Dla niektórych ogrodników niezwykle ważna jest estetyka i dekoracja ogrodu, nic więc dziwnego, że stawiają na kwiaty okazałe i pięknie kwitnące. Takimi roślinami są z pewno chryzantemy. Mają bardzo długie łodygi i okazałe kwiaty, warto zdecydować się na ich uprawę, gdyż dzięki temu będziemy mieć przepięknie ozdobiony ogród i zagospodarowane wolne przestrzenie. W jaki sposób je uprawiać?
Podłoże
Chcąc zasadzić chryzantemy, warto zdecydować się na kupno sadzonek u sprawdzonego ogrodnika. Po przywiezieniu ich, możemy przechowywać je w domu lub w garażu przez jakiś czas, jednak, lepiej tego nie robić zbyt długo, gdyż chryzantemy bardzo szybko zaczynają puszczać korzenie. Chryzantemy możemy sadzić do doniczek lub do ziemi, pamiętajmy jednak, by dokładnie sprawdzić podłoże wcześniej. Chryzantemy preferują, gdy podłoże ma odczyn zasadowy, w okolicach 7 pH. Jeśli chodzi o rodzaj ziemi, warto je sadzić w torfie, wymieszanym z piaskiem. Pamiętajmy jednak, by chryzantemom zmieniać co jakiś czas podłoże, wtedy unikniemy nagromadzenia się w niej patogenów. Dotyczy to głównie kwiatów sadzonych w doniczkach oraz w tunelach.

Sadzenie
Chryzantemy są przepięknymi kwitami, bardzo często uprawiane są na typowe kwiaty cięte, które umieszcza się w wazonie. Rośliny te wyrastają na wysokość 60 cm, bardzo łatwo zatem można uciąć ich sporą część łodygi. Tuż po posadzeniu kwiatów, dobrze jest je intensywnie podlewać w pierwszym tygodniu oraz zasilić nawozem dla kwiatów. Jeśli chodzi o zagęszczenie tych kwiatów, musimy pamiętać, że wyrastają na bardzo długi i kwieciste rośliny, jeśli chcemy postawić na ozdobę chryzantem w ogrodzie, nie decydujmy się na duże zagęszczenie tych kwiatów. Inaczej sytuacja wygląda oczywiście, gdy hodujemy je na typowe kwiaty cięte, wtedy bardzo często ogrodnicy decydują się na większe zagęszczenie sadzonek na jednym metrze kwadratowym, od 50 do nawet 80 roślin.

Ciekawostki o chryzantemach
Chryzantemy bardzo często występują w kilku odmianach. Najczęściej spotykanymi są te z dużymi kwiatostanami, trudno zatem się dziwić, że rośliny te stały się obiektem impresjonistów. W Wielkiej Brytanii natomiast chryzantemy były najpopularniejsze w epoce wiktoriańskiej. Co ciekawe, rośliny te rosną dziko w krajach, takich jak: Chiny, Korea, Mongolia, Japonia. Nie bez powodu nazywa się u nas te kwiaty mianem „chryzantem złocistych” choć nie wszystkie te kwiaty mają ten kolor, chrysos z greckiego oznacza złoty, natomiast anthemon kwiat.

Jeśli jeszcze nigdy nie uprawialiście chryzantem w swoim ogrodzie, zachęcamy Was serdecznie do uprawy tych kwiatów. Z pewnością warto je trzymać także na typowo cięte kwiaty, przepięknie zdobią dom, stojąc w wazonie. Poza tym są to naprawdę okazałe kwiaty, potrafią osiągnąć nawet do 60 cm.
Co prawda nie uprawiam chryzantem, ale tak pięknie się prezentują, że jest to bardzo kuszące 🙂
Dokładnie 🙂 też tak miałam, dlatego postanowiłam je w końcu zasadzić 🙂
Piękne kwiaty, bardzo efektowne.
🙂 racja!
Nie mam póki co ogrodu, ale chryzantemy to nie są jakieś moje wymarzone kwiaty 😉
Warto spróbować zasadzić choćby w doniczce.
Ostatnio w pracy byłam zmuszona prowadzić newsletter czasopisma ogrodniczego, dużo się wtedy dowiedziałam o różnych 'kwiatkach’, o chryzantemach też 🙂
Świetnie 🙂
Chryzantemy są piękne, moja babcia miała je w swoim ogrodzie i rosły bardzo imponująco 🙂
To prawda, są przepiękne 🙂