Układamy trawę z rolki!

Układamy trawę z rolki!

Nie da się ukryć, że trawa z rolki jest często bardzo wygodnym rozwiązaniem dla wielu ogrodników. Układają ją zarówno ludzie, którzy dopiero co się wybudowali, jak i ci, którym zależy na szybko zazielenionym trawniku. Choć u nas nie jest to jeszcze aż tak powszechne rozwiązanie, coraz większa rzesza ludzi się decyduje na to. Jak ułożyć zatem trawę z rolki? Na co zwrócić uwagę, by trawa dobrze się ukorzeniła, wreszcie, czy warto to w ogóle robić?

Trawa z rolki – kiedy układamy?

Trawa z rolki to wygodne rozwiązanie, nie da się zaprzeczyć. Ułożenie takiej trawy niweluje także czas oczekiwania na „zielony dywanik”. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że musi się ona dokładnie i porządnie ukorzenić, dlatego warto zasadzić ją we wrześniu lub w październiku, gdyż niska temperatura i wilgotne powietrze z deszczami, sprzyjają ukorzenieniu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by wyłożyć także trawę wczesną wiosną. W marcu zwykle temperatury nadal są stosunkowo niskie. Bardzo często pada także deszcze, a śniegu brak. Jest to zatem idealna pora!

trawa zielona
Ładnie ułożona trawa z rolki wygląda naprawdę zachęcająco.

Czyszczenie terenu i zalecenia

Przed właściwym układaniem trawy należy zacząć od oczyszczenia terenu. Pozbądźmy się gałęzi i innych resztek, np. starych korzeni, liści itp. Przegrabmy dokładnie teren i nieco spulchnijmy. Proces ten może być długi, w zależności oczywiście od tego, jak dużym terenem dysponujemy. Warto zabrać się za to stosunkowo wcześnie. Następnie możemy układać trawę z rolki. Pamiętajmy, jednak o tym, że najlepiej jest ułożyć tego samego dnia, kiedy zostanie nam dostarczona. Jest to zatem wyzwanie, jeżeli rzeczywiście mamy duże podwórko, warto zaangażować innych do pracy, np. rodzinę lub poprosić o pomoc sąsiadów. Warto wiedzieć, że trawa ta może wytrzymać tylko jeden dzień bez układania, w kolumnie po 5 warstw.

trawa z rolki

Układamy!

Co istotne, trawa z rolki najlepiej „czuje się” na glebie nieco kwaśnej lub obojętnej, dzięki temu lepiej się ukorzenia. Warto nieco zwilżyć teren przed ułożeniem poszczególnych darni. Pamiętajmy zatem, że rolka powinna rozwijać się tak, by źdźbła były układane w jedną stronę, czyli wszystkie „z włosem” lub „pod włos”. Dzięki temu trawa będzie  się prezentować niezwykle estetycznie oraz naturalnie. Warto też zwrócić uwagę na to, by każda rolka ściśle przylegała do drugiej. Po rozłożeniu warto docisnąć je nieco łopatą lub grabiami do ziemi.

O czym pamiętać na koniec?

Niezwykle istotne są także prace końcowe. Jak wiadomo, po skończonej pracy należy obciąć nieco brzegi z każdej strony. Uchronimy w ten sposób krawędzie przez zaschnięciem. Jeśli nie dało uniknąć się prześwitów pomiędzy darniami, musimy koniecznie podsypać te miejsca torfem i podsypać nasionami trawy, by całość mogła po czasie być spójnia. Po wyłożonych rolkach nie chodzimy od razu, możemy nieco zrosić rolki trawy, do kilku dni powinna się ona ukorzenić.

zielona trawa

Cena trawy z rolki

Wszystkich chyba interesuje cena trawy z rolki oraz potrzebna do zakupu ilość. Za m2 zapłacimy mniej więcej 15 zł. W zależności od formy. Z folii jest często nieco droższa niż z gruntu. Jeśli natomiast zdecydujemy się także na wykonanie robocizny, musimy się liczyć z ceną mniej więcej do 40 zł m2. Dobrze jest jednak zakupić około 5% więcej darni, by mieć zapas, w razie „draki”. Nie są to zatem kwoty jakoś bardzo wygórowane, w zależności oczywiście od ilości terenu, jakim dysponujemy.

Pozostaje oczywiście kwestia, czy to się opłaca. To zależy od preferencji, powierzchni terenu. Jeśli nie liczymy się z ceną, chcemy mieć szybko zielony, „soczysty” trawnik, jak najbardziej! Gdy natomiast nie zależy nam na tym, możemy wysiać trawę. Pamiętajmy jednak, że część nasion może zostać zjedzona przez ptaki, a sama trawa będzie zapewne potrzebować całego sezonu na wzrost. Gdy mamy niewielki ogródek, warto zdecydować się na kilka darni trawy z rolki. A Wy spotkaliście się już z trawą z rolki? Co sądzicie? 🙂 

Kilka słów możecie o tej trawie przeczytać także w innym naszym wpisie: https://blisko-domu.pl/gotowa-trawa-z-rolki-czy-warto/

6 Comments
  1. U nas niestety walka z kretem, a właściwie stadem skutecznie psuje zakładanie porządnego trawnika ?

  2. Nie mamy ogródka, więc dbanie o trawnik to dla mnie czarna magia!

  3. My właśnie kupiliśmy mieszkanie w bloku na parterze do którego przypisane są 2 ogródki. Zabieramy się za ich organizację, ponieważ w tej chwili są w stanie opłakanym po poprzednich właścicielach. Też myśleliśmy aby trawnik ułożyć pasmami właśnie z rolki

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *