Uprawa modrzewiu w ogrodzie – co musisz wiedzieć?

Uprawa modrzewiu w ogrodzie – co musisz wiedzieć?

Niewiele jest roślin, które zdobią nasz ogród zimą. Jeżeli zależy nam jednak na tym, by nasz ogród nie był „goły” o tej porze roku, warto zdecydować się na hodowlę krzewów. Świetnie sprawdzą się modrzewie europejskie, piękne okazy, które potrafią osiągać nawet do 40 m! Ale spokojnie, wystarczy wykorzystać jedną metodę, by nasze krzewy osiągnęły niewiele ponad metr. Jaka to metoda? Jak dbać o modrzewie europejskie? Zobaczcie!

Zimowe krzewy

Zimą, większość roślin musi zostać wyniesionych do cieplejszych miejsc lub zwyczajnie należy je wyrzucić, by na wiosnę móc zasadzić nowe. Dzieje się tak głównie dlatego, że mało która roślina potrafi wytrzymać minusowe temperatury i zwyczajnie usycha lub marznie. Krzewy to świetny pomysł na zimową aranżację ogrodu. Oczywiście musimy je zasadzić wcześniej, najlepiej jesienią, jednak rośliny te przeżywają ujemne temperatury, panujące na zewnątrz. Jednym z ciekawszych rodzajów „domowych” krzewów jest modrzew europejski, co go wyróżnia?

Modrzew żeński ma czerwone owoce

Co musisz wiedzieć o modrzewiu?

Modrzew europejski jest chętnie wybieranym krzewem uprawnym głównie ze względów dekoracyjnych. Posiada piękne, delikatne igły oraz ozdobne szyszki, dzięki temu z pewnością będzie zwracał uwagę tych, którzy przyjdą do nas z wizytą. Co najważniejsze, modrzew nie ma wielkich wymagań pielęgnacyjnych. Należy go jedynie systematycznie przycinać, a zimą podlewać i usuwać lód z ziemi, aby krzewy nie zeschły. Modrzew europejski posiada mocne i długie korzenie oraz prosty pień. Wyróżniają go zarówno krótkie, jak i długie pędy. Na tych pierwszych igły układają się w skupiska, tworząc kępki, natomiast na drugich ułożone są pojedynczo. Co ciekawe, modrzew jest gatunkiem jednopiennym, na którym można wyróżnić zarówno żeńskie kwiaty, jak i męskie. Kwiaty żeńskie to małe, czerwone szyszki, które układają się do góry, natomiast męskie są żółtawe i skierowane w dół. Całość wygląda niezwykle ciekawie i barwnie. Modrzew kwitnie od kwietnia do maja.

Modrzew jest przepięknym krzewem, który zdobi ogrody zimą

Co z wysokością?

Modrzew to jedna z długowiecznych roślin. Najstarsze okazy mają nawet po 600 lat. Krzew ten potrafi także urosnąć do 40 m! Kupując roślinę do hodowania w warunkach ogrodowych, możemy zaopatrzyć się modrzew karłowaty lub szczepionego na pniu. Dzięki temu osiągnie do około 1,5 m, co z pewnością będzie o wiele rozsądniejszym rozwiązaniem. Ten rodzaj krzewu świetne sprawdzi się także jako ogrodowy żywopłot. Niezwykle popularne jest w obecnych czasach tworzenie tzw. ogrodzenia z iglaków. Musimy jedynie pamiętać, aby przyciąć modrzew raz w roku, dzięki temu unikniemy nadmiernego rozrostu.

 

Jeden, czy klika modrzewi?

Oprócz systematycznego przycinania i podlewania modrzewia, musimy uważać, by nie zasadzić tej rośliny w towarzystwie świerków. Ponadto, niezwykle inwazyjnymi szkodnikami, atakującymi właśnie modrzew, są mszyce. Krzewy zaczynają brązowieć oraz więdnąć. Zainfekowane modrzewie należy wyciąć, gdyż trudno jest usunąć ten rodzaj mszyc. Modrzewie sprawdzą się także idealnie w ogrodach nieco większych. Jeżeli natomiast mamy mały ogród i chcemy zasadzić jeden, ozdobny modrzew, nie będziemy mieć problemu, skupisko modrzewi może spowodować brak dostępu do światła dla innych roślin.

Modrzew europejski to niezwykle ozdobny krzew, który pięknie będzie prezentować się w naszych ogrodach. Musimy jednak pamiętać o systematycznej pielęgnacji oraz przycinaniu. Do ogrodów warto zakupić odmiany karłowate lub szczepione na pniu.

 

2 Comments
Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *