Budując dom czy garaż, dbamy przede wszystkim o to, by należycie wykończyć je od środka, dobrze ocieplić od zewnątrz i położyć odpowiedni dach. Wszystkie te elementy są niezwykle ważne, jednak nie należy zapominać również o stałym dbaniu o system rynnowy czy to przy domu czy przy garażu. Czysty i drożny, pomoże uniknąć wielu nieprzyjemności, m.in. nawet zawilgoceń ścian naszych budynków! W jaki sposób dobrze zadbać o cały system rynnowy? Sprawdźcie!
Zadbaj o czystość rynny
Najbardziej inwazyjnymi porami roku bywają jesień oraz zima. Zalegające liście, patyki czy śnieg mogą doprowadzić do zatkania rynien oraz rur spustowych, a także do zawilgocenia ścian. Warto w tych dwóch porach w roku, sprawdzać stan nie tylko naszych przydomowych, ale i przygarażowych rynien. Porządki w odpływach najlepiej zrobić późną jesienią, w zimie, a także wiosną. Należy pamiętać, aby zimą sprzątać zalegający śnieg z rynien, ponieważ mogą one nie wytrzymać stałego, dużego obciążenia.
Jeżeli Wasze rynny wyglądają w ten sposób, warto je oczyścić, by dłużej cieszyły się sprawnością!
Jak oczyścić rynny?
Przede wszystkim musimy wspiąć się na drabinę i sprawdzić czy wewnątrz rynien znajdują się jakieś śmieci. Największe prawdopodobieństwo zabrudzeń, może wystąpić w porze jesiennej lub kiedy mieszkamy niedaleko skupiska drzew albo sami posiadamy je w swoim ogródku. Usuwamy zalegające liście, a następnie czyścimy rury spustowe. Aby tego dokonać, warto przepuścić przez nie wodę z węża ogrodowego i dzięki temu pozbędziemy się wszystkich zalegających śmieci.
Warto zdecydować się na koszyczek na zanieczyszczenia, dedykowany rurom spustowym. Umieszcza się go wewnątrz takiej rury i co jakiś czas wyjmuje, aby go oczyścić. Do czyszczenia rynien z pewnością przydadzą nam się szczotki z zwykłym oraz teleskopowym trzonkiem. Musimy także pamiętać, że jeżeli posiadamy rynny stalowe, lepiej nie czyścić ich żadnym ostrym przedmiotem, ani szczotkami o metalowym czy twardym włosiu, gdyż mogą one porysować fakturę stalowej rynny.
Naprawa uszkodzonych rynien
Warto też zadbać o szczelność naszych rynien. Najszybciej sprawdzimy czy nic nie przecieka zimą lub podczas deszczu. W miejscach nieszczelnych będzie pojawiać się zawilgocenie lub będzie tamtędy przeciekać woda. Newralgicznymi miejscami przecieków są wszelkie załamania i złączenia, jeżeli mamy w miarę nowe rynny, raczej problem nieszczelności nie powinien nas dotyczyć, chyba, że materiał był felerny lub zostały nieprawidłowo zamontowane. Najbardziej narażone na przecieki są rynny z PCV, natomiast są dosyć lekkie, dlatego chętniej wybierane.
Jeżeli mamy rynny tatanowo-cynkowane lub inne, niepowlekane, możemy je zwyczajnie zlutować w miejscach, w których zrobiły się przecieki. PCV lub stalowe rynny wymagają montażu uszczelniacza. Stal niestety lubi się rysować, dlatego, jeżeli mamy stalowe rynny, warto użyć lakieru konserwującego tuż po ich zamontowaniu. W momencie, gdy zauważamy plamy rdzy na naszych rynnach, dobrze jest pokryć je farbami antykorozyjnymi.
Musimy także pamiętać o tym, aby zachować drożność rynien spustowych
Niszczący śnieg
Musimy mieć na względzie także fakt, że zimą warstwa śniegu czy lodu może nam odkształcić rynny lub nawet zerwać konstrukcję. Stała kontrola i oczyszczanie rynien z zalegającego śniegu mogą zapobiec wielu zniszczeniem, jednak jeżeli dojdzie już do uszkodzenia, musimy go naprawić lub wezwać ekipę fachowców. Warto zastanowić się także czy lepiej nie wymienić całego systemu rynnowego. Jeżeli poprawek jest około 50% i konstrukcja jest wiekowa, lepiej na najbliższą wiosnę zamontować nowe rynny. Z pewnością będzie to o wiele bardziej opłacalna inwestycja.
Budowa domu czy garażu wiąże się z wieloma przemyśleniami i planowaniem. Dbamy o efekt wizualny, bezpieczeństwo i komfort. Ważne, aby nie zapominać o żadnym aspekcie, który wpłynie znacząco na poprawę ochrony naszych budynków, także o systemie rynnowym. Regularne dbanie i czyszczenie go sprawi, że dłużej będziemy mogli cieszyć z jego funkcjonalności.