Uprawa fiołka afrykańskiego

Uprawa fiołka afrykańskiego

Jeśli jesteście fanami fioletowych, małych kwiatuszków, z pewnością powinniście się zainteresować posadzeniem fiołka afrykańskiego. Mimo że ta niewielka roślina pochodzi właśnie z Afryki, dość dobrze zadomowiła się w naszym polskim, nieco zimnym klimacie. Zazwyczaj można spotkać ją różnorodnych marketach ogrodniczych, właśnie o tej porze rok. Najczęściej kupowane są na one na Dzień Babci lub inne święta okolicznościowe, mające miejsce właśnie w styczniu lub w lutym. W jaki sposób uprawiać tę roślinę?

 

Charakterystyka fiołka

Fiołki afrykańskie mają bardzo charakterystyczną budowę, składają się z dosyć rozłożystej rozety, o bardzo niewielkich, ale mięsistych liściach mających ciemnozielony kolor. Co ciekawe, liście mają nieco grubszą strukturę, a także pokryte są mchem. Któż z nas nie widział już fiołka?

Kwiaty tej rośliny wyrastają na kilka centymetrów od ziemi, mają oczywiście fioletowy, piękny kolor. Bardzo ładnie komponują się w towarzystwie innych fiołków lub też innych kwiatów o różnych kolorach. Bez problemu można sadzić je do doniczki i trzymać na parapecie.

Co istotne, można wyróżnić praktycznie 8000 różnorodnych odmian tego kwiatu. Sporo osób decyduje się na to, aby zacząć kolekcjonować fiołki. Mają one różną strukturę, a także różne odcienie fioletu, wpadające w niebieski lub też róż, w zależności od tego, na jaką odmianę się zdecydujecie, choć te klasyczne oczywiście są fioletowe.

Pielęgnacja fiołków

Uważa się, że to są świetne kwiaty zarówno dla starszych, jak i młodszych. Nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych, wystarczy posadzić je do żyznej ziemi, a także umieścić na parapecie, tam, gdzie jest światło, jednak nieco rozproszone. Pamiętajcie, aby nie ustawiać go w części południowej swojego domu, gdyż fiołek może zwyczajnie bardzo szybko zwiędnąć.

Fiołek afrykański jest rośliną ciepłolubną, jednak w umiarkowanym stopniu. Nie należy go przegrzewać, najbardziej lubi temperaturę do 22 stopni, dlatego warto trzymać go w mieszkaniu, na parapecie lub też w ogrodzie podczas sezonu letniego.

fiołek
Niekiedy fiołek afrykański przybiera odcień niebieskiego, w zależności od odmiany.

Nawożenie

Jak większość odmian kwiatów doniczkowych fiołki afrykańskie nawozi się od wiosny do jesieni, czyli zazwyczaj od marca do września. Należy jednak pamiętać, aby nie przesadzać z preparatami, ponieważ bardzo szybko mogą przegnić korzenie, wystarczy delikatnie dolać nawozu co kilka tygodni do doniczki. Zadbajcie także o to, aby przesadzać ją do czystej ziemi. Fiołki uwielbiają mieć żyzne podłoże, mówi się, że nawet co dwa tygodnie dobrze jest im zmieniać ziemię, jeśli nie chcecie tego aż tak często wykonywać, wystarczy, że co miesiąc wyjmiecie go z doniczki i do sypiecie nieco świeżej ziemi, dzięki temu zobaczycie, że będzie on kwitł o wiele intensywniej.

fiołek różowy
Bardzo popularny jest także fiołek afrykański różowy

Fiołki są typowymi kwiatami, które potrafią kwitnąć praktycznie cały rok. Gdy zauważycie natomiast, że nieco podupadł na zdrowiu, warto dać mu tak zwany urlop od kwitnienia. Ustawcie go w chłodniejszym miejscu, gdzie temperatura dochodzi do 15 stopni, nie podlewajcie go i zbyt intensywnie – odrobinę raz na tydzień i czekajcie na rezultaty. Po takim urlopie powinien odzyskać nieco więcej wigoru i na nowo wypuścić kolejne kwiatki.

Pamiętaj o tym, że…

Pamiętajcie jedynie o tym, że fiołki afrykańskie nie są przystosowane do niskich, ujemnych temperatur i jeżeli zasadzicie je w ziemi w sezonie letnim, pamiętajcie, aby po skończonej jesieni tuż przed pierwszymi przymrozkami wyjąć fiołki i wsadzić do doniczki. Jeśli nie macie miejsca na parapetach, możecie przetrzymywać je w ciepłym garażu lub piwnicy, jednak pamiętajcie, że temperatury muszą wynosić około 20 stopni, gdyż dzięki temu fiołek odzyskał wigor.

Wiemy, że bardzo wiele osób nie dysponuje własnym ogródkiem, dlatego pojawiła się na naszym blogu taka seria różnorodnych porad związanych z pielęgnacją typowych roślin doniczkowych. Zatem, jeśli macie jeszcze troszkę miejsca na parapecie, mieszkacie w bloku i chcielibyście urozmaicić kolorystycznie swoje pomieszczenie, warto postawić właśnie na fiołek afrykański. Z pewnością jeśli udacie się do najbliższego sklepu ogrodniczego, znajdziecie bardzo ładny egzemplarz.

 

12 Comments
  1. Nie wiem czemu, ale ten kwiat kojarzy mi się z dzieciństwem. Super wpis

  2. na kwiatach (wszelakich) nie znam się zupełnie, ale wydaje mi się, że coś podobnego stoi u mojej teściowej na parapecie, więc na pewno zapytam, czy to ten konkretny fiołek 😉

  3. Dzięki Tobie wiem, jak pielęgnować moje fiołki 🙂

    1. Tak, kwiaty dostępne w Polsce nie są przystosowane do takich ekstremalnych temperatur. Trzeba pamiętać, że odmiany wyhodowane tutaj nie mają takiej aklimatyzacji, jak w afryce.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *