Uprawa roślin na balkonie – jak to robić?

Uprawa roślin na balkonie – jak to robić?

Nie zawsze możemy pochwalić się sporym ogrodem, w którym znajdziemy miejsce i na wypoczynek i na uprawę warzyw oraz różnorodnych roślin. Mało osób wie, że balkon lub taras mogą być świetną alternatywą ogrodu! Z powodzeniem zasadzimy tak kilka smacznych warzyw, a nawet roślin, które urozmaicą naszą kuchnię. Jakie warzywo najchętniej jest uprawiane właśnie balkonie? W jaki sposób zabrać się za tego rodzaju rozsady? Sprawdźcie!

Zioła na balkonie

Uprawa warzyw we własnym ogrodzie daje wiele przyjemności, co jednak, gdy nie dysponujemy aż taką przestrzenią i musimy wybierać pomiędzy meblami ogrodowymi i grillem, a grządkami? Wystarczy, że odpowiednio zaadaptujemy nasz taras lub balkon, a będziemy mogli hodować w doniczkach wiele smacznych warzyw i roślin, które ubogacą nasze potrawy. Najczęściej uprawiamy zioła, nie tylko w przydomowych ogrodach, ale także na balkonach. Wielu ludzi uwielbia zasadzić bazylię, pietruszkę lub koper, nawet mieszkając w bloku. Warto zdecydować się także na rozsady lub nasiona, które zakupimy w renomowanych sklepach ogrodniczych. Zwykle, gdy stawiamy na zakup doniczek z ziołami w marketach, one prędzej lub później więdną. Niestety, dzieje się tak najczęściej, dlatego że są transportowane w niekorzystnych warunkach i pochodzą z nieznanego źródła. Więcej na temat ziół poczytacie tutaj.

Uprawa ziół na balkonie to świetny pomysł! Z pewnością urozmaicą one wiele sałatek oraz gorących potraw

 

Soczyste pomidory i odpowiedni nawóz

Nietrudno zgadnąć, że najchętniej i najczęściej uprawiamy na balkonie pomidory. Są to warzywa ciepłolubne, dlatego czasami o wiele lepiej rosną właśnie tam, niż w grządce w ogrodzie. Zwykle stawiamy na pomidorki koktajlowe, jednak z powodzeniem możemy zasadzić także duże, np. malinowe. Musimy jedynie pamiętać, aby włożyć każdą sadzonkę do dużej donicy. Następnie, gdy wyrosną, przywiążmy je do słupków balkonowych, dzięki temu nie zerwie ich wiatr, a także nie się złamią.

Ponadto, możemy zasadzić w taki sam sposób bakłażana, cukinię, a nawet dynię! Możliwości mamy wiele, sporo zależy od naszego zaangażowania i pomysłowości. Warto dodać, że trzeba zwrócić uwagę na rodzaj nawozu, jaki wybierać będziemy pod nasze sadzonki. Pamiętajmy, aby był on przeznaczony do warzyw lub roślin jadalnych oraz był bogaty w potas. Jest wiele nawozów na rynku, niektóre są przeznaczone tylko do uprawy kwiatów i roślin ozdobnych.

Pomidory to jedno z najpopularniejszych warzyw, uprawianych na balkonie

Co musimy przygotować?

Aby móc uprawiać rośliny i warzywa na balkonie, musimy pamiętać o gabarytach. Do mniejszych sadzonek, np. pomidorków koktajlowych, wybieramy doniczki o pojemności do 10 l. Takich przestrzeni potrzebuje także m.in. papryka ostra oraz seler. Donice powyżej 10 l. okażą się idealne w przypadku sporych warzyw, np. dużych pomidorów malinowych oraz sałaty, papryki, dyni lub bakłażana. Doniczki mogą być dowolne, w zależności od tego, co preferujemy.

Jeśli chodzi o ziemię, pamiętajmy, by była bogata w mikroelementy. Warzywa lub rośliny sadzone w ziemi ogrodowej zawsze mają dostęp do większej ilości składników, dlatego tutaj musimy sami o to zadbać. Warto najpierw położyć do donicy kompost nawożący, następnie ziemię ogrodową i materiał rozluźniający, np. żwir. Następnie nawozimy rośliny, np. hydrożelem, dzięki temu nie będziemy musieli ich podlewać zbyt często.

Rozsady trzeba dokonywać z tzw. „głową”. Musimy pamiętać, że rośliny potrzebują miejsca na rozrost, więc potrzebują około 5 cm przestrzeni – w przypadku niewielkich roślin lub ziół. Spore warzywa najlepiej sadzić do osobnych donic i sprawdzać ich rozrost.

Warzywa dojrzewają na balkonie tak samo szybko, jak w ogrodzie. Niekiedy na balkonie mają dogodniejsze ku temu warunki!

Uprawa warzyw i roślin na balkonie daje dużo satysfakcji. Dzięki temu też możemy cieszyć się z własnych, zdrowych upraw. Jeśli nie dysponujemy przestrzenią w ogrodzie, jednak mamy ją na balkonie, zasadźmy kilka odmian ulubionych roślin.

6 Comments
  1. ja jedynie mialam cebule na szczypiorek i zdechla. moi znajomi maja pomidorki koktaliowe i idzie im nie zle.

  2. No ja nie mam balkonu, mam domek bez niego. A przed domem mamy typową rekreacje, za to mamy dodatkowa ziemię na której uprawiamy wiele warzyw i owoców. Mój mąż jest specem od tego. 🙂 Fajny pomysł i piękne pomidory.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *