Uprawa słoneczników

Uprawa słoneczników

Atrakcyjny wygląd i rzucający się w oczy wzrost. Nie jest to opis człowieka, tylko rośliny, ale jakiej! Słoneczniki są chyba jednymi z bardziej okazałych roślin, jakie możemy posadzić w ogrodzie. Nie tylko świetnie się prezentują, ale także hodowane są w celach konsumpcyjnych. Chętnie zjadamy ich nasiona. Słonecznik to typowa, letnia roślina, w jaki sposób ją uprawiać oraz dlaczego warto?

Dwa powody, by uprawiać słoneczniki!

Nie da się ukryć, że słoneczniki hodowane są z dwóch powodów. W celach dekoracyjnych – i trudno się nie zgodzić, gdyż prezentują się świetnie! Kto z nas nie zachwycił się choć raz nad polem słoneczników, widzianym na żywo lub tylko na zdjęciu. Trzeba przyznać, że naprawdę robi ono wrażenie. Po drugie, słoneczkami hodujemy, by móc w przyszłości zebrać z nich nasiona. Są one cennym źródłem błonnika i dodawane są do wielu wypieków. Dlaczego nie mieć zatem własnych słoneczników?

 

Słoneczniki zwyczajne są jednymi z najpopularniejszych odmian.

 

Uprawa słoneczników – jaką wybrać glebę?

Słoneczniki kojarzą się także z typowo wiejskim krajobrazem. Są bardzo duże, ich kwiaty osiągają średnicę około 60 cm, a łodygi wyrastają czasem nawet do 2 m. Wyróżniamy aż 70 różnych gatunków słoneczników, nie sposób ich zatem zliczyć. Jeśli chodzi o glebę, pamiętajmy, by wybrać taką, która będzie naprawdę żyzna. Słoneczniki bardzo szybko rosną. Jeśli wiemy, że nasza ziemia w ogrodzie ma deficyty, nawieźmy ją nieco. Nasiona słonecznika wysiewamy mniej więcej w kwietniu lub maju, gdy ostatnie przymrozki się zakończą. Pamiętajmy jednak, by sprawdzać temperaturę. Co ważne, słoneczników nie przesadzamy, wysiejmy je zatem od razu w miejscu docelowe.

Słoneczniki to jedne z ładniejszych kwiatów, są ozdobą lata.

Pielęgnacja słoneczników

Dbanie o te kwiaty związane jest głównie z regularnym podlewaniem i nawożeniem w razie potrzeby. Do tego celu wybierajmy nawozy potasowe i bogate w wiele mikroelementów, dzięki temu roślina dobrze się odżywi. Gdy wokół kwiatów pojawiają się chwasty, natychmiast je usuńmy. Roślina musi mieć sporo miejsca na wzrost, chwasty mogą spowodować zatrzymanie wzrastania lub obeschnięcie. Gdzie powinniśmy zasadzić słoneczniki? Jeśli stawiamy na wysokie odmiany, posadźmy je wokół ściany domu lub płotu, niższe świetnie będą się prezentować wokół ścieżek spacerowych w naszym ogrodzie. Jeśli stawiamy na kilkaset lub kilkadziesiąt sztuk, posadźmy pole słoneczników.

Bardzo wiele osób decyduje się także na hodowlę słoneczników ozdobnych.

Różne odmiany słoneczników

Istnieje kilkadziesiąt odmian słoneczników. Wiele z nich uprawia się w domach. Wyróżniamy zarówno typowe słoneczniki duże, z których zbieramy nasiona np. zwyczajny lub bulwiasty, jak i małe, które uprawiane są głównie w celach dekoracyjnych np. słonecznik szorstki.

A Wy lubicie słoneczniki? Macie je u siebie w ogrodzie? Bez problemu możemy zasadzić także kilka pojedynczych sztuk słoneczników do doniczek i możemy trzymać na balkonie. Świetny sposób, by ożywić nieco otoczenie wokół domu!

13 Comments
  1. Póki co pracujemy nad możliwością postawienia domu, jeśli już wszystko będzie tak jak trzeba to na pewno zasadzę sobie jakieś słoneczniki na podwórku 🙂 Bardzo lubię 🙂

  2. Nie mam wielkiej wiedzy o ogrodnictwie ani (niestety) nie mam ogrodu, ale słoneczniki pod każdym względem są imponujące. Nawet jako prezent lub podziękowanie zawsze są przyjmowane z radością. Moja mama uwielbia wszelkie rośliny i wiem, że z pewnością chciałaby kiedyś znaleźć dla nich miejsce w swoim ogrodzie.

    1. To prawda 🙂 Słoneczniki prezentują się okazale, dlatego warto dawać je w prezencie! Są także fajnym zamiennikiem tradycyjnych kwiatów wazonowych czy bukietowych.

  3. Moje ukochane kwiaty. Miałam je nawet w bukiecie ślubnym.

  4. Słoneczniki kojarzą mi się ze słońcem, dzieciństwem, ciepłem…piękne…

  5. W przyszłym roku zrobię sobie pole słoneczników ?

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *