Susza w ogrodzie - jak sobie z nią radzić?

Susza w ogrodzie - jak sobie z nią radzić?

Lato jest jedną z piękniejszych pór roku, na którą czeka bardzo wiele osób. Ciepło, przepiękna, słoneczna pogoda sprawiają, że dostarczamy organizmowi dużo witaminy D i stajemy się weselsi, a także bardziej zrelaksowani. Chociaż ogrody latem prezentują się naprawdę okazale, warto pamiętać, że wysokie temperatury, czyli susza w ogrodzie, mogą doprowadzić do licznych zniszczeń. W jaki sposób zatem radzić sobie z suszą w ogrodzie? Zachęcamy do lektury.

Susza

Upalne lato, czerwiec, lipiec oraz sierpień doprowadzają bardzo często do wielkich szkód w ogrodzie. Rośliny cierpią na brak wody, bardzo często wysychają, stają się podatne bardziej na choroby i szkodniki. Oczywiście niestety zwiększa to wysiłek właścicieli ogrodów, a przede wszystkim wymusza na nich konieczność odpowiedniego podlewania ogrodu. Warto również wspomnieć, że szkodniki latem bardzo są aktywne, dlatego znajdując ogród, w którym rośliny są suche, bardzo często dużo szybciej będą niszczyć uprawy.

 

sucha ścieżka w ogrodzie

Jak zadbać o ogród w czasie suszy?

  • Dbanie o glebę – przede wszystkim należy podlewać rośliny. Warto jednak pamiętać, aby nie robić tylko w o 12:00 w południe, ponieważ może dojść do spalenia liści i po drugie warto również przykryć je warstwą ściółki tak, aby ziemianie wyschła zanadto, także nie była narażona na działanie niekorzystnych promienie UV. Warto do tego użyć ściółki, na przykład kory drzew iglastych czy też trocin i dzięki temu ograniczy się też parowanie wody z ziemi, a co za tym idzie, będzie ono dłużej wilgotna
  • Planowanie sadzenia – jeszcze jeden z głównych czynników, który pozwoli uniknąć suszy. Niestety, ale nie da się przewidzieć, kiedy nadejdą wysokie temperatury w lecie i z jakim skutkiem będą oddziaływać na rośliny. Warto zatem odpowiednio zaplanować sadzenie rabat w swoim ogrodzie. Najlepiej zdecydować się na miejsce nieco zacienione, ale także położone w od strony, w której będą miały one dostęp do światła. Warto zrezygnować z sadzenia typowych roślin, które źle znoszą wysokie temperatury, na przykład od strony południowej.
  • Usuwanie szkodników – jest to jedna z podstawowych czynności, które należy wykonać podczas suszy. Pojawieniu się szkodników bardzo często towarzyszą susza upały. Można jednak ograniczyć występowanie, stosując zapobiegawczo odpowiednio dobrane preparaty ochronne lub też korzystając ze sposobów domowych. Najbardziej uciążliwe owady to mączliki, które właśnie preferują mocno suche i ciepłe stanowisko, dlatego podlewając regularnie rośliny, można uniknąć pojawienia się tych insektów. Na mączliki najbardziej narażone są oczywiście fuksje, pelargonie, pantofelki, ale także i warzywa. Warto stosować regularnie określony oprysk.

Niestety, choć lato jest bardzo uwielbianą przez wszystkim porą roku, należy pamiętać, że wysokie temperatury, a także intensywne słońce, bardzo często doprowadzają do wystąpienia suszy w ogrodzie. Ma to negatywne skutki na jakość plonów lub też na wygląd roślin. Niestety, rośliny, które nie mają dostarczonej w dużych ilościach wody, szybciej usychają a do tego warzywa bardzo często znikają z gleby. Niestety, wskutek suszy bardzo często pojawiają się również szkodniki, z którymi należy walczyć.

2 Comments
  1. Niestety, obecnie upały sprawiają, że trudno jest dbac o ogród. Trzeba dobrze wiedzieć, jak i w jakiej ilości nawadniać rośliny. Bardzo przydatny post!

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *