Uprawa Gardenii

Uprawa Gardenii

Gardenia jest jednym z popularniejszych kwiatów doniczkowych, nic dziwnego, ponieważ jej zapach oraz wygląd zachwyca praktycznie wszystkich ogrodników. Należy jednak pamiętać, że nie jest to roślina łatwa w uprawie, przez co, bardzo wielu właścicieli rezygnuje z jej hodowli. Najczęściej dochodzi do tego zimą, ponieważ gardenia usycha, a my nie wiemy dlaczego. Odpowiedź może być naprawdę prosta, zapraszamy zatem do przeczytania poniższego artykułu.

Co to jest gardenia?

Charakterystyczną cechą gardenii jest oczywiście jej niespotykany, biały kolor. Choć istnieje kilka odmian tej rośliny, wszystkie mają kwiaty koloru białego lub kremowego. Roślina naturalnie rośnie w Azji i Afryce i ma postać silnie rozgałęzionego drzewa lub krzewu. Warunki są niezwykle sprzyjające. Jeśli zainwestujecie w dużą donicę, gardenia może rozrosnąć się nawet do metra.

Co istotne, kwiat ten ma charakterystyczny, mocny zapach, przypominający nieco jaśmin. Warto zdawać sobie sprawę, że nie wszystkim odpowiada tak intensywna woń. Gardenię najczęściej wykorzystuje się właśnie do produkcji perfum, ponieważ stanowi jeden z cenniejszych składników, dopełniających i ładnie łączących się z innymi dodatkami.

Kwiat gardenii

 

Jak hodować gardenię?

Głównym problemem wielu ogrodników, którzy z niepowodzeniem uprawiają swoją gardenię, jest fakt, że zbyt często i źle ją nawożą, a także sadzą do niewłaściwej ziemi. Bardzo wiele osób kupuje tradycyjną ziemię do roślin doniczkowych, by posadzić ten kwiat. Trzeba wiedzieć, że gardenia wymaga zasadzenia w ziemi kwaśnej, najlepiej o odczynie 5 – 5,5 Ph.

Co więcej, należą ją przesadzać ostrożnie, nie obcinając korzeni, gdyż niestety może zeschnąć. Warto wyjąć ją całą z ziemi i włożyć do większej doniczki. Pamiętajcie również, żeby zwrócić uwagę na nawożenie tej rośliny. Wykorzystujcie nawóz przeznaczony do roślin doniczkowych, jednak do gleby kwaśnej!

Pielęgnacja gardenii

Nie należy zapominać, że kwiat ten wymaga także zintensyfikowanej pielęgnacji. Trzeba go podlewać, jednak w stopniu ograniczonym. Gardenia nie lubi, jak przelewa się jej ziemię, preferuje raczej namokniętą powłokę ziemi i samodzielnie dozowanie sobie wody. Warto zatem postawić na doniczkę z otworami i postawić ją na podstawce lekko zalanej wodą. Dobrze jest także ustawić gardenię w miejscu nasłonecznionym, by mogła wzrastać. Pamiętajcie jednak, że sezonie letnim należy unikać palącego słońca. Lepiej ustawić doniczkę z kwiatem od strony zachodnio-wschodniej.

gardenia

 

Mimo że uprawa tego kwiatu jest wymagająca, gdy będziecie stosować się do wskazówek zawartych w artykule, z pewnością uda Wam się pozytywnie wpłynąć na rozwój gardenii. Pamiętajcie jedynie, by kupić odpowiedni rodzaj ziemi, w przeciwnym razie, kwiat może Wam szybko zwiędnąć. Gardenia ma przepiękny, lekko jaśminowy zapach, stąd być może jedna z odmian tego kwiatu, taką nosi nazwę. Spróbujcie zatem wyhodować tę roślinę!

10 Comments
  1. Zasadziłam gardenię w ogrodzie i niestety mi uschła, już teraz wiem dlaczego 🙂

  2. Piękne kwiaty. U mojej mamusi w ogrodzie zawsze jest ich mnóstwo 🙂

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *