Uprawa magnolii - krótki poradnik

Uprawa magnolii - krótki poradnik

Magnolia jest krzewem, który dziko występuje w Ameryce Północnej i Południowej, ale także w Azji Wschodniej. W Polsce magnolię uprawia się ze względu na przepiękne kwiaty, które przybierają różne odcienie różu. Niestety, jak wiadomo, uprawa magnolii w Polsce jest dosyć ograniczona, ponieważ rośliny potrzebują określonych warunków do wzrostu. W Polsce panuje niestety trochę zbyt surowy klimat, natomiast przestrzegając jednak sprawdzonych zasad, można z powodzeniem uprawiać te drzewka w ogrodach. Na co zatem zwrócić uwagę?

Magnolia – co warto wiedzieć?

Decydując się na uprawę magnolii, warto wiedzieć, że wśród odmian występują zwykle magnolie drzewiaste, które osiągają od 5 do kilkunastu metrów. Bardzo często wykorzystuje się je do nasadzeń w parkach oraz różnych przestrzeniach zielonych, na przykład w dużych ogrodach. Jak wiadomo, z obserwacji, wysokie magnolie dość dobrze prezentują się sadzone pojedynczo, dlatego wkładając sadzonki do ziemi, należy zachować pewne odstępy.

Jeżeli chodzi o uprawę magnolii w ogrodzie, warto zdecydować się na odmiany nieco niższe, które osiągają mniej więcej od 2,5 do 5 m. W przypadku niewielkich ogrodów najrozsądniej jest zdecydować się na odmiany karłowate, które osiągają do 2, 5m.

kwiaty magnolii

Kwitnienie magnolii

Sporo magnolii kwitnie od kwietnia do maja. Można jednak spotkać takie magnolie, które zakwitną już teraz pod koniec marca. Zdarza się niekiedy, że również pod koniec lata ponownie zakwitają pojedyncze okazy drzewek, dlatego warto zdecydować się na ich zasadzenie, ponieważ prezentują się naprawdę świetnie. Drzewka te kwitną na kolor bladoróżowy i kwiaty zazwyczaj są ozdobą bardzo wielu parków, a także przestrzeni publicznych. Co ciekawe, sporo różnorodnych miasto organizuje wycieczki śladami magnolii, gdzie można podziwiać te piękne drzewka.

Magnolie – uprawa

Magnolie warto posadzić przy stanowisku zacisznym, osłoniętym przed wiatrami, ale także dobrze nasłonecznionym. W miejscach całkowicie zacienionych, rośliny te słabo kwitną. Ziemia powinna być przepuszczalna próchnicza i lekko kwaśna, tuż po zasadzeniu, sadzonki i glebę wokół rośliny warto ściółkować, najlepiej korą sosnową lub też torfem. Należy również pamiętać, że korzenie magnolii są bardzo kruche i mogą być wrażliwe na uszkodzenia, zatem przesadzanie tej rośliny jest w zasadzie niemożliwe. Wkładając sadzonkę do ziemi, należy dobrze przemyśleć fakt, czy rzeczywiście w tym miejscu roślina może rosnąć. W innym wypadku wykopanie magnolii będzie równało się z obumarciem rośliny.

 

korona drzew magnolii

Magnolię nawozi się od marca do początku lipca, dlatego teraz jest świetny czas na tego typu prace. Nie warto zdecydować się oczywiście na zakup specjalnego nawozu przeznaczonego dla magnolii. Jednorazowo można wykorzystać też nawóz o spowalniającym działaniu, który zawiera sporo mikroelementów. Warto pamiętać, że należy unikać nawozów, które mają w składzie bardzo dużo azotu, ponieważ wtedy magnolia staje się mniej odporna na różnorodne choroby grzybowe.

 

 

Magnolia jest przepiękną drzewkiem, które kwitnie na bladoróżowo od kwietnia do maja, choć niekiedy można spodziewać się pierwszych kwiatów również pod koniec marca. Warto pamiętać, że magnolia jest naprawdę nietuzinkowym krzewem, który przyciąga wzrok wielu przechodniów. Decydując się na zasadzenie odpowiednich sadzonek w ogrodzie, warto postawić się na magnolię karłowatą. Należy pamiętać, że roślina ta potrzebuje zacisznego miejsca, jednak nasłonecznionego. Trzeba ją również odpowiednio nawozić.

2 Comments
Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *