Trawnik późnym latem – pielęgnacja

Trawnik późnym latem – pielęgnacja

Trawnik późnym latem jest narażony na bardzo wiele różnorodnych czynników. Przede wszystkim po wiosennych porządkach i wzmocnieniu go, z pewnością zauważyłeś, że Twój trawnik bardzo mocno wzrastał. Obecnie, kiedy za oknami dużo częściej pada deszcz, trzeba przygotować odpowiednio murawę do zimy, a zatem, w jaki sposób zadbać o trawnik? O czym pamiętać?

Nawożenie trawnika

Należy pamiętać o tym, że trawnik trzeba odpowiedzieć nawieźć. Tuż przed zimą warto użyć bogatego nawozu w pierwiastki, takie jak: azot, potas, fosfor, żelazo. Jest to koniecznie, zwłaszcza gdy użytku jest kosiarka z koszem i usuwane są wszystkie ścinki. Tym sposobem  t gleba zostanie pozbawiona składników pokarmowych. Wiosną i jesienią warto rozsypać na powierzchni trawnika granulowany nawóz mineralny, najlepiej używać preparatów o przedłużonym działaniu. Pamiętaj jedynie o tym, aby nie przesadzać, stosuj nawozy w takich dawkach, jaki podaje producent. Pamiętaj, aby rozsypać nieco mniej na piaszczystych terenach.

trawnik latem
Warto dbać o trawę, aby zbyt szybko nie uschła

Koszenie

Jak wiadomo, mimo że lato chyli się ku końcowi, koszenie z pewnością i tak będzie konieczne. Dzięki zastosowaniu odpowiednich nawozów, trawa będzie miała nieco intensywniejszy kolor. Warto zatem pozostawić nieco murawy, aby utrzymać ją w dobrej kondycji. Dzięki systematycznemu koszeniu trawa się zagęszcza, a korzenie się wzmacniają. Pamiętaj jedynie o tym, aby nie ścinać trawę do zera.

Co ciekawe, warto pamiętać o tym, aby nie pozostawiać trawnika zbyt długo bez koszenia, ponieważ może to doprowadzić do kwitnienia trawy, to w efekcie doprowadzi do ze schnięcia źdźbeł i tym samym konieczne będzie zasadzenie ponownie nasion trawy.

robot koszący

Czym kosić?

Kosiarki ręczne sprawdzają się wyłącznie na trawnikach niewielkich rozmiarów. Jeżeli dysponujesz dosyć sporym ogrodem, zdecyduj się jednak na kosiarkę elektryczną, która podłączona jest do przewodu zasilającego. Oczywiście w takim wypadku możesz postawić na tego typu kosiarkę w momencie, gdy masz możliwość przedłużenia sobie źródła zasilania, w innym wypadku warto postawić na kosiarkę akumulatorową lub spalinową.

Jednym z nowocześniejszych rozwiązań jest robot koszący. Skanuje on trawniki, wybiera samodzielne drogę koszenia, omijając przeszkody. Jedynie co trzeba zrobić to go wyłączyć w momencie skoszenia całego trawnika.

 

W przypadku gdy dysponujesz bardzo dużym trawnikiem, postaw raczej na kosiarkę z doczepianym koszem, ponieważ ściętą trawę będziesz mógł składować w jednym miejscu i tym samym unikniesz dosyć męczącego grabienia. Jeśli pozostawisz trawę na murawie, gruba warstwa ścinków może zamienić się w filc i tym samym zdławić rosnącą trawę. Warto zatem unikać tego, więc rozsądniej jest albo  zgrabić trawę albo składować ją w jednym miejscu, dysponując kosiarką z koszem.

 

Pielęgnacja trawnika późnym latem jest niezwykle ważna. Trzeba pamiętać nadal o regularnym koszeniu, warto to robić aż do przyjścia pierwszych mrozów, a także o odpowiednim nawożeniu. Dzięki temu unikniesz zbyt szybkiego zniszczenia się trawnika

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *