Te rośliny oczyszczają powietrze w domu!

Te rośliny oczyszczają powietrze w domu!

Jeśli cierpicie na alergie lub też zależy Wam na zdrowiu, warto zdecydować się na zakup roślin doniczkowych oczyszczających powietrze w pomieszczeniach. Dzięki nim zadbacie nie tylko o świeżość w pokojach, ale także poprawicie wilgotność. Niestety, nadal mocno walczymy ze smogiem oraz kurzem, dymem, który często „wdziera” się do naszych domów, nie tylko przez okna, ale również przez kratki wentylujące. Oprócz zdecydowania się na kupno oczyszczacza powietrza, warto urozmaicić nieco zieleń wokół siebie. Jakie zatem rośliny oczyszczają powietrze?

Zdolności absorpcji negatywnych zanieczyszczeń

Choć niemal każda roślina ma zdolności filtracji powietrza, to jest kilka takich, które mają o wiele większą możliwość absorbowania szkodliwych zanieczyszczeń. Jak wiadomo, smog, dym, a nawet zwykły kurz mogą negatywnie wpływać na układ oddechowy, powodując, m.in. alergie, ale także choroby płuc, np. zapalenie płuc, odmę, pylicę itp. Warto jak najszybciej przedsięwziąć środki prewencyjne, gdyż nieleczone schorzenia te mogą doprowadzić do ciężkich niewydolności. Z pewnością bardzo pomocne okażą się rośliny filtrujące.

skrzydłokwiat

Jakie rośliny filtrują powietrze?

  1. Głównymi roślinami filtrującymi powietrze w domach, są oczywiście paprotki doniczkowe. Są to rośliny naprawdę okazałe, wyróżniają je charakterystyczne, nieco egzotyczne liście, które bujnie wyrastają z doniczki. Do popularnych kwiatów z tego gatunku, które filtrują powietrze, należą, m.in.: nefrolepis wyniosły, ciemnotka, adiantum.
  2. Każdy chyba zna roślinę o nazwie skrzydłokwiat, która również świetnie radzi sobie z oczyszczaniem powietrza. Co ciekawe, nie dość, że wygląda naprawdę okazale, to jeszcze ma zdolności pochłaniania szkodliwych toksyn, np.: benzenu, ksylenu, amoniaku itp. Roślina ta ma piękne liście oraz ozdobne, zwykle białe kwiaty w kształcie kielichów.
  3. Równie popularnymi roślinami, które świetnie radzą sobie z usuwaniem zanieczyszczeń z pokojów domów i budynków są oczywiście draceny obrzeżone. Rośliny te mają naprawdę ciekawe kształty, wyglądem przypominają nieco drzewko. Warto pamiętać o ich regularnym zraszaniu, wtedy z pewnością o wiele lepiej będzie filtrować powietrze. Podlewanie draceny powinno odbywać się dwa razy w tygodniu.
  4. Każdy natomiast, kto uwielbia piękne, mini drzewka, powinien zdecydować się na kupno fikusa benjamina. Jedynie, o czym musicie pamiętać to fakt, że roślina ta potrzebuje nieco przestrzeni, ponieważ rozrasta się naprawdę okazale. Mimo to postawiona w kącie domu, np. salonie, gabinecie lub nawet sypialni, spowoduje, że powietrze będzie dużo bardziej czyste i świeże.
  5. Jeśli natomiast preferujecie rośliny, które mają przepiękne kwiaty, obok skrzydłokwiatu możecie zdecydować się na zakup gerbery jamesona. Ta przepiękna roślina uwielbia stanowiska nasłonecznione oraz regularne podlewanie. Świetnie sprawdza się jako kwiat hodowany w doniczce. Trzeba jedynie pamiętać, aby zapewnić jej w zimie miejsce, w którym będzie mogła przejść w stan uśpienia. Temperatura tego miejsca powinna wynosić mniej więcej 15 stopni.

gerbera

Te 5 roślin świetnie sprawdza się do tego, aby oczyścić powietrze w domach. Szczególnie nad zakupem powinni pomyśleć alergicy oraz osoby mające kłopoty z oddychaniem. Warto oczywiście postawić kilka tych roślin w domu lub budynku, na każdym poziomie, aby proces filtracji mógł przebiegać sprawnie.

2 Comments
  1. U mnie powietrze bardzo się poprawiło, kiedy do rodziny dołączyła wężownica. Serio, jakość powietrza jest zupełnie inna. Bardzo zaskoczyłaś mnie gerberami – do tej pory byłam przekonana, że to po prostu ładne kwiaty 🙂

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *