Szklarnie pozwalają uprawiać warzywa i owoce oraz hodować rośliny, nawet gdy na zewnątrz panują niesprzyjające warunki. Jak wiadomo, w Polsce bardzo często podczas sezonu letniego pada, a co za tym idzie, temperatura spada, przez co o wiele gorzej, o ile w ogóle, nasze rośliny dojrzewają. Zwykle podczas gorszych, bardziej deszczowych sezonów, uprawy są dosyć kiepskie. Zawsze jednak mamy alternatywę w postaci wybudowania szklarni. Co jednak, gdy nie dysponujemy aż taką przestrzenią w ogrodzie, a także nie chcemy mierzyć się ze zbyt dużymi kosztami? Idealnym rozwiązaniem okaże się tunel foliowy. A dlaczego? Sprawdźcie!
Tunel foliowy – zamiennik szklarni
Tunel foliowy jest kolejną alternatywą dla budowy szklarni. O innym rozwiązaniu, pisaliśmy tutaj. Wielu właścicieli niewielkich ogrodów, którzy chcą prowadzić uprawy warzyw i owoców dla siebie, bardzo często decyduje się na zakup tunelu foliowego. Tunel przypomina z wyglądu szklarnię, gdyż tak samo buduje się go ze stelażu, jednak materiałem, który pokrywa konstrukcję, jest folia, zwykle polietylenowa. Główną różnicą pomiędzy obiektem szklanym a foliowym, jest to, że ten drugi jest raczej sezonowy, jednak bez przeszkód można rozpoczynać w nich uprawę warzyw już na przełomie lutego i marca i kontynuować do późnej jesieni!
Tunele foliowe są niezwykle atrakcyjnym produktem także ze względu na cenę. Za budowę szklarni, zapłacimy bowiem ponad kilka tysięcy, a tunel wyniesie nas około 500 zł za 2 x 3 metry. Wielu ludzi nie decyduje się jednak na tunele foliowe ze względu na fakt, że są mniej odporne na wiatr, jednak, jeśli zakupimy trwały, metalowy stelaż, nie będziemy musieli martwić się podmuchami! Stalowe rurki są zwykle bardzo wytrzymałe i nic się z nimi nie dzieje.
Tunele foliowe to świetne zamienniki szklarni ze szkła i poliwęglanu
Montaż i odpowiednie miejsce w ogrodzie
Jeżeli nie zdecydujemy się na zakup gotowego tunelu foliowego, bez problemu wykonamy takowy samodzielnie! Potrzebne rurki oraz folię znajdziemy w każdym markecie budowlanym. Łącząc je ze sobą i mocując w ziemi, wybudujemy własną konstrukcję. Plusem samodzielnej budowy tunelu foliowego jest to, że łatwiej nam będzie go zdemontować po skończonym sezonie. Pamiętajmy, aby ulokować tunel w południowej części działki. Dobrze, gdy nasłoneczniony będzie dłuższy bok tunelu, dzięki temu rośliny zawsze będą miały dostęp do słońca.
W tunelu foliowym, podobnie jak w szklarni, możemy uprawiać wiele warzyw, owoców i roślin
Jak uprawiać rośliny w tunelu foliowym?
Ziemia, na której będziemy uprawiać nasze plony, powinna być żyzna, najlepiej torfowa lub mieszana. Pamiętajmy, aby sadzić rośliny także około 40 cm od ścian folii, aby móc swobodnie poruszać się pomiędzy grządkami, ale także, by nagrzewające słońce nie spaliło naszych upraw. Dobrze, gdy co roku, zmieniamy nieco położenie naszego tunelu, ponieważ dzięki temu, gleba nie stanie się jałowa. W przypadku szklarni całorocznej, musimy stale nawozić ziemię, aby ciągle była żyzna. Bardzo istotne jest także przeprowadzenie zabiegów odkażających glebę zaraz przed sezonem i po zakończeniu upraw. W ciepłych warunkach nie tylko rosną rośliny, ale także rozwijają się drobnoustroje i grzyby, dobrze zapobiegać ich powstawaniu.
Bez przeszkód możemy zdecydować się na mniejsze tunele foliowe i tam uprawiać warzywa i owoce
Tunel foliowy łatwy w utrzymaniu
Co warto zaznaczyć, zarówno szklarnie, jak i tunele foliowe trzeba wietrzyć. Szklarnie zwykle wyposażone są w system wentylacyjny, ze względu na materiał, z którego są zbudowane. Aby wywietrzyć tunel, można zwyczajne rozchylić folię, dzięki temu świeże powietrze dostanie się do środka. Nowoczesne tunele foliowe zawierają już zwykle profesjonalne wywietrzniki, montowane np. na sufitach, dzięki temu przewietrzymy wnętrze bez problemu. Dodatkowo, pamiętajmy o tym, że szklarnie wymagają także okresowego czyszczenia. O ile mycie szklarni jest nieco kłopotliwe, o tyle w przypadku tunelu wystarczy zmienić folię. Tunele foliowe są o wiele łatwiejsze w konserwacji i utrzymaniu.
Tunel foliowy jest świetną i niedrogą alternatywą dla szklarni. Zapewnia takie same warunki dojrzewania naszych upraw, jak jego szklane odpowiedniki, a o wiele mniej kosztuje, bowiem za około 1000 zł wybudujemy tunel o całkiem sporych gabarytach. „Foliaki” to także coraz częściej wybierane rozwiązanie, przez osoby, które chcą zajmować się uprawą warzyw, owoców i roślin dla własnych potrzeb. Budowanie i demontowanie jest niezwykle łatwe, dlatego możemy bez trudu postawić je tuż przed sezonem, a także rozpocząć uprawy już na przełomie lutego i marca. Tunele foliowe nie wymagają od nas tak dużego nakładu pracy, jak szklarnie i dodatkowo możemy je bezproblemowo wietrzyć.