Torf – rodzaje i zastosowanie

Torf – rodzaje i zastosowanie

Torf, a ziemia ogrodnicza? Bardzo wiele osób, zwłaszcza początkujących ogrodników zadaje sobie to pytanie. Czym różni się torf od ziemi ogrodniczej, czy nie jest to czasem to samo? Dlaczego mamy aż taki wybór różnego rodzaju podłoży pod kwiaty i warzywa? Temat ten wcale nie jest taki trudny, jak się wydaje, a odpowiedź jest prosta! Poniżej prezentujemy wyjaśnienie.

Czym jest torf?

Torf jest bardzo przydatnym składnikiem mineralnym, który jest swego rodzaju „zaprawą” dla gleby. Jest on pomocny głównie wtedy, gdy sadzimy, np. w ogrodzie na wcześniej przygotowanej ziemi. Dzięki jego zastosowaniu możemy, np. nieco zakwasić glebę lub zobojętnić. Torf przede wszystkim pomaga nam w zasadzeniu takich roślin, jakich pragniemy! Nie ma co ukrywać, że w naszym klimacie nie wszystkie warzywa, kwiaty i krzewy, radzą sobie dobrze. Gdybyśmy nie „pomagali” glebie i nie odżywiali jej w odpowiedni sposób, raczej niewiele by nam urosło, oczywiście oprócz chwastów. Torf uważany jest także za najmłodszy węgiel kopalny, który z czasem (jednak zajęłoby mu to z kilka milionów lat) przekształciłby się w węgiel brunatny i kamienny.

Torf możemy także zakupić na kilogramy od ogrodników.

Rodzaje torfu

Torf dzieli się na trzy rodzaje, wysoki, przejściowy, niski. W celach ogrodniczych używa się jedynie torfu niskiego, do którego można zaliczyć

  • torf kwaśny – jest to rodzaj torfu nieprzetworzonego, o bardzo niskim współczynniku pH – 3,5 do 4,5. Gdzie go możemy stosować? Przede wszystkim w tych przypadkach, gdy rośliny potrzebują środowiska gleby kwaśnej wokół siebie. Dosypujemy do gleby takie torfu i zmienia ona odczyn. Jakie rośliny preferują gleby kwaśne? Praktycznie wszystkie iglaki, niektóre kwiaty ozdobne: hortensje, różanecznki,
  • torf odkwaszony – jest to rodzaj torfu zasadowego, który odkwaszany jest węglanem wapnia. Działa na podobnej zasadzie, co torf kwaśny, tylko odkwasza nieco glebę. Jak wiadomo, nie każda roślina preferuje środowisko kwaśne, niekiedy o wiele lepiej wzrasta w glebach o pH: 5,5 do 6,5,
  • ziemia ogrodnicza – to typowe mieszanki kompostowego torfu, wzbogacone w różnorodne składniki odżywcze. Możemy zazwyczaj zakupić ziemię dedykowaną do danych roślin, dzięki temu rozwiązaniu o wiele łatwiej jest zakupić odpowiednią ziemię ogrodniczą.
sadzenie kwiatów cebulowych
Torf świetnie sprawdza się do mieszania go z glebą lub ziemią ogrodniczą.

Zastosowanie torfu w ogrodnictwie

Pozostaje zatem pytanie, czy warto kupować także naturalne mieszanki torfu, np. zakwaszające lub odkwaszające. Oczywiście, że tak! Zastosowanie torfu bardzo dobrze wpływa na gleby, pozwala je nieco odżywić i dzięki temu rośliny lepiej wzrastają i dojrzewają. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że ciągłe sadzenie roślin do tej samej gleby lub nawet do ziemi ogrodniczej, niekorzystnie wpływa na rośliny. Gleba się wyławia, tracąc swoje dobroczynne składniki. Warto wtedy sięgnąć w pierwszej kolejności po torf, a dopiero później zastanowić się nad użyciem odpowiednich składników mineralnych. Torf spulchnia nieco ziemię, dzięki temu staje się żyźniejsza!

dużo małych sadzonek
Torf sprawdza się zwłaszcza, kiedy sadzimy rośliny do doniczek.

 

A Wy jakiej ziemi używacie do sadzenia roślin w ogrodzie?

10 Comments
  1. Ja nie mam ogródka warzywnego ani kwiatowego, więc specjalnie ziemi nie odzywiam. Natomiast kiedy kupuje rośliny na taras to sprawdzam jaka ziemia będzie dla nich najlepsza.

  2. Dla mnie to czarna magia. Mam jedynie kwiaty na balkonie. I to takie niezbyt wymagające.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *