uprawiać warzyw w ogrodzie, ale kiedy nadejdzie taki moment z pewnością na pierwszy rzut pójdą łatwiejsze uprawy, tak aby sukces zachęcił do dalszych prac w ogrodzie. 🙂

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *