Uprawa piwonii

Uprawa piwonii

Nazywane są różami bez kolców i nic dziwnego, ponieważ bardzo przypominają wyglądem te kwiaty.  Piwonie, bo to o nich mowa, zazwyczaj są koloru różowego o różnej intensywności. Jeśli zatem lubicie rozłożyste, pięknie pachnące kwiaty lub też jesteście fanami róż, jednak obawiacie się kolców, powinniście postawić na piwonie. W jaki sposób je uprawiać i pielęgnować?

Piwonie – ozdoba ogrodu

Liczba gatunków piwonii jest ogromna. Szacuje się, że jest mniej więcej 35 odmian tych cudnych kwiatów. Są to dosyć spore rośliny, występują nawet odmiany drzewiaste. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób chce postawić na piękne i rozłożyste piwonie w swoim ogrodzie. Świetnie komponują się z innymi kwiatami, a także stanowią zwykle bardzo ładną kompozycję, np. na wejściu do ogrodu. To, co jest naprawdę ważne, to fakt, że należy dokonywać zakupu piwonii u sprawdzonych ogrodników, nie w markecie. Wtedy będziemy mieli pewność, że kwiaty wyrosną nam spore. Istnieje ryzyko, że typowo „marketowe” piwonie w ogóle nam nie wzrosną.

różowe piwonie
Piwonie najczęściej są różowe. Wyróżniają się naprawdę ozdobnymi kwiatami.

Kiedy siejemy piwonie?

Jak wiadomo, piwonie kwitną właśnie teraz, czyli na przełomie maja i czerwca. Czerwiec jest niezwykle urodzajnym miesiącem, gdyż to wtedy możemy obserwować najbardziej kolorowe ogrody wokół. Kiedy sadzimy piwonie? Warto wysiać je na przełomie sierpnia i września. Jeśli natomiast zapomnimy o tym, możemy bez problemu zasadzić te piękne kwiaty do skrzyń i pozostawić w hallu, piwnicy lub przedpokoju. Pamiętajmy, jednak, by temperatura nie była ujemna. Takie wysianie robimy gdzieś w okolicach marca.

Piwonie sadzimy w sporych odstępach, mniej więcej co pół metra, gdyż trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że wyrosną naprawdę duże. Pamiętajmy również o tym, by ziemia była żyzna, typowo dedykowana uprawom. Możemy także podpytać w sklepie ogrodniczym o ziemię dedykowaną piwoniom i podobnym roślinom.  Musimy również nie zapominać o pielęgnacji tych kwiatów. Piwonie wymagają obfitego podlewania, nie tylko tuż po zasadzeniu, ale także podczas wzrostu. Zwracajmy na to uwagę szczególnie podczas sezonów suchych.

piwonie czerwone
Często też można spotkać się z piwoniami nieco bardzo intensywniejszymi, czyli czerwonymi.

 

Pielęgnacja piwonii

Warto także dbać o kwiaty podczas ich kwitnięcia. Mimo że piwonie mają strukturę drzewiastą, bardzo często uginają się pod ciężarem swoich kwiatów, jeśli zauważymy takie gałęzie, wstawmy tyczki pomiędzy te kwiaty, by zapewnić im stabilność. To, co jest naprawdę istotne to fakt, że piwonie są roślinami wieloletnimi. Potrafią w jednym miejscu rosnąć nawet przez 20 lat! Jeśli jednak będziemy chcieli je rozmnożyć i przesadzić, musimy wykopać korzenie wraz z przyciętymi gałęziami i podzielić je na tzw. karpy do sadzenia. Każda sadzonka nie może mieć oczywiście więcej niż 3 lub 4 pąki, dlatego tak istotny jest podział i dobry rozsad.

Co istotne, piwonie bardzo dobrze radzą sobie podczas mrozów, jednak dopiero kilka lat po zasadzeniu. Na początek warto przykrywać na zimę sadzonki korą lub agrowłókniną.

czerwone piwonie

A Wam podobają się te kwiat? Jest naprawdę dobra alternatywa dla tych, którzy chcieliby mieć różo podobne kwiaty, jednak, np. obawiają się kolców.

10 Comments
  1. W tym roku trochę się spóźniłam z sadzeniem, ale może zdecyduje się wysiać we wrzesniu. Tak jak sugerujesz. Już kolejny rok przegapiłam temat, a bardzo lubię piwonie.

  2. Uwielbiam piwonie. Szkoda tylko, że nie kwitną cały rok.

  3. Uprawiać nie mam gdzie, ale do wazonu zawsze kilka sztuk chętnie przyjmę! Przepiękne kwiaty!

  4. Piwonie dawno temu gościły w moim ogrodzie, dziś już nie mam dla nich miejsca:( szkoda bo są cudowne

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *