Uprawa ziemniaków w worku

Uprawa ziemniaków w worku

Jest niezwykle popularną metodą uprawy ziemniaków w Wielkiej Brytanii, czy Francji, uprawa ziemniaków w worku. Co ciekawe, proces ten pozwala uzyskać o wiele lepszy i zdrowszy plon, niż stosowanie tradycyjnych metod. W jaki sposób uprawiać ziemniaki w worku krok po kroku? Jakie zalety ma ten sposób? Koniecznie zobaczcie!

Uprawa ziemniaków w worku – krok po kroku

  1. Musimy przygotować odpowiednie worki, które z powodzeniem zakupimy w marketach ogrodniczych, są to worki z plecionki polipropylenowej. Bardzo przydatne są także worki z folii, jednak nie możemy używać folii kolorowej, zwłaszcza czarnej, która ma tendencję do szybkiego nagrzewania się. Wykorzystajmy folię białą, wtedy będziemy mieli pewność, że ziemniaki nie przegrzeją się w worku lub, co gorsza, nie spalą się, a także szkodliwe substancje z barwionych worków, nie będą przenikać do naszych upraw.
  2. Kolejnym krokiem jest nakłucie worka od dołu i po bokach, by nadmiar wody mógł wydostawać się na zewnątrz. Pamiętajmy, by umieścić już worki w docelowym miejscu, gdyż wypełnione ziemią, będą dla nas zbyt ciężkie.
  3. Wypełniamy worek ziemią. Pamiętajmy, by użyć w tym celu ziemi kompostowej, dzięki temu będzie ona bardziej żyzna i zapewni doby plon ziemniakom. Następnie wkładamy do ziemi sadzeniaki. W jednym worku mieści się około 1 lub 2 sadzeniaki, dlatego że z jeden bulwy uzyskuje się około 1 kg ziemniaków, jest to stosunkowo duży plon. Worki zazwyczaj są 60 l.
  4. Kolejnym krokiem uprawy ziemniaków w worku jest wywinięcie ścianek worków na zewnątrz.
  5. Następnie wypełniamy worek żyzną ziemią i obficie podlewamy.

Warto wiedzieć, że ziemniaki, które kupujemy w sklepach, zwykle zawierają inhibitory kiełkowania. Oznacza to, że nie uzyskamy z nich sporych, a czasami nawet żadnych plonów. Dzieje się tak, ponieważ inhibitory nie pozwalają przechowywanym, np. w piwnicy ziemniakom, na wypuszczanie kiełków. Lepiej, gdy udamy się po sadzeniaki bezpośrednio do rolnika.

Uprawa ziemniaków w workach staje się coraz bardziej popularna!

Uprawa ziemniaków w worku – zalety

Metoda ta ma wiele zalet, przede wszystkim pozwala uniknąć rozwinięciu się wielu chorób. Z racji tego, że każda sadzonka jest osobno, nie będzie zarażać kolejnej. Jeśli jednak zauważymy w którymś worku zarazę, wyrzućmy lepiej sadzonkę od razu. Zarazę powodują groźne grzyby, którym sprzyja m.in. nadmiar wilgoci. Chrońmy zatem nasze ziemniaki w workach przed nadmiernym deszczem. Możemy je trzymać, np. pod zadaszeniem lub na balkonie, czy tarasie. Inną zaletą uprawy ziemniaków w workach jest fakt, że możemy rozpocząć ją nieco wcześniej, niż jeżeli stosowalibyśmy metodę tradycyjną. Głównie, dlatego że ziemniaki możemy trzymać, np. w garażu, czy piwnicy, gdzie nie będą narażone na mrozy. Tradycyjną uprawę rozpoczyna się około maja, natomiast ziemniaki w workach możemy hodować już koło kwietnia. Wielu rolników twierdzi, że uprawa ziemniaków w workach daje co najmniej dwukrotnie większy plon, niż uprawa ziemniaków w grządkach. Zbory ziemniaków rozpoczynamy, gdy rośliny całkowicie przekwitną.

Uprawa ziemniaków w worku to świetna metoda na uzyskanie obfitego plonu! Jeżeli cenimy „domowe” ziemniaki z własnego ogrodu, bez problemu możemy wypróbować tę metodę u siebie w domu. Wszystkie potrzebne do tego rzeczy, zakupimy bez problemu w sklepie budowlanym.

4 Comments
  1. Szczerze powiedziawszy pierwsze słyszę ? Pomysł super! Na pewno przekażę rodzicom kto wie może wypróbujemy 🙂 Pozdrawiam serdecznie ?

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *