Powszechnie wiadomo, że świeże warzywa z własnego ogródka są najlepsze. Niestety, zazwyczaj możemy cieszyć się nimi w porze letniej i wczesną jesienią. W zimie pozostaje nam korzystanie z mrożonek lub kupowanie warzyw w marketach. Zazwyczaj jednak ich smak nie dorównuje tym, które dostępne są w porze letniej, a tym bardziej własnym, z naszego ogródka. Jest jednak rozwiązanie, wystarczy zdecydować się na postawienie szklarni! Jesteście ciekawi, jaki typ szklarni okaże się dla Was najlepszy? Koniecznie sprawdźcie!
Co możemy uprawiać w szklarni?
W szklarni możemy hodować przede wszystkim warzywa i rośliny lubiące wyższe temperatury oraz takie, które w naszym klimacie nie miałyby szans na przetrwanie. Najbardziej popularnymi warzywami szklarniowymi są pomidory i ogórki. Oprócz tego, możemy także uprawiać m.in.: sałatę, pora, seler, rukolę, paprykę. Dzięki temu, nawet wczesną zimą, będziemy mieli domowe warzywa do gotowania lub kanapek. Wielu zwolenników mają także hodowane w szklarniach truskawki, czy maliny. Owoce te są zwykle bardziej dojrzałe, niż te uprawiane w normalnych warunkach, a także można je tam trzymać aż do jesieni. Niektórzy decydują się nawet na posiadanie drzewek cytrynowych lub pomarańczy, palm, kaktusów i innych, niespotykanych w Polsce roślin. Należy wtedy zapewnić im odpowiednie warunki wewnątrz konstrukcji, szczególnie zimą.
Musimy także pamiętać, że rośliny i warzywa, uprawiane w szklarniach, wymagają od nas większego zaangażowania. Musimy częściej je podlewać i nawozić, ponieważ zwykle wewnątrz szklarni jest dosyć parno. Niestety, jest to także raj dla chwastów, dlatego nie zapominajmy o ich systematycznym usuwaniu.
Szklarnia ze szkła
Zanim zdecydujemy się wybudować własną szklarnie, warto zobaczyć jaki materiał byłby dla nas najbardziej odpowiedni. Jednym z najpopularniejszych materiałów, służących do budowy szklarni, jest, jak sama nazwa wskazuje, szkło. Szklarnie z tego materiału mają wiele zalet. Przede wszystkim najlepiej przepuszczają promienie słoneczne, ze względu na wysoką przezroczystość struktury materiału. Są w większej mierze odporne na zarysowania czy niekorzystne warunki atmosferyczne takie, jak silny wiatr czy deszcz. Nie ulegają zbyt szybko odkształceniom, dzięki temu posłużą nam przez wiele lat.
Szklarnia ze szkła ma także kilka wad. Niestety, szkło może ulec stłuczeniu, np. przy montażu lub transporcie. Są to także konstrukcje nieco ciężkie, dlatego wymagają zatrudnienia ekipy fachowców lub zaangażowania większej ilości osób do montażu. Mimo to, z pewnością posłuży nam przez lata, dlatego jest to konstrukcja dla osób, które preferują trwałe rozwiązania, odporne na warunki atmosferyczne. Za około 2×2 metry szklarni musimy zapłacić mniej więcej ponad 2 tysiące. Wraz ze wzrostem powierzchni, ceny szklarni idą w górę.
Szklarnia z poliwęglanu
Jeżeli nie chcemy stawiać ciężkich konstrukcji ze szkła, możemy postawić na szklarnię z poliwęglanu. Jej niepodważalną zaletą jest fakt, że nie jest wyrabiana ze szkła, dlatego mamy pewność, że się nam nic w transporcie oraz w trakcie montażu nie potłucze. Szklarnie z poliwęglanu nie przepuszczają także szkodliwych promieni UV, dzięki temu nasze rośliny korzystają tylko z pozytywnych aspektów słońca. Rośliny powinny być co roku zmianowane, czyli siane w innym miejscu, dzięki temu lepiej urosną i nie zostaną zaatakowane przez szkodniki, które zadomowiły się już w konkretnej grządce zeszłego lata. Szklarnie wykonane z poliwęglanu są dosyć lekkie (ważą około 45 kg), dlatego z łatwością można je przenieść w inne miejsce ogrodu. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych szkód w naszych uprawach! Poliwęglanowe konstrukcje są także niezwykle proste do złożenia, nie trzeba zatrudniać fachowej ekipy do ich montażu. Szybko i łatwo poradzimy sobie nawet w dwie osoby. Dzięki swojej mobilności, szklarnie można przewozić na działkę czy zmieniać jej miejsce w ogrodzie. Nie zmieniają także swoich właściwości od -50 do +50 stopni, dlatego można je swobodnie trzymać na ogrodzie także w czasie zimy.
Szklarnie z poliwęglanu niestety mogą ulec zadrapaniom, są podatne na zarysowania, a czasem mogą się w różnych miejscach przetrzeć. W dużej mierze są odporne na różne działania czynników atmosferycznych, jednak zbyt silne wiatry mogą uszkodzić ich powlokę lub połamać konstrukcję. Mimo wszystko są idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą „wędrować” ze swoją szklarnią po ogrodzie lub przewozić ją w różne miejsca. Szklarnie z poliwęglanu świetnie sprawdzą się także u wszystkich, którzy traktują je sezonowo i chcą mieć możliwość schowania konstrukcji w dowolnym momencie. Ceny za tego typu szklarnie wahają się od 2 tysięcy złotych do 6, 7 tysięcy, w zależności od wielkości.
Warzywa i rośliny, znajdujące się w szklarni, rosną o wiele lepiej
Co najważniejsze, chęci budowy czy postawienia gotowej szklarni, nie musimy zgłaszać! Dzięki temu bez przeszkód możemy cieszyć się własną szklarnią w swoim ogrodzie. Jeżeli chcemy wybudować szklarnię o sporej powierzchni i hodować w niej rośliny na sprzedaż, warto udać się do Urzędu Miasta i zasięgnąć informacji, w jaki sposób działać legalnie, ponieważ użytkowanie nowego obiektu, przeznaczonego pod działalność gospodarczą, trzeba zgłaszać.