Pielęgnacja i dbanie o przydomowy ogródek niesie zwykle ze sobą wiele radości i korzyści. Dzięki posiadaniu własnego kawałka zieleni możemy cieszyć się ze smacznych, domowych warzyw i owoców oraz z pięknej i bujnej roślinności. Niestety, w ogrodzie czekają na nas także liczne szkodniki, m.in. krety, a także ślimaki. Niszczą nasze uprawy i przekopują ogródek. O Tym jak pozbyć się z ogródka kretów pisaliśmy TUTAJ. Jeśli chcecie także poznać kilka sprawdzonych metod wypłoszenia z ogródka ślimaków, zapraszamy do lektury!
Naturalne wabiki
Jednymi z najbardziej niebezpiecznych dla upraw ślimaków, są odmiany nagie. W Polsce odnotowuje się znaczny wzrost ich populacji, na przestrzeni kilkunastu lat. Zwykle żerują na roślinności w godzinach nocnych, gdy jest najbardziej wilgotno i pozostawiają po sobie nieestetyczny ślad śluzu. Dobrymi sposobami walki z nimi są metody naturalne, jednak wymagać będą od nas nieco czasu i zaangażowania. Możemy stworzyć ślimakom „kryjówkę” pod starą deską lub kawałkiem blachy, umieścić ją w miejscu wilgotnym (np. w północnej części ogrodu) i ukryć pod nią kawałki sałaty, marchewki, buraka lub postawić słoik wypełniony piwem. Te wabiki z pewnością przyciągną sporą liczbę niechcianych lokatorów, których następnie będziemy mogli się pozbyć. Dobrze wyrzucić ślimaki z ogródka wcześnie rano, gdy na trawie jest jeszcze rosa lub spróbować późnym wieczorem. Wszystkie wymienione wabiki, możemy użyć także, rozmieszczając je pomiędzy roślinami i warzywami w ogródku.
Bezpieczny środek chemiczny przeciwko ślimakom
Chcąc pozbyć się ślimaków z ogródka, możemy sięgnąć po środek chemiczny, który jest bezpieczny zarówno dla ludzi, jak i dla samych ślimaków. W sklepach ogrodniczych dostępnych jest wiele preparatów tego typu, wystarczy zakupić i wyciskając nieco żelu, stworzyć barierę ochronną wokół roślin. Żel jest wodoodporny i ma działanie odstraszające, zaaplikowany na podłoże tworzy na nim cienką warstwę, która uniemożliwia ślimakom przejście na drugą stronę. Około 1000 ml produktu starcza na 40 m barierę chroniącą. Nie musimy aplikować całego środka wokół ogrodu, wystarczy, że zaaplikujemy go wokół rabat lub grządek. Podobnie działa sypanie piasku, jednak, aby zadziałał trzeba wysypać sporą ilość, ponieważ ślimaki potrafią z łatwością przejść przez cienką warstwę.
Ochronne podłoże
Skuteczną metodą walki ze ślimakami, jest także stosowanie ochronnego podłoża wokół grządek z roślinami. Możemy wysypywać pasy o szerokości od 20 do 40 cm pomieszanych trocin, popiołu i piasku i skorupek z jaj. Musimy pamiętać jednak o stałej kontroli naszego ogródka, ponieważ większa ulewa, zniweczy nasz plan. Stosowanie ochronnego podłoża jest skutecznym środkiem, ale raczej doraźnym.
Ślimaków możemy pozbyć się na kilka sposobów. Najbardziej skutecznymi są naturalne metody w postaci, pozostawianych tzw. wabików oraz zastosowanie środka chemicznego, ale bezpiecznego dla otoczenia i samych niechcianych lokatorów. Dobrze, gdy będziemy utrzymywać porządek w naszym ogrodzie, zwłaszcza w porach deszczowych, jak i wczesną jesienią, gdy powietrze jest wilgotne i osiada rosa. Niestety, ślimaki lubią żerować w polskiej zieleni, zadomowiły się u nas na dobre, dlatego nie chcąc dopuścić do ponownego ich zalęgnięcia w naszym ogródku, musimy stale obserwować go i „trzymać rękę na pulsie”. Ślimaki lubią przebywać także w pobliżu kompostowników, jeśli trudno nam jest pozbyć się ich z ogródka, warto przemyśleć rezygnację z takiego sposobu składowania odpadów biodegradalnych. Mimo że kompost stanowi źródło naturalnego nawozu, zwabia liczne rzesze ślimaków, a w skrajnym przypadku nawet szczury!
Pozostaje nam toczyć tę nierówną walkę ze szkodnikami, jednak smak przepysznych warzyw i owoców z naszego ogródka powinien rekompensować nam włożony trud.