Trawnik po zimie – prace, które należy wykonać, gdy stopnieje śnieg!

Trawnik po zimie – prace, które należy wykonać, gdy stopnieje śnieg!

Kwiecień zawitał już do nas na dobre. Miejmy nadzieję, że ostatni śnieg mamy już za sobą! Dlatego najwyższa pora zająć się trawnikiem wokół posesji. Jak wiadomo, ogród jest wizytówką naszego domu, zadbany przyciąga oko, ale także dobrze świadczy o gospodarzach. W jaki sposób odpowiednio zadbać o trawnik wiosną? Jakie prace warto wykonać przed nadchodzącymi, ciepłymi dniami? Koniecznie sprawdźcie!

Usuńmy pleśń śniegową

Jeżeli zauważamy na naszym trawniku białe lub brunatne naloty, zwłaszcza w części zacienionej, gdzieś pod drzewami lub krzakami, z pewnością mamy do czynienia z pleśnią śniegową. Zanim przystąpimy do innych prac, związanych z pielęgnacją naszego trawnika, musimy się jej pozbyć. Wygrabmy zainfekowaną część trawnika wraz z 5 cm warstwą ziemi. Bardzo często zdarza się, że kawałki trawy same odchodzą sporymi płatami. Po tym zabiegu, spryskajmy ziemię specjalnym preparatem leczniczym, który znajdziemy w każdym sklepie ogrodniczym, a następnie zasiejmy nową trawę lub wyłóżmy trawnik. Pleśni śniegowej możemy bez problemu zapobiec. W jaki sposób to zrobić oraz dlaczego ona powstaje? Więcej przeczytacie tutaj.

Grabienie i usuwanie kretowisk

Przeszedł czas na wygrabienie trawy z gałązek i liści. Pamiętajmy, aby dokładnie wyczyścić cały ogród, dzięki temu łatwiej będzie nam się kosiło później trawę. Ponadto, pamiętajmy, aby wyrównać wszystkie kretowiska, a jeśli zajdzie potrzeba, obsiać powstałe „placki ziemi” trawą. Jeśli nadal mamy problem z nieproszonymi lokatorami, jakim są krety lub nornice, musimy pozbyć się ich z naszego ogródka. Pod żadnym pozorem, nie powinniśmy jednak używać środków chemicznych, które mogą zaszkodzić tym zwierzętom! O tym, w jaki sposób pozbyć się tych nieproszonych „gości” w naszym ogrodzie, przeczytacie tutaj.

Niekiedy musimy dosiać nieco trawy. Zdarza się to głównie na tych obszarach, na których są kretowiska lub  zostały dotknięte pleśnią śniegową.

Wertykulacja trawnika

Gdy trawa już nieco się zazieleni możemy poddać ją wertykulacji. Zabieg ten jest jednym z najważniejszych, które warto wykonać przed pierwszym koszeniem. Polega on na nacięciu pionowym poszczególnych źdźbeł trawy, czyli tzw. drani, co pozwala usunąć martwe i zeschnięte kłosy. Wertykulacja pozwala także młodym pędom trawy na rozrost, dzięki czemu będą się one o wiele lepiej prezentować. Na małych powierzchniach możemy użyć wertykulatora ręcznego, jednak gdy  dysponujemy sporym ogrodem, warto zastosować mechanicznej maszyny. Jeżeli nie chcemy natomiast wydawać zbyt dużej ilości pieniędzy, możemy użyć zwykłych grabi. Efekt może nie będzie spektakularny, jednak z pewnością sporo suchych źdźbeł uda nam się zniwelować.

Pierwsze koszenie

Przeszedł czas wykonać pierwsze, wiosenne koszenie trawy. Najlepiej wykonać go tuż po ustąpieniu ostatnich mrozów, dzięki temu będziemy mieli pewność, że nie uszkodzimy poszczególnych źdźbeł trawy. Pamiętajmy, że najlepiej jest kosić raz prostopadle do budynku, innym razem równolegle, dzięki temu poszczególne kłosy będą się pięknie prezentować, a trawa nie będzie przyklapnięta. Starajmy się regularnie usuwać zbyt wysoką trawę, aby później nie zniszczyć kosiarki zbyt długimi źdźbłami. Więcej o koszeniu trawy pisaliśmy tutaj.


Ładnie przystrzyżony trawnik jest ozdobą każdego ogrodu.

 

Pielęgnacja trawnika po zimie jest niezwykle istotną kwestią. Dzięki temu będziemy mogli zadbać odpowiednio o wygląd naszego ogrodu. Nie trudno zauważyć, że piękna i soczyście zielona trawa przykuwa wzrok i jest wizytówką naszego domu. Powinniśmy zatem pamiętać o usunięciu pleśni śniegowej, wygrabieniu trawy i zniwelowaniu kretowisk, a także zadbać o wertykulację trawy i pierwsze wiosenne koszenie! Dzięki tym kilku zabiegom z pewnością nasz ogród będzie prezentować się okazale.

 

 

 

 

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *