Uprawa pod osłonami - o czym pamiętać?

Uprawa pod osłonami - o czym pamiętać?

Prowadzenie własnego ogródka warzywnego daje właścicielom bardzo dużo satysfakcji. Niekiedy jest to zwykłe, amatorskie hobby i zajęcie, które pozwala na przykład zorganizować sobie czas na emeryturze, a w innych przypadkach jest to praca, która przynosi zarobek. Popularną formą uprawy warzyw jest uprawa w tunelach lub pod płaskimi osłonami. Jak w ten sposób można pielęgnować warzywa? Zachęcamy serdecznie do przeczytania artykułu.

Uprawa pod tunelami i płaskimi osłonami

Uprawnienie warzyw w tunelach lub tuż pod tak zwanymi płaskimi osłonami pozwala na uzyskanie wczesnego i Dosyć dobrego jakościowo plonu. Z racji tego, że pogoda w naszym kraju jest dosyć kapryśna, nie wszystkie rośliny czują się w tych warunkach dobrze oraz mają szansę na to, aby dojrzeć. Warto zatem zdecydować się na uprawę pod osłonami.

Dzięki temu rozwiązaniu można wiosną przygotować rozsadę roślin wrażliwych na zimno, ale takich również, które mają długi okres wegetacji. Należą do nich między innymi papryka, pomidory, cukinia, ogórki. Można też przyspieszyć uprawę warzyw ciepłolubnych i gatunków ozdobnych, które posadzone wiosną wprost do gruntu mogłyby nie przetrwać przymrozków, które trwają w naszym klimacie nawet do końca maja.

 

Zalety uprawy pod płaskimi osłonami i tunelami

Roślinom, które uprawiane są pod tego typu osłonami, nie zagraża wiatr, silny deszcz, promieniowanie słoneczne, przymrozki, a nawet zwierzęta, ptaki, koty czy też inspekty. Uprawy te można łatwiej chronić przed szkodnikami oraz chorobami. Dosyć precyzyjnie można użyć oprysków, gdyż nie są one na przykład roznoszone przez wiatr i zmywane przez deszcz.

Pielęgnacja roślin i warzyw pod osłonami

Nie należy zapominać o regularnej pielęgnacji. Głównym minusem hodowania roślin i warzyw pod osłonami jest fakt, że jeżeli zapomni się je podlać, wtedy deszcz nie wyręczy nas, przez co mogą one szybciej zwiędnąć i wyschnąć. Ponadto, uprawy te należy również zasilać składnikami odżywczymi, ponieważ pod osłonami nie rozkłada się w sposób naturalny materia organiczna, na przykład z opadłych liści, resztek ściętej trawy, dlatego może gleba cierpieć na brak odpowiedniego pożywienia. Co więcej, należy pamiętać, że rośliny, które trzymane są pod osłonami, muszą być regularniej i częściej podlewane obficie, niż te, które są zasadzone do gruntu pod chmurką.

Wietrzenie szklarni

Osłony i tunele należy wietrzyć, ponieważ słońce bardzo mocno może nagrywać osłonę, przez co nie ma możliwości schłodzenie i roślina może przez to cierpieć. Wewnątrz i nagrzanego pomieszczenia może dojść do zaparzenia niektórych warzyw. Co więcej, brak przewiewu daje też świetne możliwości do rozwoju rozmaitych patogenów, w tym grzybów.

Uprawa roślin pod osłonami ma dużo plusów, ponieważ pozwala roślinom wzrastać dużo szybciej i dojrzewać. Nie tylko warzywom, ale również roślinom ozdobnym. Należy jedynie pamiętać o tym, że takie warzywa i rośliny, które są hodowane pod osłoną czy też w tunelu należy regularnie i częściej podlewać oraz pielęgnować. Ponadto, koniecznie nie należy zapominać o regularnym wietrzeniu tunelu, co zapewni pomieszczeniu cyrkulację i tym samym unikniemy rozwoju różnorodnych patogenów.

 

 

inne wpisy z tej serii:

Tunel foliowy – alternatywa dla szklarni?

Budowa szklarni krok po kroku

4 Comments
  1. Bardzo ciekawe i cenne rady. Ja niestety nie mam na razie miejsca na tunel

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *