W jaki sposób przygotować kosiarkę do sezonu letniego?

W jaki sposób przygotować kosiarkę do sezonu letniego?

Wiosna to nie tylko czas, kiedy przyroda budzi się do życia, to także okres wzmożonej pracy w naszym ogrodzie. Musimy jednak pamiętać, że nie tylko rośliny wymagają pielęgnacji i uwagi, o narzędzia ogrodowe także powinniśmy zadbać. Szczególnie ważna jest kosiarka, która wymaga dokładnego sprawdzenia, zanim będzie mogła „wyruszyć” na nasz trawnik. W jaki sposób odpowiednio przygotować kosiarkę do sezonu? Jakie kroki musimy podjąć, aby działa ona bez zarzutu? Sprawdźcie!

Kontrola i wymiana oleju

Jeśli posiadacie kosiarkę spalinową, zanim rozpoczniecie sezon sprawdźcie czy macie paliwo oraz na jak długo ono starczy. Warto także zadbać o olej w kosiarce. Możemy go sprawdzić dopiero w momencie opróżnienia całego baku paliwa. Aby prawidłowo zbadać poziom oleju, należy dokładnie zakręcić korek wlewu, następnie odkręcić i zobaczyć na skali, przedstawionej na korku, dokąd sięga olej. Prawidłowy poziom oleju nie przekracza wyznaczonego na korku wskaźnika. Warto dodać, że olej z reguły trzeba wymieniać po 25 godzinach koszenia trawy. Podobnie, gdy kosiarka stała nieużywana cały sezon zimowy. Jeśli wiemy, że nie dolewaliśmy oleju do naszego urządzenia poprzedniego lata, gdyż zwyczajnie nie kosiliśmy tyle, wypompujmy zużyty olej i nalejmy w jego miejsce nowego.

Warto dbać o trawnik, gdyż prezentuje się dzięki temu niezwykle okazale!

 

Wymiana świec zapłonowych

Warto wymieniać świece przynajmniej raz w sezonie. Możemy to zrobić od razu po zakończeniu okresu koszenia trawy lub wraz z rozpoczęciem wiosny. Zleca się jednak wymianę świec dopiero, gdy sezon się rozpoczyna, aby na starcie były sprawne i nowe. Należy zdjąć osłonę świecy i wykręcić jej cylinder. Jeśli zauważymy zabrudzenia, pozbywamy się ich szmatką lub szczotką. Pamiętajmy, że prawidłowa odległość elektrod to 0,5 mm. Odległość tą możemy szybko i bez problemu zmierzyć szczelinomierzem.

Dzięki regularnym czyszczeniu kosiarki także z zewnątrz, dłużej będziemy cieszyć się jej nowym wyglądem

 

Sprawny i ostry nóż

Podstawą każdej dobrze działającej kosiarki jest oczywiście nóż tnący. Zanim zaczniemy kosić, sprawdźmy, czy nie jest złamany lub zgięty. Jeżeli nie dokonywaliśmy prac konserwacyjnych po sezonie i nie czyściliśmy noży, najwyższa pora to zrobić! Kosiarka nie powinna być zabrudzona, dlatego lepiej pamiętać o regularnym czyszczeniu noży po każdym koszeniu. Jeśli nasz sprzęt ma już kilka lat i nigdy nie ostrzyliśmy w nim noży, warto oddać je do profesjonalnego serwisu, który odpowiednio je naostrzy. Lepiej na zabierać się do tej czynności samemu, gdyż możemy wyrządzić sobie krzywdę.

Warto pamiętać o dobrym oczyszczeniu noży, w przeciwnym razie trawa będzie gnić, a kosiarka niszczeć

Zewnętrzna kontrola sprzętu

Dobrze jest także sprawdzić wszystkie części zewnętrzne, czy przez przypadek nie utkwiła gdzieś jakaś trawa lub coś się nie zablokowało. Dodatkowo, gdy posiadamy kosiarkę elektryczną, sprawdźmy wszystkie kable i przewody, które podłączamy do kontaktu. Uważajmy także na to, by nie przejechać przez przypadek podczas koszenia po kablu, gdyż może nas porazić prąd!

Już niedługo sezon na koszenie! Pamiętajmy o tym, by przygotować odpowiednio naszą kosiarkę, ponieważ dzięki temu dłużej będzie nam służyć. Jak wiadomo, nie jest to najtańszy sprzęt, dlatego stosując się do kilku powyższych zasad, z pewnością unikniemy kosztownych napraw i przedłużymy jego żywotność.

 

O tym, w jaki sposób prawidłowo kosić trawę, przeczytacie tutaj

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *