Urządzamy plac zabaw!

Urządzamy plac zabaw!

Place zabaw dają wiele radości dzieciom. Liczne atrakcje gwarantują zabawę przez długie godziny. Niestety, bardzo często miejsca te są przepełnione, gdyż zwykle ulokowane są przy sporych aglomeracjach miejskich, przez co zwyczajnie cieszą się dużą popularnością. Dziecku o wiele trudniej dostać się na wybraną huśtawkę czy zjeżdżalnię, a my nie potrafimy wyłapać naszej pociechy spośród tłumu. Jeśli mamy to szczęście i dysponujemy dość dużym ogrodem, możemy bez przeszkód urządzić plac zabaw u siebie. W jaki sposób się do tego zabrać? Sprawdźcie!

 

Odpowiednie miejsce

Zanim zdecydujemy się, co konkretnie ma stanąć na naszym domowym placu zabaw, zastanówmy się najpierw, gdzie go ulokować w ogrodzie. Z pewnością musimy wziąć pod uwagę kilka kryteriów, które pomogą nam zadbać o bezpieczeństwo.

  • Niedaleko okien lub naprzeciw balkonu – Pamiętajmy, że bezpieczeństwo dzieci jest najważniejsze! Dlatego, jeśli mamy małe pociechy, powinniśmy im towarzyszyć na placu zabaw. Jeśli są natomiast nieco starsze, dobrze, aby plac zabaw był wybudowany tuż obok okien naszego domu, abyśmy mieli zawsze dobry widok z domu na to, czy nie stała się żadna krzywda naszemu dziecku.
  • Z dala od drzew i trujących roślin – Dobrze, aby plac zabaw nie znajdował się w pobliżu drzew. Opadające liście mogą stanowić niebezpieczeństwo dla dzieci. Mogą one przez przypadek poślizgnąć się na liściu, np. na zjeżdżalni lub drabince. Warto także pamiętać, aby nie obsadzać ogrodu, w pobliżu placu zabaw, trującymi roślinami. Choć zwykle pięknie się prezentują, mogą stanowić niebezpieczeństwo dla nieświadomych maluchów.
  • Uważajmy na oczko wodne – Place zabaw powinny być urządzone w bezpiecznym miejscu z dala od oczek wodnych czy basenów. Dziecko może przez przypadek stracić równowagę i wpaść do wody.
  • Od północnej strony ogrodu – Z pewnością warto urządzić plac zabaw w północnej części ogrodu, gdzie unikniemy prażącego słońca.

Huśtawki to świetna zabawa dla mniejszych i większych dzieci!

 

Bezpiecznie i wygodnie

Kolejną rzeczą, o której powinniśmy pomyśleć to podłoże, jakie ułożymy pod nasz plac zabaw. Musimy pamiętać, że dzieci są ruchliwe i zwykła kostka brukowa z pewnością się nie sprawdzi! Jeśli dziecko przewróci się na takiej kostce, w najlepszych wypadku może stłuc sobie kolano, ale już upadek z wysokości na tego typu grunt, może spowodować poważniejsze obrażenia. Lepiej jest postawić plac zabaw na trawniku, jednak i takie podłoże może być niebezpieczne. Wiele osób decyduje się także urządzić plac zabaw na piasku. Atrakcje miejskie bardzo często ulokowane są na sporej „piaskownicy”. Powinniśmy jednak unikać tego pomysłu. Piasek, choć świetnie amortyzuje, przyciąga także zwierzęta, zwłaszcza koty, które bardzo chętnie korzystają z tego piasku, jak z kuwety. Najlepiej jeśli zdecydujemy się na podłoże z gumy. Jest to jedna z najbezpieczniejszych mat. Nie krępuje ruchów i minimalizuje ryzyko obtarć i innych obrażeń, gdyż jest miękka i elastyczna. Gumowa nawierzchnia świetnie amortyzuje wszelkie upadki z wysokości.

Ta niewielkich rozmiarów zjeżdżalnia okaże się idealna na każdego malucha!

W co wyposażyć domowy plac zabaw?

Pozostaje pytanie, co powinno znaleźć się na naszym placu zabaw. Sporo zależy od tego w jakim wieku są nasze dzieci. Jeśli pociechy są już starsze, np. rozpoczynają szkołę lub chodzą do zerówki, zapewne nie będą chciały korzystać z piaskownicy tak samo chętnie, jak młodsze. Bardziej przypadną im do gustu zjeżdżalnie oraz tunele linowe z mini torami przeszkód, a także wszelkiego rodzaju huśtawki oraz trampolina. Młodsze dzieci zapewne ucieszą się z piaskownicy, foremek, a także zjeżdżalni. Pamiętajmy, jednak, aby akcesoria były odpowiednio mniejsze i posiadały więcej zabezpieczeń. Małym dzieciom, zawsze lepiej towarzyszyć podczas zabaw na domowych placu.

Starsze dzieci z pewnością świetnie będą bawić się na placu, który zostanie wyposażony w tunele linowe

Inne atrakcje

Kiedy mamy odpowiednio duży ogród i fundusze, możemy zafundować dzieciom mini basem oraz wybudować domek na drzewie. Do tego ostatniego nie będziemy potrzebować koniecznie własnego budulca. W sklepie budowlanym znajdziemy gotowe konstrukcje, które bez problemu można postawić w ogrodzie. Pamiętajmy, że taka konstrukcja nie powinna znajdować się wyżej niż 1,5 – 2 m nad ziemią.

Domowe place zabaw, które możemy postawić na naszym ogrodzie to nie lada atrakcja dla naszych dzieci. Dzięki temu nie będą one musiały czekać na swoją kolej na zatłoczonych, miejskich placach zabaw. Własny plac zabaw daje wiele satysfakcji i może stać się świetną zabawą na wiele godzin

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *