Usługi brukarskie – o czym trzeba pamiętać?

Usługi brukarskie – o czym trzeba pamiętać?

Ogród to nie tylko miejsce, w którym pielęgnujemy, sadzimy kwiaty, czy też dbamy o zieleń, to także miejsce, gdzie bardzo często przeprowadzanych jest szereg prac budowlanych lub okołobudowlanych. To, co jest najważniejsze w tego typu pracach to fakt, aby były one przeprowadzone bardzo dobrze, tylko dzięki temu unikniemy późniejszych poprawek, a także bardzo szybkiej i koniecznej, ponownej naprawy. Układanie kostki brukowej jest stosunkowo popularne. Dlaczego? Bardzo wielu ludzi wykorzystuje właśnie bruk do tego, aby zrobić podjazd do swojego domu, czy garażu. Nic dziwnego, ponieważ jest to stosunkowo niedrogie rozwiązanie, ale także bardzo funkcjonalne, poza tym, dosyć szybko można skończyć prace. Na co jednak warto zwrócić uwagę, aby zadanie było dobrze wykonane?

 

Dobra firma budowlana

Kluczem do sukcesu jest oczywiście znalezienie takiej firmy budowlanej, która nie tylko będzie dysponować wolnymi terminami, ale także wykona zadanie jak najlepiej. Najrozsądniej jest zdecydować się oczywiście na usługi firm polecanych przez znajomych. Jeśli jednak nie mamy takich sprawdzonych ekip, warto prześledzić fora dyskusyjne lub też lokalne wiadomości w naszej miejscowości. Dziś mamy dostęp do szeregu informacji, dlatego korzystając z internetu, z pewnością znajdziemy polecaną firmę budowlaną.

 

Kolejnym krokiem jest także umówienie się na rzetelne i szybkie prace wykończeniowe. Pamiętajmy, aby ustalić z firmą dobór materiałów, czas wykonania, zlecenia, w tym: czas rozpoczęcia prac i zakończenia prac, i oczywiście cenę. Kwota jest kluczowa, dlatego zadbajmy o to, abyśmy dokładnie wiedzieli, ile zapłacimy! Najlepiej jest spisać wstępną umowę.

Co dalej?

Następnie ustalmy, kto kupuje materiały. Jeśli robić będzie to firma budowlana, z pewnością doliczy ostateczną cenę za materiały, do kwoty rozliczenia, weźmy to oczywiście pod uwagę! Jeśli to na nas spoczywa konieczność zakupu materiałów, ustalmy z firmą, jakie materiały mamy kupić, co tak naprawdę polecają.

 

kostka
Kostka brukowa to jeden z najpopularniejszych rodzajów materiału, który używa się do konstruowania podjazdu.

W tym momencie nasza rola się kończy. Kolejna część artykułu dotyczyć będzie tego, na co powinniśmy zwracać uwagę podczas pracy ekipy budowlanej, dzięki temu będziemy wiedzieć, czy rzeczywiście postępują oni zgodnie z planem.

Układanie kostki brukowej – poradnik

Pierwszym krokiem, który musi wykonać ekipa, jest oczywiście wytyczanie nawierzchni. Za pomocą drewnianych palików określa się punkty, w których będzie układany bruk. Warto połączyć je żyłką lub sznurkiem, dzięki temu powstanie odpowiednia konstrukcja, która wyznaczać będzie podłoże. Tak wyznaczony teren poddawany jest profilowaniu i korytowaniu, a teraz czas na podbudowę.

Bardzo wiele osób zastanawia się, co to tak właściwie jest podbudowa, a jest to nic innego jak kilka warstw różnych materiałów, stabilizujących bruk. Wszystko oczywiście zależy od tego, do czego nasza kostka brukowa ma służyć. Jeśli tylko będzie odbywać się po niej ruch pieszych, wystarczy około 20 cm podbudowy, natomiast jeśli chcemy poruszać się po kostce samochodem, na przykład, aby zaparkować w garażu, musimy zdecydować się na około 40 cm pod budowę.

Materiały do podbudowy

Do podbudowy wykorzystujemy oczywiście różnego rodzaju kruszywa naturalne. Przede wszystkim jest to żwir, piasek, tłuczeń, kliniec lub też mieszanka żwirowo-piaskowa. Warto pamiętać, że każda warstwa musi zostać odpowiednio zagęszczona. Jeśli już dokładnie utwardzimy podbudowę, wystarczy wykonać podsypkę z piasku lub z grysu. W tym momencie można przechodzić już do układania kostki.

Kostka brukowa może mieć różnorodny wygląd.

 

Układanie kostki brukowej przez ekipę

Warto zwrócić uwagę, czy ekipa wykonuje to na tzw. styk. Dobrze jest pamiętać, że nie może być ułożona bardzo ciasno, ponieważ istnieje ryzyko przesunięcia się bruku, a co za tym idzie, uszkodzenia krawędzi. Układanie bruku zależy przede wszystkim od naszej oraz ekipy fantazji, w zależności od tego, czy stawiamy na jakiś wzór, czy nie, w ten sposób kostka będzie układana. Warto mieć zatem przygotowany wcześniejszy projekt, aby fachowcy wiedzieli, w jaki sposób mają ułożyć kostkę. Gdy materiał zostanie już prawidłowo ułożony, ekipa podsypuje kostkę piaskiem, aby wypełnić szczeliny, w ten sposób bruk jest przygotowany do użytku.

 

A Wy spotkaliście się już z budowlańcami układający mi kostkę brukową? A może sami zamawialiście takie usługi? Jakie są Wasze wrażenia?

 

 

5 Comments
  1. My akurat mieszkamy w bloku,więc takie usługi nie są nam potrzebne – ale gdybysmy mieli domek jednorodzinny z ogrodem to na pewno warto oddać tego typu kwestie w ręce profesjonalistów.

  2. Ostatnio zrób to sam jest bardzo popularne, więc takie wpisy bardzo sie przydają.

  3. Gdybym była młodsza pewnie wiele z takich aktywności wzięłabym na siebie, ale z wiekiem nauczyłam się oddawać prace w ręce poleconych i sprawdzonych profesjonalistów. 🙂

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *