Truskawki po zbiorach – Czy musimy je stale pielęgnować?

Truskawki po zbiorach – Czy musimy je stale pielęgnować?

Truskawki to jedne z pyszniejszych i bardziej lubianych owoców. Niestety, te polskie są dostępne jedynie w czerwcu i lipcu, natomiast później możemy liczyć już tylko na mrożone. Co istotne, truskawki, musimy pielęgnować, nawet gdy jest już po sezonie. W jaki sposób się za to zabrać? Jak zajmujemy się truskawkami po zbiorach?

Pielęgnacja truskawek po zbiorach

Nawozimy, przycinamy, doglądamy, opryskujemy. Tak w kilku słowach możemy opisać prace, związane z truskawkami, których zbiór już się zakończył. Dzięki temu, że odpowiednio się nimi zajmiemy, będziemy mogli cieszyć się z kolejnych plonów za rok. Nieprawidłowa pielęgnacja krzaków truskawek może doprowadzić do tego, że w kolejnym sezonie nie doczekamy się żadnych zbiorów.

Truskawki – jak o nie dbać?

Pierwszą, najważniejszą rzeczą jest usunięcie chwastów, wyrastających z krzaków truskawek. Pozbądźmy się wszystkich rozłogów, tak, by roślina miała dostarczoną odpowiednią ilość światła. Następnie zbierzmy pozostałe na krzaku owoce, głównie te zgniłe lub nadwiędnięte. Krzak truskawki musi pozostać całkowicie czysty. Wszystkie te czynności powinniśmy wykonać mniej więcej miesiąc po ostatnich zbiorach, czyli w sierpniu. Następnie przytnijmy krzaki do około 5 cm nad ziemią, nie zapominajmy jednak, że przycinamy tylko rośliny 2, 3 letnie. Jeżeli nasze truskawki mają dopiero rok, przytnijmy je w kolejnym roku uprawy. Co istotne, truskawki, które mają już 5 lat i więcej powinny być raczej zlikwidowane, warto zainwestować w tym przypadku w nowy krzak!

 

Należy dbać także o krzak truskawek, by nie pojawiła się na nim choroba.

Nawożenie truskawek

Po odchwaszczeniu krzaków i przycięciu pędów, zajmijmy się ziemią wokół. Pozbierajmy niepotrzebne gałęzie oraz listki, pamiętajmy, aby wykonywać to w miarę regularnie. Leżące liście mogą w pewnym momencie zacząć gnić i przez to zagrozić owocu. Truskawki po zbiorach to idealny moment, by dokładnie nawieźć roślinę i ziemię. Użyjmy mieszanek wapnia i azotu, które znajdziemy w sklepach ogrodniczych lub wyłóżmy kompost. Dzięki dobremu odżywieniu roślina będzie mogła zakwitnąć na nowo w kolejnym sezonie. Starajmy się jednak ten zabieg przeprowadzić do końca sierpnia, gdyż przez nadmierne pobudzanie nawozem pędów, mogą one niepotrzebnie zakwitnąć jeszcze raz!

Dobrze, gdy odchwaszczamy truskawki co jakiś czas.

Opryski

Możemy też opryskać roślinę, jeśli zależy nam na naprawdę czerwonych i „bujnych” owocach. Truskawki przeznaczone głównie do użytku domowego lepiej nie pryskać, gdyż są to środki chemiczne, które warto unikać, jeśli się tylko da. Jeżeli natomiast nasze truskawki dotknęła zaraza, spryskajmy owoce. Gotowe mieszanki również zakupimy w sklepie ogrodniczym.

Truskawki po zbiorach wymagają takiej samej pielęgnacji jak inne rośliny w tym okresie. Sierpień  to miesiąc powolnego przygotowywania ogrodu do jesieni. Jeśli dobrze zadbamy wtedy o niektóre warzywa, owoce i krzewy, będziemy cieszyć się z pięknych okazów roślinności i smacznych warzyw i owoców w kolejnym sezonie.

A Wy? Lubicie truskawki? Macie u siebie w ogrodzie? 🙂

6 Comments
  1. Uwielbiam truskawki, ale ich uprawa nie przeraża- mimo wszystko spróbujemy zasadzić kilka krzaczków na naszej działce.

  2. Super wpis, uświadamia, że z truskawkami nie jest wcale tak łatwo 🙂 Bo nie sztuka jest je mieć jeden sezon 😉

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *