Zimą należy pamiętać nie tylko o roślinach, ale także o zwierzętach! Choć zimy w ostatnim czasie w naszym kraju są dosyć łagodne, to nie możemy zapominać o tym, że należy zadbać o zwierzęta pozostawione na zewnątrz. Dotyczy to w dużej mierze oczek wodnych i innych akwenów. Bardzo wielu właścicieli zwyczajnie zapomina o rybach i innych stworzeniach, które „wypuszcza” do oczka wodnego latem lub wiosną. W jaki sposób zadbać o te zwierzęta?
Najlepiej jest rozpocząć prace jeszcze przed przyjściem tzw. pierwszych przymrozków, dzięki temu będziemy mieć pewność, że rybom nic się nie stało. Gdy jednak zapomnimy, jest także rada dla zapominalskich. Co zatem warto zrobić?
Zimowanie ryb w oczku wodnym
Najprostszym sposobem jest wzięcie tej sprawy pod uwagę, jeszcze zanim postawi się oczko wodne, ponieważ jeżeli wykorzystamy do budowy oczka odpowiednie wymiary, ryby i inne zwierzęta, które tam trzymamy, mogą spokojnie przezimować w oczku. Wymiary tego typu zbiornika powinny wynosić: 6 m2 powierzchni i 1m głębokości. Dość często, ze względu na układ ogrodu, zbiorniki wodne mają dużo mniejszą powierzchnię, więc trzeba ryby stamtąd zabrać. To, co przede wszystkim jest dla takich ryb niebezpieczne to utrudniony dostęp do tlenu i minusowe temperatury.

Pozbycie się lodu
Co zrobić, gdy zapomnieliśmy o rybach, a wodę skuł już delikatny lód? Należy jak najszybciej rozmrozić lód w kilku miejscach. Pamiętajmy, że używamy do tego gorącej wody, delikatnie podlewamy lód w kilku miejscach, by się rozpuścił. Pod żadnym pozorem nie rozbijajmy lodu narzędziami, gdyż możemy wyrządzić krzywdę zwierzętom. Musi się on naturalnie roztopić.
Akwen zastępczy
Co istotne, w przeręblu warto umieścić kawałek styropianu, dzięki temu woda nie zamarznie ponownie. Warto użyć styropianu jeszcze przed zimą, np. na jesień, wtedy woda w oczku w ogóle nie zamarznie! Niestety, pamiętajmy o tym, że jeśli nasze oczko wodne jest płytkie oraz płaskie, ryby na zimę musimy wyłowić. Możemy je umieścić w akwenie zastępczym, jakimś innym sztucznym zbiorniku, który przechowywać będziemy, np. w piwnicy. Pamiętajmy, że woda nie może mieć poniżej 0, zadbajmy o to, by w pomieszczeniu było w miarę ciepło!

Jest to świetny czas, by przemyśleć jednak rozbudowę oczka wodnego. Gdy chcemy trzymać w nim ryby, akwen ten musi spełniać pewne normy. Zbiorniki płytkie mogą jedynie spełniać funkcję dekoracyjną i urozmaicać teren naszego ogrodu.
Oczko wodne jest świetną ozdobą naszego ogrodu, jednak bardzo często wymaga ono nakładu pracy. Jeśli chcemy trzymać w nim ryby, weźmy pod uwagę, że muszą one mieć dogodne warunki. Oczko wodne powinno być dostatecznie głębokie i duże. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że nasze ryby przezimują, a my nie narazimy je na zbędny stres
To chodzi o to, że styropian pływając rozbija lód? To chyba przy większym mrozie nie działa?
Nie, trzeba samemu najpierw rozbić lód 🙂 a tak właściwie roztopić go. Później zamontowany styropian zapobiega osadzaniu się lodu, gdyż działa ochronnie. Trzeba pamiętać o podmianie na nowy styropian po jakimś czasie 🙂
Jak zawsze dowiedziałam się wielu cennych informacji. Jednak nie planuję trzymać rybek w stawie, za dużo obowiązków mimo wszystko 🙂
Jest rzeczywiście co robić 😀